Zhruba dvacítka českých praktikujících duchovního hnutí Falun Gong se dnes dopoledne sešla před čínskou ambasádou v Praze, ke čtyřiadvacetihodinovému protestu proti pronásledování tohoto hnutí v Číně.
"Přišli jsme připomenout sedmé výročí zahájení perzekuce Falun Gongu v Číně. Dvacátého července 1999 bylo rozhodnuto nejvyšším politbyrem čínské komunistické strany, že hnutí Falun Gong bude zruinováno finančně, očerněno v médiích a nakonec jeho stoupenci budou zlikvidováni fyzicky," řekl deníku Aktuálně.cz jeden z organizátorů protestů Jakub Šmíd.
Orgány na prodej
Cílem protestu je podle organizátorů sejmout špínu, která byla na Falun Gong v Číně naházena a také přimět české poslance a senátory, aby přijali rezoluci zabývající se pronásledováním Falun Gongu.
Součástí protestu, který večer vyvrcholí zapálením svíček za oběti pronásledování, byla také simulace odebírání orgánů takzvaným vězňům svědomí.
Scénka, při níž člověk převlečený za doktora vyoperovával praktikující dívce z těla vnitřnosti a ty poté za peníze prodával, měla upozornit na rozšířené obchody s orgány praktikujících Falun Gong a na nelidské zacházení s nimi.
Seriózní výzkum
V červenci byla také publikována zpráva respektovaného kanadského právníka zabývajícího se lidskými právy Davida Matase a bývalého člena kanadského parlamentu Davida Kilgoura, která potvrdila, že Čína skutečně využívá orgány praktikujících Falun Gong vězněných v čínských věznicích, uvedla agentura Reuters.
Oba muži strávili výzkumem dva měsíce. "Jako přátelé Číny jsme byli těmito podezřeními znepokojeni. Ve světle vážnosti obvinění jsme se rozhodli nabídku přijmout," uvádí oba muži důvod, proč přistoupili k vypracování zprávy.
Právníci mají k dispozici přepisy čínských telefonních hovorů, ve kterých zaměstnanci klinik na transplantaci orgánů potvrzují, že orgány praktikujících Falun Gongu mohou být velmi rychle k dispozici.
"Můžeme si vybrat?"
Telefonní hovor do vězeňského centra ve městě Mi-šan v provincii Chej-lung-ťiang z 8. června, jak jeho přepis zveřejnila agentura Reuters:
"Máte nějaké poskytovatele (orgánů) z Falun Gong?"
"Míváme, ano."
"A co teď?"
"Ano."
"Můžeme si přijít vybrat, a nebo nám je pošlete?"
"Pošleme Vám je," odpověděl zřízenec a upozornil, že cena nebude určena po telefonu.
Zřízenec také upozornil, že má "celkem málo" mužů z Falun Gongu pod 40 let věku, jejichž orgány by mohly být odebrány.
Kromě telefonních rozhovorů mají oba právníci k dispozici nahrávky vlády a další důkazy. "Naše zjištění jsou šokující," řekl Kilgour.
V Česku už několik stovek cvičících
Falun Gong je starobylá čínská metoda zušlechťování mysli i těla. Jejími hesly jsou "pravdivost, soucit, snášenlivost." Z Číny se rozšířil - v celém světě jej praktikuje několik desítek milionů lidí.
Nenásilné cvičební metody Falun Gongu, které se podobají populárnějšímu asijskému energetickému cvičení tchaj-ťi, si v České republice podle české asociace Falun Gongu oblíbilo už několik stovek lidí.
V Číně se těšilo cvičení velké popularitě a to byl také důvod, proč komunistická strana před sedmi lety obrátila a praktikující začala pronásledovat. Mnohým se podařilo uprchnout do zahraničí a tam dále působit. V současné době se cvičí ve zhruba padesáti zemích světa.
Ti praktikující, kteří zůstali, se stali obětí mučení a pronásledování. Na jejich obhajobu se postavilo mnoho významných osobností jako bývalý předseda Evropského parlamentu Pat Cox, v České republice například zpěvačka Marta Kubišová.
Falun Gong se cvičí zhruba v deseti českých městech převážně v parcích. "Člověk, pokud začne cvičit Falun Gong, měl by se více otevírat světu, všímat si lidí kolem sebe a zbavovat se sobeckosti," dodává Jakub Šmíd.