V Záporožské a Doněcké oblasti ukrajinská armáda vytlačila okupanty z osmi vesnic a další tlak soustředí v okolí Bachmutu. Podívejte se v naší grafice na tváře a mapy této ofenzivy, jejíž prvním deklarovaným cílem je přetnout pozemní spojení mezi okupovaným Krymem a Ruskem.
Náčelník generálního štábu ukrajinské armády. Devětačtyřicetiletý generál je pověstný tím, že velitelům na nižších úrovních dává volnost v rozhodování. V roce 2014 velel ukrajinským vojskům na Donbase. V rozhodování o podobě ukrajinské protiofenzivy má velmi pravděpodobně rozhodující slovo. Loni v rozhovoru pro časopis Time řekl, že prezidenta Volodymyra Zelenského o detailech vojenských operací neinformuje a že to ani není třeba.
„Nastal čas vzít si zpět, co je naše,“ prohlásil na videu několik dní před začátkem protiofenzivy.
Velitel ukrajinských pozemních sil často jezdil osobně povzbudit ukrajinské vojáky na frontu v Bachmutu. Prosazuje stejně jako Zalužnyj odklon od tradičního sovětského centralistického velení a naopak se snažil ukrajinskou armádu přiblížit standardům NATO.
Loni po ruském vpádu rozdělil ukrajinské vojsko do malých praporů, které napadaly a ostřelovaly ruské konvoje – včetně toho obrovského, přes šedesát kilometrů dlouhého, který se vytvořil na začátku března mezi Kyjevem a běloruskou hranicí.
Osmapadesátiletý Syrskyj se narodil nedaleko Moskvy, ale od mládí žil na Ukrajině.
Šestatřicetiletý generálmajor Kyrylo Budanov je dosavadním náčelníkem ukrajinské vojenské rozvědky a v zemi je považován za jednoho z hlavních strůjců úspěšné ukrajinské obrany, vedle náčelníka generálního štábu Valerije Zalužného. Tvrdí, že má cenné zdroje hluboko uvnitř ruské armády a v Kremlu.
V rozhovorech opakovaně říkal, že Ukrajina dříve nebo později zvítězí a osvobodí veškeré své území, včetně Krymu.
Ministr obrany, který dojednává se západními spojenci dodávky zbraní pro armádu. Kvůli skandálu s uzavíráním nevýhodných smluv na nákup potravin pro vojáky mu na jaře hrozilo odvolání, ale ve funkci zůstal. Ministrem se stal v listopadu 2021, tři měsíce před ruskou invazí.
„Dřív nikdo nevěřil ve vítězství. Dřív všichni chtěli, aby Ukrajina alespoň nějakým minimálním způsobem přežila, aby se nějaká její část zachovala. Ale když ukrajinské síly dosáhly úspěchů, všichni začali ve vítězství věřit,“ uvedl šestapadesátiletý Reznikov letos v dubnu.
Pětačtyřicetiletá právnička je od srpna 2021 náměstkyní ministra obrany. Často vystupuje v médiích s informacemi o vývoji situace na bojištích a stala se jednou z nejznámějších „tváří“ ukrajinské armády.
Na začátku června oznámila, že Ukrajina oficiálně nebude informovat o zahájení protiofenzivy. „Dobré plány vyžadují ticho. Protiofenzivu nepovedeme na sociálních sítích,“ uvedla.
Generálmajor, velitel Operačního velitelství jih ukrajinské armády. Loni velel úspěšnému osvobozování Chersonské oblasti na západ od řeky Dněpr. Dvanáctého listopadu jej zachytily kamery, jak přišel mezi oslavující lidi na hlavním náměstí v Chersonu.
V roce 2014 se zúčastnil bojů na Donbase a byl zraněn v bitvě o letiště v Luhansku.
Ukrajinská armáda bude muset při dlouho očekávané ofenzivě překonat propracovaný systém ruských obranných pozic, které okupanti v posledních měsících vybudovali. Opevnění čítají několik zaminovaných linií, které jsou od sebe vzdálené několik set metrů. Sestávají se z protitankových zábran, takzvaných dračích zubů, zákopů či kulometných hnízd a zázemí pro vojáky. Další ruské jednotky, vybavené protitankovými střelami, číhají v porostu, který jim slouží jako kamufláž.
Zdroj: Reuters