Z Libye prchají masy lidí, hrozí humanitární krize

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
2. 3. 2011 7:45
Z nepokoji zmítané země odešlo na 75 tisíc lidí, další se zoufale snaží dostat pryč
Libyjsko-tuniská hranice praská ve švech
Libyjsko-tuniská hranice praská ve švech | Foto: Reuters

Tripolis/Brusel - V důsledku masového přílivu uprchlíků dosáhla situace na libyjsko-tuniské hranici krizového stavu.

Podle zprávy Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHRC) zaznamenali představitelé světové organizace na hranicích od 20. února nápor až 75 000 lidí, kteří prchají z nepokoji zmítané Libye.

Dalších asi 69 000 lidí odešlo z Libye do Egypta.

"Naše týmy na hranicích nás informovaly, že situace dosáhla krizové úrovně," řekla na úterním briefingu v Ženevě mluvčí UNHRC Melissa Flemingová.

Jen během úterka podle ní z libyjské strany na tuniskou hranici dorazilo na 15 000 lidí. V pondělí byl počet uprchlíků zhruba stejný.

Střelba do vzduchu

Agentura Reuters v reportáži z hraničního přechodu Ras Dždir popsala zoufalé davové scény, při kterých se lidé za každou cenu snažili překonat hraniční zátarasy a dostat se z Libye do bezpečí. Tuniské pohraniční hlídky se marně snažily zjednat pořádek a musely se nakonec uchýlit k výstražné střelbě do vzduchu.

Cizince, kteří v Libyi pracovali, tuniské pohraniční hlídky postupně propouštějí, ale jejich odbavení není dostatečně rychlé. Na libyjské straně se hromadí lidé v naději, že se jim podaří jakkoli projít.

Území obou států odděluje betonová zeď, přes kterou uprchlíci házejí svá zavazadla, aby se za nimi pokusili přelézt. Řada z nich musela vyhledat lékařské ošetření.

Mezi uprchlíky je i mnoho Egypťanů, kteří opustili svou zemi v době káhirských demonstrací. Lidé nemají většinou dostatek peněz, aby si zajistili stravu a dopravu a nocují pod širým nebem.

Kritická situace

Pracovníci úřadu OSN pro uprchlíky v hraniční oblasti začínají budovat provizorní tábory, do kterých by se mělo zatím vejít asi 12 000 lidí. Ve čtvrtek mají dvě letadla se stany a zásobami zvýšit kapacitu o dalších 10 000 lidí.

Itálie do Tuniska během příštích dvou dnů vyšle humanitární misi s jídlem a léky pro až 10 000 lidí. Podle italského premiéra Silvia Berlusconiho je situace libyjských uprchlíků "skutečně kritická". Pomoc podle něj pomůže zabránit, aby se vlna afrických migrantů snažila dostat do Itálie. Na italský ostrov Lampedusa v únoru připlulo asi 6000 Tunisanů.

Před humanitární krizí na libyjsko-tuniské hranici dnes v rozhovoru pro americkou televizi CBS varovala také stálá představitelka USA při OSN Susan Riceová. V oblasti podle ní hrozí "skutečné humanitární neštěstí", pokud se Kaddáfí moci nevzdá. Exil by podle Riceové mohl být pro Kaddáfího vhodným řešením, ale stíhání před mezinárodním soudem se prý stejně nevyhne.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy