Fuck the EU a neschopný Kličko. Co zničil jeden telefon

Martin Novák Martin Novák
8. 2. 2014 13:01
Jeden telefonát ohrozil transatlantickou spolupráci i americký vztah s Ukrajinou
To se bude vysvětlovat těžko.
To se bude vysvětlovat těžko. | Foto: Reuters

Washington / Kyjev - Kolik toho může rozbít jeden krátký telefonát? Iluzi o transatlantické spolupráci mezi EU a USA, důvěru prozápadních Ukrajinců v to, kam směřují, tedy v Západ.

Když k tomu ještě připočteme propagandistickou výhru pro prezidenta Viktora Janukovyče a Rusko, je škody až dost.

Ukrajinská nebo ruská zpravodajská služba nahrála a s gustem zveřejnila na YouTubetelefonický hovor náměstkyně amerického ministra zahraničí Victorie Nulandové a velvyslance USA v Kyjevě Geoffreyho Pyatta (oba diplomaté spolu hovořili pomocí nekódovaných telefonů).

Марионетки Майдана
Марионетки Майдана | Video:

Nejdřív foto, pak faux-pas

Náměstkyně v něm pohrdavě hovořila o Evropské unii (citujeme: "Fuck the EU") a velvyslanci říká, že lídr opoziční strany Udar Vitalij Kličko by neměl zasednout ve vládě. Není to podle ní rozumný nápad.

Inkriminující nahrávka se dostala do světa jen několik hodin poté, co se Nulandová vyfotografovala po jednání v Kyjevě s opozičními předáky, včetně Klička.

Dokonalé faux-pas. Náměstkyně se v pátek omluvila za svá slova o Evropské unii a patrně má co vysvětlovat i ukrajinskému boxerskému šampiónovi a politikovi.

Kličko je podle průzkumů nejpopulárnější ukrajinský politik a z řad opozice má největší šanci ve volbách porazit Janukovyče, pokud výsledky voleb nebudou zfalšované.

Pohled do zákulisí

Ironií je, že americká Národní bezpečnostní služba (NSA) odposlouchává hovory po celém světě, včetně evropských politiků, jak odhalil Edward Snowden.

Dva důležití američtí diplomaté se ale nechají "nachytat" odposlechem svého hovoru a do telefonu vykládají věci, které se prostě ven dostat nesmí. Jako by ukrajinská nebo ruská kontrarozvědka neuměly odposlouchávat...

Ukrajinská zpravodajská služba SBU je plně v rukou Janukovyčových lidí, orientovaných na Rusko. I přes částečné čistky, které tam po oranžové revoluci v roce 2004 provedl prozápadní prezident Viktor Juščenko.

A konečně vyjadřování o Evropské unii. Od zveřejnění diplomatických depeší v rámci WikiLeaks před více než třemi lety víme, že diplomaté hovoří jinak na veřejnosti a jinak referují za zavřenými dveřmi svým nadřízeným.

Přitom Obamova administrativa je řazena za poslední desetiletí k nejvíce vstřícným k Evropě, zejména ve srovnání s érou George W. Bushe.

"Zápaďané kují pikle"

Tvrdý výraz na adresu Unie ale přichází v nevhodnou dobu, kdy by se Brusel a Washington měly spíše sjednotit, aby čelily tlaku Ruska na Kyjev, který pravděpodobně přijde po olympijských hrách v Soči.

Time out v boji o Ukrajinu; v Soči startuje olympiáda:

Během nich se v Kyjevě mnoho dít nebude, protože ruský prezident si nepřeje kazit olympiádu. Pak ale začne zápas v Kyjevě s patrně ještě větší intenzitou (tedy větším ruským angažmá) než doposud.

Vladimir Putin nebude chtít Ukrajinu předat opozici ani Evropské unii a zveřejněný odposlech je toho předzvěstí. Mnohé naznačil ještě v pátek ruský vicepremiér Sergej Rogozin.

"Pomůžeme Ukrajině, zatímco Zápaďané (sic!) kují intriky a utápějí se ve skandálech. Obnovíme zpřetrhané průmyslové svazky Ukrajiny a Ruska. Možná potom bude méně lidí v ukrajinských městech ochotných za cizí peníze provádět pogromy," uvedl na sociální síti Twitter.

Putinův poradce Sergej Glazjev pak přímo pohrozil, že Rusko bude "intervenovat," bude-li to třeba a obvinil USA z financování radikální opozice, která útočí na budovy úřadů a policejní oddíly Berkut.

Na YouTube už se objevil ruský překlad rozhovoru Nulandové s Pyattem pod názvem Loutka na Majdanu. Nahrávka ukazuje, jak je údajně opozice ve skutečnosti ovládána z Washingtonu, ale přitom o ní v americké metropoli nemají kdovíjaké mínění.

Diplomaté volající z území Ruska nebo Ukrajiny si snad alespoň odedneška budou dávat pozor na jazyk.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy