Řím - Až 250 běženců utonulo v noci na středu, když se beznadějně přeplněné plavidlo, kterým cestovali, potopilo ve Středozemním moři 60 kilometrů jižně od italského ostrova Lampedusa.
Až doposud se podařilo italské pobřežní stráži a několika rybářským plavidlům zachránit na čtyřicet trosečníků, mezi nimi i ženu v osmém měsíci těhotenství.
Italské úřady se však obávají, že většina běženců z lodi utonula. Záchranné práce ztěžují třímetrové vlny a silný vítr. V oblasti navíc panuje deštivé počasí a teploty okolo šestnácti stupňů Celsia.
"Zachránění jsou v šoku a z pochopitelných důvodů jsou mnozí velmi nervózní," řekl deníku Spiegel on-line velitel lampeduského přístavu Pietro Carosia.
20 000 od začátku roku
Třináct metrů dlouhý člun zaplněný do posledního místa opustil libyjský přístav Zuvaríja přede dvěma dny a zamířil k Maltě. Do maltských výsostných vod dorazil kolem čtvrté hodiny ranní, pak ale plavidlo začalo nabírat vodu a potopilo se.
Na palubě bylo čtyřicet žen a pět dětí a podle všeho drtivá většina z nich utonula. Italská pobřežní stráž napočítala na mořské hladině nejméně dvě desítky mrtvých těl, kvůli rozbouřenému moři je však nemohla vyzvednout na palubu svých plavidel.
Uprchlíci pocházeli z několika afrických zemí, mimo jiné ze Somálska, Ghany, Etiopie, Eritreje, Nigérie, Pobřeží slonoviny a Čadu.
Na Lampeduse se v současnosti nachází v tamním uprchlickém táboře 1500 běženců. Italské úřady přitom v uplynulých dnech převezly na Apeninský poloostrov tisíce dalších.
Běženci platí okolo 1500 dolarů za místo na člunu, ovšem u vědomí toho, že do Evropy vůbec nemusí dorazit.
Jen od začátku roku přistálo u italským břehů na dvacet tisíc uprchlíků. Jejich exodus uspíšily letošní převratné události v řadě zemí arabského světa. V uplynulých letech přitom počet imigrantů mířících do Evropy přes Středozemní moře ustavičně klesal.
Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IMO) se od pondělka pohřešují dvě plavidla se čtyřmi stovkami uprchlíků.