Tymošenkové se přitížilo. Navíc jí hrozí doživotí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
18. 1. 2013 18:25
"Myslel jsem, že umírá," líčil advokát zdravotní stav ukrajinské expremiérky
Julija Tymošenková na archivním snímku z vězení.
Julija Tymošenková na archivním snímku z vězení. | Foto: Reuters

Charkov - Zdravotní stav vězněné ukrajinské expremiérky Julije Tymošenkové se výrazně zhoršil.

Její advokát Serhij Vlasenko po páteční návštěvě charkovské nemocnice novinářům řekl, že Tymošenková nereagovala na dotazy a nepoznávala okolí.

"Myslel jsem, že umírá," líčil novinářům své zážitky ze zdravotnického zařízení. Podle agentury Unian se prý dokonce rozplakal.

Tymošenková je kvůli problémům s páteří hospitalizována už od loňského května. Právě v nemocnici si proto odpykává svůj sedmiletý trest, léčbu ale odmítá.

Tak šel čas s Julijí Tymošenkovou:

Počátkem ledna navíc vyhlásila "kampaň občanské neposlušnosti", jelikož své věznění označuje za politicky motivované. Dala proto najevo, že napříště nehodlá vstoupit do svého nemocničního pokoje, kde je údajně vystavena neustálému špehování.

"Ležela na železném kavalci a třásla se, ruce a tvář měla bledé," popisoval svou návštěvu v nemocnici Vlasenko. Dvě minuty podle něj nereagovala na dotazy a nepoznávala ho.

Dočasné zhoršení stavu odsouzené připustili i ukrajinští lékaři. Šéflékař charkovské kliniky Mychaljo Afanasjev agentuře Interfax řekl, že Tymošenková v souladu s léčebnou procedurou dostala uklidňující prostředky a prášky proti bolesti zad, které vyvolávají ospalost a malátnost. Po krátké době se podle Afanasjeva Tymošenková vzpamatovala a její stav je nyní normální.

Hrozí jí doživotí

Tymošenkové navíc hrozí až doživotní vězení. Ukrajinská generální prokuratura totiž ukončila vyšetřování vraždy podnikatele a politika Jevhena Ščerbaně z poloviny 90. let minulého století se závěrem, že zločin si objednala právě vůdkyně ukrajinské opozice Julija Tymošenková.

Oznámil to v pátek na tiskové konferenci v Kyjevě generální prokurátor Viktor Pšonka. Podle agentury RIA Novosti hrozí bývalé premiérce doživotí.

Miliardář Ščerbaň, poslanec a šéf vlivné ukrajinské finanční skupiny, byl spolu se svou manželkou zastřelen na letišti v Doněcku v roce 1996. Z vraždy bylo o šest let později obviněno osm lidí, z nichž tři byli odsouzeni na doživotí. Iniciátora zločinu ale policisté nevypátrali.

"Shromáždili jsme materiály svědčící o tom, že Tymošenková si společně s (někdejším premiérem Pavlem) Lazarenkem vraždu objednala. Vyšetřovací skupina generální prokuratury  v pátek Tymošenkovou navštívila, aby jí informovala, že je z tohoto zločinu podezřelá," konstatoval generální prokurátor.

Tymošenková a Lazarenko podle Pšonky za vraždu Ščerbaně zaplatili 2,8 milionu dolarů (54 milionů korun v dnešním kurzu). Žaloba má být spojena do jedné trestní kauzy s případem firmy Jednotné energetické systémy Ukrajiny, v jejímž čele měla Tymošenková v polovině 90. let nezákonně převést na stát dluh půl miliardy dolarů. Tuto trestní věc se už od loňska snaží projednat soud v Charkově, který ale expremiérka trvale bojkotuje.

Z ukrajinských justičních kruhů už delší dobu pronikaly zprávy, že Tymošenková je ve Ščerbaňově kauze hlavní podezřelou. Dokonce sám prezident Viktor Janukovyč už loni v červnu v rozhovoru pro agenturu Bloomberg uvedl, že Tymošenková má prsty ve všech zločinech, z nichž ji ukrajinská prokuratura viní.

"Zločiny, spáchané v rámci různých trestních kauz, byly spáchány za účasti Tymošenkové. Není to žádné tajemství, ví to celý svět. Platí to i o Ščerbaňově vraždě. Měla k tomu motiv," prohlásil ukrajinský prezident. Kromě podílu na Ščerbaňově smrti je expremiérka vyšetřovaná či souzena ještě z dalších čtyř vážných zločinů včetně rozsáhlých defraudací a manipulací se státním majetkem.

Tymošenková půjde na sedm let do vězení, rozhodl soud

Syn zavražděného podnikatele Ruslan loni v dubnu oznámil, že vyšetřovatelům předal dokumenty potvrzující podíl Tymošenkové na přípravě Ščerbaňovy vraždy. Kromě expremiérky měl být do zločinu zapleten i její někdejší politický a obchodní spojenec Pavlo Lazarenko, který byl v polovině 90. let předsedou vlády.

Lazarenko byl podezřelý ze zneužívání pravomocí a před stíháním uprchl do USA, kde byl ale zatčen a uvězněn na deset let za rozsáhlé finanční podvody. Z vězení vyšel loni v listopadu, ale vzápětí se znovu ocitl za mřížemi, protože neměl povolení k pobytu v USA. Jeho další osud je nejasný.

Hlavní obhájce Tymošenkové Serhij Vlasenko tvrdí, že kauza vraždy Jevhena Ščerbaně je součástí politického spiknutí proti vůdkyni opozice. "Motiv k vraždě Ščerbaně měl naopak Janukovyč. Čtyři měsíce po Ščerbaňově smrti se Janukovyč stal gubernátorem Doněcké oblasti, což by se za Ščerbaňova života nikdy nestalo," řekl nedávno Vlasenko agentuře Unian. Šerbaňův majetek se navíc podle Vlasenka po podnikatelově smrti dostal do vlastnictví Janukovyče a jeho obchodních přátel.

 

Právě se děje

Další zprávy