Tvrdý brexit je čím dál pravděpodobnější, jsme ale připraveni, uvedla Evropská komise

ČTK ČTK
25. 3. 2019 13:26
Odchod Velké Británie z EU k 12. dubnu bez jakékoliv dohody je podle Evropské komise "čím dál pravděpodobnější", unie je ale na takový vývoj připravena. Komise to v pondělí uvedla v tiskové zprávě shrnující už dokončené či nyní dokončované kroky, které mají EU na takovou variantu připravit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Čtvrteční dohoda 27 členských zemí na summitu EU v zásadě odsunula brexit bez dohody z pátku 29. března na 12. duben. Pokud ovšem tento týden britský parlament na třetí pokus schválí už dojednaný text dohody o spořádaném vystoupení, odešla by Británie z unie podle ustanovení této dohody až 22. května. Už koncem minulého týdne byli ale šéfové států a vlád sedmadvacítky k takovému vývoji skeptičtí.

Evropská unie se podle komise na scénář, kdy odchod nebude smluvně upraven, chystala a zůstala jednotná. "Nyní je důležité, aby na něj (brexit bez dohody) byli všichni připraveni a uvědomovali si jeho praktické důsledky," uvedla v pondělí Evropská komise.

Komise v tiskové zprávě uvedla, že série návštěv týmu jejích odborníků v členských zemích ukázala dobrou připravenost států na takovou možnost.

Brexit bez dohody znamená, že Británie se rovnou stane takzvanou "třetí zemí" bez nějakých přechodných ujednání či období. Vzájemné vztahy s EU a jejími členy se tak okamžitě začnou řídit mezinárodním veřejným právem, včetně pravidel Světové obchodní organizace (WTO). Unie začne na hranicích okamžitě uplatňovat svá pravidla a celní sazby, kontroly celních, sanitárních a fytosanitárních norem a ověřování souladů s unijními standardy.

"Navzdory intenzivním přípravám celních orgánů členských států by tyto kontroly mohly na hranicích způsobovat značná zdržení," varovala komise.

Britské firmy a další subjekty přestanou mít možnost ucházet se o evropské spolufinancování i účast v zadávacích řízeních EU.

Komise doplnila, že na možný brexit bez dohody se EU připravuje od prosince 2017, příslušným právním procesem už prošla naprostá většina z 19 souvisejících legislativních návrhů. Jde o jednostranná a často dočasná opatření, která nemohou plně zastavit dopad britského odchodu bez dohody, ani nahradit situaci plného britského členství v EU. Týkají se například unijního rozpočtu, otázek rybolovu, finančních služeb, zajištění základního dopravního spojení včetně leteckého a námořního či programu studentských výměn Erasmus. Finálně zatím nebylo potvrzeno krátkodobé bezvízové cestování.

 

Právě se děje

Další zprávy