Berkut zahájil ofenzívu. Opozice z Kyjeva hlásí mrtvé

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
Aktualizováno 18. 2. 2014 16:35
Tisíce lidí prchají k Majdanu, policie na ně střílí gumovými projektily
Před sídlem Strany regionů. Kyjev, 18. 2. 2014.
Před sídlem Strany regionů. Kyjev, 18. 2. 2014. | Foto: Reuters

Kyjev (od naší spolupracovnice) - Policejní oddíly Berkut zahájily v centru Kyjeva rozsáhlou ofenzívu. Obsadily Evropské náměstí a vytlačují opoziční aktivisty směrem k náměstí Nezávislosti, známému jako Majdan.

"Tisíce lidí prchají směrem k Majdanu. Policisté je pronásledují střelbou z gumových projektilů," napsala agentura Unian.

Těžkooděnci podle svědků útočí i přímo na barikádách, které až dosud chránily osadu opozičních aktivistů. Ministerstvo vnitra a Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU) dali protestujícím ultimátum: Do 18:00 kyjevského času (17:00 SEČ) musí opozice zastavit násilí a usednout k jednacímu stolu.

Opoziční poslanci ze strany Vlast se vydali pěšky z budovy parlamentu na Majdan. Jejich vůdce Arsenij Jaceňuk uvedl, že opozice neustoupí.

Zranění policisté v Kyjevě.
Zranění policisté v Kyjevě. | Foto: Reuters

"Žádnou paniku. Neustoupíme. Ani krok zpátky. To je náš prostor svobody a budeme ho bránit," prohlásil. Lidé na náměstí se modlí.

Na chodnících leží desítky zraněných lidí - policisté i demonstranti.

Informace o obětech se rozcházejí. Kyjevská televize Espreso odpoledne uvedla, že byl při násilnostech smrtelně zraněn jeden z protestujících. Lékaři z opozičního tábora mají informaci o celkem třech mrtvých.

List Ukrajinská pravda zmiňuje pět obětí.

Podle aktivistky Olgy Bohomolcové lidé umírají, protože jim nemůže být včas poskytnuta lékařská pomoc. "Nepouštějí k nám vozidla záchranné služby. Lidé zemřeli na následky střelných zranění hlavy a srdce," uvedla.

Rozsáhlé nepokoje paralyzovaly v Kyjevě dopravu. Omezen je i provoz metra.

"Lidé vyrazili sklo na stanici metra Chreščatyk. Stanice je zaplavena demonstranty," uvádí Unian.

Foto: Reuters

Maskovaní útočníci vytrhali v ulicích kolem parlamentu dlažební kostky a zasypali jimi policejní kordony. Těžkooděnci odpověděli granáty a slzným plynem.

Policie nasadila obrněné transportéry, do davu pálí gumovými projektily. Zraněno je kolem 200 demonstrantů, desítky z nich vážně.

Policisté hlásí 37 zraněných, včetně nejméně tří policistů.

Některé zdroje uvádějí, že další policisty protestující vzali jako rukojmí.

Boj o parlament

Ulici Hruševského, která je od konce loňského roku baštou opozičních aktivistů, obsadily oddíly opoziční domobrany.

Ohniskem bojů je okolí ukrajinského parlamentu. Vzplálo tu několik automobilů, hoří také pneumatiky, které účastníci protestů používají při budování barikád.

Na střechách několika budov se po dočasném stažení znovu objevili ostřelovači s puškami a granáty, kteří míří do davu. Zachytily je televizní kamery.

Protestující házejí po těžkooděncích kromě kamenů i petardy a takzvané Molotovovy koktejly. Hoří mimo jiné sídlo vládnoucí Strany regionů, na které dopadly láhve s výbušnou směsí.

Organizátoři opozičního pochodu vyzývají z tlampačů účastníky demonstrace, aby upustili od násilných akcí a na policisty neútočili. Jejich výzvy ale zanikají v explozích dělobuchů a ve skandování protivládních hesel.

Když to nepůjde po dobrém...

Poslanec strany Vlast Serhij Sobolev varoval, že cílem opozičních demonstrantů je proniknout do parlamentní budovy a dát poslancům jasně najevo, že nesouhlasí s tím, jak pracují.

Kyjev, 18. 2. 2014.
Kyjev, 18. 2. 2014. | Foto: Reuters

Pokud ostraha sněmovny demonstranty do budovy dobrovolně nevpustí, dostanou se prý protestující dovnitř násilím.

Ukrajinská Národní rada jednala od rána. Opoziční poslanci blokovali parlamentní tribunu, aby přiměli vedení parlamentu k registraci návrhu o ústavních změnách. Mezi zákonodárci se následně strhla rvačka.

Poslankyně Inna Bohoslovská, která nedávno odešla ze Strany regionů, prohlásila, že opoziční poslanci zůstanou v budově parlamentu i přes noc, pokud se nepodaří odhlasovat ústavní reformu.

"Mám špatnou předtuchu. Pokud dnes tuto otázku nevyřešíme, pak se v noci parlament může ocitnout v plamenech," uvedla.

Dočasné příměří přitom mělo vytvořit podmínky pro jednání o překonání krize, která na Ukrajině trvá od poloviny loňského listopadu. Protestující například v reakci na amnestii opustili část administrativních budov, které předtím obsadili.

"Obnovení násilí v Kyjevě je politováníhodné, s ohledem na pozitivní dynamiku, která se rýsovala po víkendu," komentoval úterní střety v Kyjevě americký velvyslanec na Ukrajině Geoffrey Pyatt. "Politika se má dělat v parlamentu, ne na ulici," uvedl.

O slovo se ale přihlásilo i Rusko. Tamní diplomacie označila eskalaci násilí v Kyjevě za přímý následek politiky Západu, tedy i Spojených států. Zavírá prý oči před agresivními akcemi ukrajinských radikálů.

 

Právě se děje

Další zprávy