Turisté u Kima vítáni, zájem je velký, hranice otevřená

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 4. 2013 16:30
Přes napětí na Korejském poloostrově je KLDR pro turisty velkou atrakcí
Je tohle "skutečná" Korea? Zřejmě ne, nikdo ale vlastně nic neví.
Je tohle "skutečná" Korea? Zřejmě ne, nikdo ale vlastně nic neví. | Foto: Reuters

Pchongjang - Před vypuknutím krize na Korejském poloostrově měla KLDR prakticky jen dva zdroje směnitelné měny: společný korejský průmyslový komplex Kesong a příjmy z turistického ruchu.

Když ve středu přišla zpráva, že Kim Čong-un nechal po zastavení výroby v Kesongu pro turisty uzavřít přechod s Čínou, zdálo se, že se skutečně chystá něco mimořádného. 

Dolaroví turisté jsou vítání obzvlášť.
Dolaroví turisté jsou vítání obzvlášť. | Foto: Reuters

Podle informací deníku Aktuálně.cz se ale do KLDR po zemi dostat dá.

"Podle informace našeho korejského partnera i čínské specializované cestovní kanceláře Koryo Travel je přechod pro turisty otevřen a všechno funguje. Máme to ověřeno telefonicky i mailem kolegou, který je sinolog a nyní je s jinou skupinou v Číně," uvedl majitel české cestovní kanceláře China Tours Miloš Podpěra, který do Severní Koreje jezdí.

Informaci potvrdil i server NKN News, když napsal, že čínské "cestovní kanceláře Koryo Tours a Young Pioneer Tours pracují jako obvykle a omezení se týká jen zájezdů zakoupených u kanceláře Dandong Tour".

Byznys je byznys, to ví i Kim

Prodejci zájezdů se shodují, že pokud současná eskalace napětí neskončí válkou, turisté budou do země jezdit dál, a to dokonce stále ve větším množství. Majitel China Tours Miloš Podpěra je navíc toho názoru, že i negativní publicita zájmu o zájezdy do Severní Koreje prospívá.

A to i přesto, že v Česku roste poptávka po zájezdech pomaleji než na Západě. "Lze sice pozorovat zvýšený zájem, ale to souvisí především s tím, jak moc se ve zprávách o KLDR píše. Počet cestujících meziročně narůstá v řádu jednotek," vysvětlil Podpěra Aktuálně.cz.

To anglofonní cestovní agentura Young Pioneer Tours, sídlící v Pekingu, si mne ruce. "Všichni pokaždé říkají, tohle už je poslední vlna zájmu, a pak stejně přijde další," svěřil se kanadské televizi CBC 23letý Brit Richie Fenner, jehož cesta do komunistické země oslovila natolik, že se sám stal průvodcem a doprovázel už dvacet skupin.

Spokojená je i ředitelka americké cestovní kanceláře Uri Tours Andrea Leeová. Minulý rok si u její společnosti zakoupilo zájezd do Severní Koreje 300 lidí, letos očekává prolomení hranice pěti set.

Deprese, stísněnost a zoufalství za 60 tisíc

A v čem spočívá to kouzlo? "Dobrodružnou cestu na místa, o nichž by si vaše matka přála, abyste nikdy nenavštívili," kterou slibuje Young Pioneer Tours, podle šéfa China Tours Podpěry čekat nelze.

"Pokud někdo v KLDR touží po dobrodružství, pak se odehrává pouze v jeho hlavě. Z tohoto pohledu není nudnějšího zájezdu. Zvědavost jako důvod je asi častější. KLDR je prostě - slovy místního průvodce - poslední země na světě s reálně fungujícím socialismem."

Korejská spolupráce v Kesongu:

Jaký je to pocit vrátit se do časů reálného socialismu vyvedeného do absurdní dokonalosti?

"Vybavuji si všudypřítomnou tíseň a zoufalost," vzpomíná autorka dokumentu Vítejte v KLDR! Linda Jablonská.

To ostatně potvrdil i Podpěra. "Celkový dojem? Deprese. Všudypřítomná. Moc bych chtěl mít stroj času, abych se přenesl s dnešní hlavou do Československa 80. let, abych viděl, zda to tu bylo aspoň trochu taky takové…"

Proč jsou tedy lidé za takový zážitek ochotni platit desítky tisíc? "Ano, zážitek je to spíše nepříjemný, ale rozhodně zajímavý a nezapomenutelný. Jak ale říkal náš průvodce - zážitek nemusí být dobrý, musí být silný. Nikdy na to nezapomenu, ale už bych znovu nejela," řekla Jablonská Aktuálně.cz.

Češi se rádi pochlubí u piva

Co se týče turistů z bývalého východního bloku, v jejich motivaci cestovat do Severní Koreje vidí jistou nostalgii. "Lidé si chtějí připomenout, co mají za sebou, říct si, ´my už jsme tu diktaturu překonali a můžeme z ní zas odjet´. Kromě toho se pak mohou chlubit v hospodě, že tam byli. Protože - kolik lidí může říct, že bylo v Severní Koreji...," všímá si Jablonská.

"V KLDR si rychle obnovíte vnímání mezi řádky, ale to patří k zážitku z poznání této země," dodává šéf China Tours Miloš Podpěra.

Uniformovaný civilista. Nic víc nečekejte.
Uniformovaný civilista. Nic víc nečekejte. | Foto: Wikimedia Commons

Již zmíněná Young Pioneer Tours sice nabízí i "individuální zájezdy a cesty na předem nevybraná místa", Podpěra i Jablonská se ale shodují, že nic takového nepřichází v úvahu.

"Během zájezdu není šance promluvit si s někým jiným než oficiálními pracovníky, tj. především průvodci. To, co vidíme, navštívíme, je reálné. Potíž je v tom, že je to samozřejmě jen oficiálně schválená část reality, spíše malý zlomek."

 

Právě se děje

Další zprávy