KLDR bojkotuje Kesong. Otázky a odpovědi

Petr Jemelka Petr Jemelka
9. 4. 2013 19:12
Co se děje ve společné průmyslové zóně a proč je tak důležitá?
Jihokorejci odvážejí z průmyslové zóny Kesong zboží, které vyrobily tamní továrny.
Jihokorejci odvážejí z průmyslové zóny Kesong zboží, které vyrobily tamní továrny. | Foto: Reuters

Pchjongjang/Soul - Severokorejští dělníci v úterý nepřišli do zaměstnání v průmyslovém komplexu Kesong, který KLDR provozuje společně s Jižní Koreou.

Rozhodnutí uzavřít Kesong, jenž se nachází na severokorejském území, Pchjongjang avizoval už v pondělí s tím, že "zváží, zda existenci zóny zachová, nebo ji zcela uzavře".

Jihokorejské pracovníky a dodávky surovin režim Kim Čong-una do Kesongu přestal pouštět minulý týden.

Jihokorejským manažerům, kteří v zóně byli, KLDR umožnila odchod, nabídky ale využily jen asi tři stovky z nich, dalších 477 jich na místě zůstalo. Podle informací jihokorejského ministerstva pro sjednocení, na nějž se odvolává BBC, v úterý odejde 77 řídících pracovníků, zbytek ne.

Rozhodnutí areál uzavřít bylo podle tajemníka ÚV severokorejské Strany práce Kim Jang-kona nevyhnutelné kvůli "agresivním armádám", jež se v rozporu s původním účelem a posláním Kesongu snaží průmyslový park přeměnit v předmět konfrontace.

"Je tragédií, že průmyslová zóna, která měla sloužit národnímu usmíření a sjednocení, se změnila v dějiště války mezi krajany," podotkl Kim Jang-kon. "Vývoj situace v příštích dnech bude záviset zcela na přístupu jihokorejských úřadů," konstatoval podle ČTK.

Obrazem: Tak se spolupracovalo v Kesongu

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje reagovala prohlášením, že KLDR tímto krokem poškozuje sama sebe. "Investování je o předvídání a důvěře. Když sever tímto způsobem před očima celého světa porušuje mezinárodní stanovy a sliby, žádná země tam nebude investovat," prohlásila šéfka Modrého domu.

Provoz průmyslového komplexu na území KLDR byl poslední formou spolupráce obou Korejí a její přerušení potvrzuje vážnost situace, jež v posledních dnech na Korejském poloostrově panuje. Jihokorejci nyní očekávají další provokace formou zkušebního odpálení jaderné bomby nebo balistické rakety.

Proč je právě Kesong tak důležitý? Jak je možné, že společná průmyslová zóna nepřátel ve válečném stavu vůbec vznikla a až dosud efektivně fungovala? A co znamená jeho uzavření? Odpovědi se pokoušíme shrnout v následujícím textu.

Kdo za vybudováním komplexu stojí a kdo na něm vydělává?

Výstavbu společného průmyslového komplexu iniciovala a z větší části i financovala jihokorejská strana, přesněji jihokorejské firmy Hyundai Asan a Korea Land Corporation. Na projektu nicméně spolupracovaly i vlády obou zemí. Ta jihokorejská argumentovala: Severu chceme pomoci tím, že jeho hladovějícímu obyvatelstvu dáme práci.

Průmyslová výroba je ale samozřejmě výhodná i pro jihokorejské investory, kteří využívají levnou pracovní sílu (a některé suroviny) Severokorejců, čímž zvyšují svou konkurenceschopnost, hlavně v boji s levnými výrobky z Číny.

Soul chtěl zároveň zabránit přesunu výroby do jiných zemí.

Mediální pozdvižení kolem blokády Kesongu.
Mediální pozdvižení kolem blokády Kesongu. | Foto: Reuters

Pro sever je zase Kesong nepostradatelným zdrojem financí a směnitelné měny. Podle agentury Reuters už na něm KLDR od jeho otevření v roce 2004 vydělává 2 miliardy dolarů ročně. Fakt, že je Kim Čong-un ochoten kvůli eskalaci konfliktu ohrozit i "dojnou krávu" svého režimu, proto svědčí o tom, že situace na Korejském poloostrově je opravdu vážná.

Co se v Kesongu vlastně vyrábí?

Kesong je průmyslový areál produkující zejména levné spotřební zboží, jež může svou cenou konkurovat výrobkům z Číny. O nízké náklady se zasluhuje už zmiňovaná levná pracovní síla z KLDR.

V komplexu se vyrábí oblečení, boty, hodinky a také součástky pro další průmyslové zpracování, například polovodiče. Všechno, co se v Kesongu vyrobí, je odvezeno na jih.

Dalšímu rozvoji komplexu a zahájení sofistikovanější výroby brání mezinárodní sankce zakazující dovážet na sever některé zboží, například počítače.

Jak je areál velký, kde je a kolik v něm sídlí firem?

Průmyslový areál Kesong se rozléhá na ploše 65 kilometrů čtverečních. Nachází se nedaleko stejnojmenného severokorejského města (3. největšího), deset kilometrů severně od demilitarizované zóny v okolí korejské hranice. Sídlí v něm 123 jihokorejských firem.

Jihokorejci v Kesongu zastávají téměř výhradně řídící pozice. A to je zřejmě také důvod, proč se mnozí z nich z KLDR nechtějí vrátit.  Je totiž reálné, že už do Kesongu nebudou smět. Alespoň ne v dohledné době.

Ve zvláštní zóně pracovalo přes 50 tisíc Severokorejců, obvykle tu panuje čilý ruch.
Ve zvláštní zóně pracovalo přes 50 tisíc Severokorejců, obvykle tu panuje čilý ruch. | Foto: Reuters

Kolik má Kesong zaměstnanců a kolik si vydělají?

Podle informací jihokorejského ministerstva pro sjednocení pracovalo v areálu na 53 tisíc Severokorejců a ještě minulé úterý 861 Jihokorejců.

Podle dostupných informací si severokorejští dělníci vydělali okolo 75 dolarů měsíčně. Jihokorejci uvádějí, že jejich firmy vydají za mzdy v Kesongu ročně 80 až 92 milionů dolarů.

Už někdy k podobnému incidentu došlo?

Ano, v roce 2009. Blokáda tehdy trvala tři dny. Důvodem bylo - podobně jako teď - společné americko-jihokorejské vojenské cvičení. Jihokorejští zaměstnanci tehdy dokonce na severu zůstali na krátký čas uvězněni. Proto panovaly obavy, že by si je KLDR tentokrát mohla nechat jako rukojmí. Během ostatních krizí na Korejském poloostrově zůstal průmyslový komplex Kesong vždy v provozu.

Jak si nynější uzavření komplexu vyložit?

Podle Soulu by to mohlo znamenat, že se Severokorejci chystají provést zkušební odpálení jedné nebo více raket. Už v pátek armáda KLDR instalovala dvě rakety Musudan na mobilní odpalovací zařízení.

Atomový útok je nicméně podle odborníků nepravděpodobný. Podle všeho ještě nějakou dobu potrvá, než bude KLDR schopna zmenšit nálož tak, aby mohla použít jadernou bombu jako hlavici své rakety. To ale neznamená, že Pchjongjang neprovede v pořadí již čtvrtý jaderný test. Jihokorejci totiž v pondělí v lokalitě jaderných testů zaznamenali zvýšenou aktivitu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stuttgartu bleskový gól nestačil, s Kolínem jen remizoval

Fotbalisté Stuttgartu přes bleskový gól pouze remizovali v 5. kole bundesligy 1:1 s Kolínem nad Rýnem a promarnili v domácím utkání šanci dotáhnout se před víkendovým programem na vedoucí Lipsko. Na lídra tabulky ztrácí nováček soutěže dva body. Soupeř čeká na vítězství v nejvyšší soutěži už 15 utkání, v novém ročníku získal teprve druhý bod.

Domácí měli skvostný vstup do zápasu a už ve 24. sekundě je umístěnou střelou zpoza šestnáctky poslal do vedení belgický záložník Orel Mangala. V polovině první půle ale z penalty vyrovnal švédský útočník Sebastian Andersson a VfB dál čeká na první domácí výhru v sezoně. Kolínští po úvodních třech porážkách podruhé za sebou remizovali, bundesligové vítězství ale slavili naposledy 6. března.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Stuttgart - Kolín nad Rýnem 1:1 (1. Mangala - 23. Andersson z pen.).

Tabulka:

1. Lipsko 4 3 1 0 10:2 10
2. Bayern Mnichov 4 3 0 1 17:8 9
3. Dortmund 4 3 0 1 8:2 9
4. Stuttgart 5 2 2 1 10:6 8
5. Eintracht Frankfurt 4 2 2 0 7:4 8
6. Augsburg 4 2 1 1 5:3 7
7. Brémy 4 2 1 1 6:6 7
8. Hoffenheim 4 2 0 2 8:6 6
9. Leverkusen 4 1 3 0 3:2 6
10. Union Berlín 4 1 2 1 7:5 5
11. Mönchengladbach 4 1 2 1 5:6 5
12. Freiburg 4 1 2 1 5:8 5
13. Wolfsburg 4 0 4 0 2:2 4
14. Bielefeld 4 1 1 2 3:6 4
15. Hertha Berlín 4 1 0 3 8:10 3
16. Kolín nad Rýnem 5 0 2 3 5:9 2
17. Schalke 4 0 1 3 2:16 1
18. Mohuč 4 0 0 4 2:12 0
Zdroj: ČTK
Další zprávy