Kyjev - Ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková podle soudu porušila zákon, když v roce 2009 podepsala s ruským premiérem Vladimirem Putinem novou smlouvu o dodávkách ruského plynu na Ukrajinu.
Takový verdikt vynesl soudce Rodion Kirejev. A poslal Tymošenkovou na sedm let do vězení. Expremiérka údajně překročila své pravomoci, když nařídila plnit dohodu ukrajinské státní plynárenské společnosti Naftogaz.
Soudce řekl, že předsedkyně vlády připravila zemi o 1,5 miliardy ukrajinských hřiven (skoro 3,5 miliardy korun).
Podle zpravodaje agentury Unian vyvedli političku ze sálu bez pout, jedna z žen, která seděla v zadní lavici, začala křičet: „Hanba této vládě! To, co udělali Tymošenkové, udělají každému!"
Očekává se, že obhájci Tymošenkové se odvolají k odvolacímu soudu, který může rozsudek zrušit.
Putin a Tymošenková podepsali smlouvu v Moskvě 17. ledna 2009 za dramatických okolností. Kvůli sporům mezi oběma zeměmi ruská vláda přerušila na více než dva týdny dodávky plynu do Evropy, takže řada zemí musela radikálně omezit spotřebu.
Bývalá premiérka ještě před proslovem Kirejeva zopakovala, že proces je politický a o jejím odsouzení už dávno rozhodl současný prezident Viktor Janukovyč. "Ukrajina se vrací do období stalinských procesů z roku 1937," uvedla.
V centru Kyjeva se shromažďují příznivci Tymošenkové, kteří protestují proti procesu. Na hlavní třídě Kresčatyk byla krátce přerušena automobilová doprava při potyčkách mezi stoupenci a odpůrci Janukovyče. Policie několik lidí zatkla.
Evropská unie varovala Janukovyče, že odsouzení Tymošenkové zhorší vztahy mezi Unií a Kyjevem. Ukrajina sice uvažuje o členství v EU, ale vstupní rozhovory ještě ani nezačaly.
"EU zváží svoji další politiku vůči Ukrajině. Způsob, jakým ukrajinští představitelé nyní respektují vládu zákona, ohrožuje dosavadní vztahy a dialog mezi Unií a Ukrajinou," uvedla v prvním komuniké po vynesení rozsudku šéfka Evropské unie pro zahraniční politiku Catherine Ashtonová.
Janukovyč v reakci prohlásil, že protesty chápe, ale do rozhodnutí soudu nijak nezasahoval. Dodal, že verdikt není definitivní, protože rozhodne až odvolací soud a parlament také pracuje na změně legislativy.
Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg před několika dny označil proces za pochybný a prezident Václav Klaus žádal Janukovyče dopisem o záruky, že se nejedná o politický proces.
Tymošenková patřila k vůdkyním Oranžové revoluce, která v roce 2004 vedla k opakovaní prezidentských voleb a porážce Janukovyče. Loni naopak Janukovyč Tymošenkovou ve volbách porazil.
Současný prezident má podporu voličů hlavně na východě Ukrajiny, zatímco Kyjev a západ volil před sedmi lety Juščenka a loni Tymošenkovou.