Analýza – Spojenci proti spojencům. Alespoň z pohledu Spojených států to platí o invazi, kterou provedla do Sýrie turecká armáda.
Turci s tanky a letadly podporují Svobodnou syrskou armádu (FSA) a bojují nejen proti teroristické organizaci Islámský stát (IS), ale především proti kurdským jednotkám. Jejich obrana se hroutí, FSA každý den získává několik vesnic.
Kurdové dosud byli pilířem americké strategie ve válce proti IS. USA jim dodávaly zbraně a poskytovaly jim při ofenzivách leteckou podporu. Zároveň je Turecko členem Severoatlantické aliance, a stále tedy oficiálně americkým spojencem.
Turečtí vojáci ostřelují pozice kurdských bojovníků na severu Sýrie a schyluje se k bitvě o město Manbidž. To dva roky ovládal Islámský stát, v létě ho po těžkých bojích vypudila vojenská koalice vedená Kurdy.
Pohár plný hořkosti
Teď turecký prezident Recep Tayyip Erdogan chce, aby se Kurdové z města stáhli. Ankara nechce dovolit, aby na severu Sýrie ovládli rozsáhlé území a sami ho spravovali, protože se obává vlivu na svoji kurdskou menšinu.
Turecká armáda na jihovýchodě země válčí s ozbrojenci ze Strany kurdských pracujících (PKK), která má velmi dobré vztahy s vedením syrských Kurdů.
Podle agentury Reuters ale kurdské síly přesouvají k Manbidži posily. Míří tam konvoje se zbraněmi a municí. "Připravíme pro Turecko pohár plný hořkosti," uvedl na Twitteru mluvčí kurdských sil (Lidových obranných jednotek) Redur Xelil.
Çawa Rejîma Baas li Hesekê Qedeha jehrê vexwar wê Dewleta Turk jî li Cerablus û Minbicê heman Qedehê vexwe.. gerek vexwe...
— Rêdûr Xelîl (@RedurXelil) August 28, 2016
Americký viceprezident Joe Biden minulý týden v Ankaře řekl, že kurdské síly by měly uposlechnout přání Turecka a stáhnout se na východ od řeky Eufrat.
V pondělí americké ministerstvo obrany vydalo prohlášení o tom, že útoky na Kurdy jsou nepřijatelné a musejí přestat.
New York Times s odvoláním na své zdroje uvádějí, že syrští Kurdové se cítí zrazeni. Svedli řadu bitev s Islámským státem a teď musí ustupovat před Turky.
Zatímco IS sice při nynější turecké ofenzivě ztrácí pás území u hranic s Tureckem, Kurdové teď soustředí síly na obranu svého území a nebudou uvažovat o postupu například na metropoli IS Rakku.
Islámský stát v pondělí zaútočil na kurdské pozice jižně od Manbidže a dobyl dvě vesnice. Kurdové jsou tedy tísněni ze dvou stran.
#Map: Frontlines after #Turkey-back rebel capture of #Jarablus https://t.co/RglAGK3ghS #Syria pic.twitter.com/oywji904Lb
— EA WorldView (@EA_WorldView) August 25, 2016
Rusko proti turecké intervenci neprotestovalo. Podle analytika serveru Syria Comment Joshuy Landise dal Putin Erdoganovi s akcí souhlas, v opačném případě by turecký prezident vojska do Sýrie neposlal.
"Vypadá to, že vlády v Moskvě, Ankaře a Damašku uzavřely určitou dohodu. Rusko a syrský prezident Bašár Asad souhlasí s tureckou operací, dokud bude omezená, a Erdogan se výměnou za možnost potlačit syrské Kurdy smíří se setrváním Asada ve funkci," soudí Landis.
Považuje za velmi nepravděpodobné, že by Svobodná syrská armáda s tureckou podporou zaútočila také na Asadovy jednotky v okolí Aleppa.
Turecko požadovalo odchod Asada a syrským rebelům poskytovalo zbraně. Po schůzce Putina a Erdogana 9. srpna v Petrohradě ale Ankara s kritikou syrského režimu přestala.