Před lety popsal Gülenovy praktiky. Teď turecký novinář naopak čelí obvinění, že je jeho stoupencem

Zahraničí Zahraničí
11. 3. 2017 15:54
Turecký investigativní novinář Ahmet Sik před šesti lety popsal ve své knize nekalé praktiky stoupenců islámského duchovního Fethullaha Gülena, kterého loni prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil, že stojí za nepodařeným vojenským pučem. Nyní Sik paradoxně stojí před soudem a je obviněný, že patří ke Gülenovu hnutí. Případ poukazuje na současný stav tureckého soudnictví, které je v područí prezidenta Erdogana.
Prezident Recep Tayyip Erdogan.
Prezident Recep Tayyip Erdogan. | Foto: Reuters

Istanbul - Minulý týden se před budovou soudu v Istanbulu sešli demonstranti, mezi nimi také spousta novinářů. V rukou nesli transparenty jako "Chceme spravedlnost" nebo "Žurnalistika není zločin".

O týden dříve zde začal jeden z několika procesů s tureckým investigativním novinářem Ahmetem Sikem. Ten čelí obvinění, že je přívržencem islámského duchovního Fethullaha Gülena, který od konce 90. let žije ve Spojených státech.

Ačkoliv vláda pod vedením prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana původně slíbila, že proces bude veřejný, nakonec otočila. Místnost, kde přelíčení probíhá, je prý příliš malá.

"Vláda chce držet veřejnost mimo," řekl Erol Önderoglu z organizace Reportéři bez hranic a Sikův přítel. "Oni sami se za tento proces stydí."

Šestačtyřicetiletý Sik má pověst jednoho z nejlepších investigativních novinářů v Turecku. Za svou práci dokonce dostal od organizace UNESCO cenu Press Freedom Prize.

Ve své knize The Imam’s Army (Imámova armáda) z roku 2011 popsal Sik praktiky stoupenců Fethullaha Gülena.

Gülenovi příznivci s pomocí Erdogana, který byl tehdy premiérem, postupně pronikli do státních institucí. Při tom se obohatili a zároveň pronásledovali i své odpůrce, napsal novinář.

Rukopis tehdy zabavila policie a Sik strávil 12 měsíců ve vězení jako údajný terorista. Nyní, o šest let později, je Sik znovu za mřížemi. Tentokrát jej žalobci viní z šíření propagandy ve prospěch Gülena. Jeho proces je ukázkovým příkladem, jak turecká vláda a prezident Erdogan zacházejí s novináři.

Od poloviny února je v turecké vazbě také korespondent německého listu Die Welt Deniz Yücel. Toho úřady nejdřív obvinily z členství v teroristické organizaci, šíření teroristické propagandy a zneužití údajů. Nyní je ve vyšetřovací vazbě, ale první obvinění byla stažena.

Dva roky staré články

Pro Ahmeta Sika si policie přišla do jeho bytu v Istanbulu 29. prosince v půl osmé ráno. Vzali jej do vazby, odkud nemohl 24 hodin zavolat své manželce ani právníkovi.

Státní zástupci jej vyslýchali kvůli tweetům, které napsal a které byly kritické vůči vládě. A  také kvůli jeho článkům. Některé z nich však byly dva roky staré.

"Důvodem vyšetřování jsou moje profesní aktivity. Jinými slovy: žurnalistika," uvedl později Sik v prohlášení, které citoval Spiegel Online.

Erdogan a Gülen

Byla to právě kniha Imámova armáda, kterou na sebe Sik přitáhl největší pozornost. Popisuje v ní, jak se klerikovi Gülenovi, ačkoliv v té době už pobýval v americkém exilu, podařilo vytvořit nejmocnější náboženskou skupinu v Turecku.

Erdogan uzavřel podle Sika po svém prvním vítězství v parlamentních volbách v roce 2002 s Gülenem dohodu. Její součástí bylo, že premiér prosadí stoupence Gülena na vlivná místa v podnicích, médiích i státní správě. Klerik za to Erdogana podpoří v jeho konfliktu se sekulárním establishmentem.

Tak to fungovalo až do roku 2013, kdy se oba muži rozešli ve zlém. Najednou se veřejnost dozvěděla o nelegálních metodách používaných tzv. gülenisty. Erdogan se od té doby prezentuje jako oběť Gülenova hnutí.

A loni v červenci - po zpackaném pokusu části armády o puč - prezident Erdogan obvinil Gülena z osnování převratu.

Většina tureckých médií se přiklonila k Erdoganovi. Ti, kdo ještě před pár lety psali o Gülenovi jako o respektovaném duchovním, jej nyní odsuzují jako vůdce teroristů.

Sik ale s tímto zjednodušením nesouhlasil. Po svém propuštění z vězení před pěti lety stále připomínal, že to byla právě Erdoganova vláda, která podporovala a kryla činy gülenistů.

"Gülen a Erdogan by se měli objevit spolu před soudem kvůli tomu, že vytvořili a řídili Gülenovu organizaci," napsal tehdy Sik.

Rovnice je jednoduchá

"V posledních měsících jsem sledoval řadu nespravedlivých soudních procesů. Tenhle mi však bere dech," cituje Spiegel Online Toru Pekina, právního zástupce deníku Cumhuriyet, v němž Sik pracuje.

Od loňského července bylo v Turecku uzavřeno 170 médií. Ve vězení se od té doby ocitlo 162 novinářů. Deník Cumhuriyet, který je jedním z posledních nezávislých novin v zemi, byl zasažen zvláště tvrdě. Šéfredaktor a 11 redaktorů jsou ve vazbě, někteří z nich déle než 100 dní.

Právník Pekin teď chodí za svými klienty do vězení v Silivri skoro každý den. "Rovnice je jednoduchá," říká. "Buď podporujete Erdogana, nebo jste terorista."

Atentátník mohl být členem organizace, která před časem zorganizovala puč proti Erdoganovi, domnívá se bývalý velvyslanec v Turecku Tomáš Laně. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy