Zadržovaný novinář ze SRN je agent, tvrdí Erdogan. Kvůli Yücelovi se sejdou šéfové diplomacií

ČTK ČTK
3. 3. 2017 22:45
Německo-turecký novinář Deniz Yücel držený ve vazbě v Turecku je německý agent a podporuje kurdské separatisty. Řekl to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Německé ministerstvo zahraničí odmítlo obvinění jako scestné. Šéfové diplomacie Německa a Turecka spolu telefonicky hovořili o posledním napětí ve vzájemných vztazích a dohodli se, že se setkají v Německu 8. března.
Demonstranti v Berlíně, kteří požadují svobodu pro německo-tureckého novináře Denize Yücela.
Demonstranti v Berlíně, kteří požadují svobodu pro německo-tureckého novináře Denize Yücela. | Foto: Reuters

Berlín/Ankara - "Jako zástupce PKK (Strana kurdských pracujících) a jako německý agent se tato osoba měsíc schovávala na německém konzulátu," prohlásil v pátek turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podle agentury DPA o německo-tureckém novináři Denizu Yücelovi, drženým v turecké vazbě

Německé ministerstvo zahraničí odmítlo obvinění jako scestné. Šéfové diplomacie Německa a Turecka spolu telefonicky hovořili o posledním napětí ve vzájemných vztazích a dohodli se, že se setkají v Německu 8. března.

"Měsíc jsme říkali, předejte nám ho, měl by být postaven před soud," dodal turecký prezident ve svém prvním vyjádření k případu Yücela, který je dopisovatelem německého listu Die Welt v Turecku.

Novinář se nakonec sám dostavil na policejní prezidium v Istanbulu. Byl zatčen a následně skončil ve vyšetřovací vazbě ve vězení západně od Istanbulu. Propuštění Yücela požadují němečtí politici i veřejnost. Jeho obvinění ze špionáže v pátek německé ministerstvo zahraničí okamžitě odmítlo jako scestné.

Poslední roztržku v německo-tureckých vztazích způsobilo také zrušení čtvrtečního vystoupení tureckého ministra spravedlnosti Bekira Bozdaga v německém městě Gaggenau, kde chtěl podpořit změny ústavy své země. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes obvinil německou vládu, že chce dosáhnout odmítnutí ústavní reformy v chystaném tureckém referendu.

Vedení města Gaggenau své rozhodnutí zrušit akci zdůvodnilo přílišným zájmem lidí o účast a obavou o jejich bezpečnost. Bozdag to označil za nepřijatelné a zrušil setkání s německým ministrem spravedlnosti Heikem Maasem.

Bozdag měl ve zhruba třicetitisícovém Gaggenau na jihozápadě Německa vystoupit s projevem na podporu kontroverzních ústavních změn v Turecku, o nichž mají Turci hlasovat příští měsíc.

Podpořit ústavní změny do Německa, kde žije asi 1,5 milionu tureckých občanů, jezdí opakovaně přední turečtí činitelé, což ve spolkové republice budí nevoli mnoha politiků. Řadě z nich připadá paradoxní, aby turečtí ministři využívali svobody slova v Německu k propagaci kontroverzních změn ústavy v době, kdy je stejná svoboda v Turecku mnoha lidem upírána.

Podobně jako Gaggenau také radnice v Kolíně nad Rýnem zrušila na neděli plánované setkání tureckého ministra hospodářství Nihata Zeybekciho s Turky žijícími v Německu.

Zeybekci po tomto odmítnutí chtěl akci uskutečnit ve městě Frechen poblíž Kolína. Ani tamní provozovatel haly ale nakonec ministrovi ve svých prostorách neumožní v neděli vystoupit.

Prezident Erdogan využíval Islámský stát jako politický nástroj v zahraničí i uvnitř Turecka, začíná se mu to vymstívat, říká Tereza Engelová. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Křetínský a Tkáč zvýšili podíl v britské poštovní firmě Royal Mail

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče zvýšil podíl v britské poštovní společnosti Royal Mail na 17,03 z dosavadních 16,03 procenta. Uvedl to v oznámení určeném pro Londýnskou akciovou burzu (LSE).

Vesa do Royal Mail vstoupila loni v květnu, kdy získala 5,35 procenta akcií. Svůj podíl postupně zvyšovala a loni v srpnu se stala největším akcionářem v podniku, který v roce 1516 založil panovník Jindřich VIII. Royal Mail se zaměřuje hlavně na přepravu poštovních zásilek.

Od vstupu Vesy do Royal Mail akcie britského podniku výrazně posílily, neboť společnost využila boomu prodeje na internetu v době pandemie covidu-19. Zatímco loni na začátku května se akcie Royal Mail obchodovaly zhruba za 1,60 libry, nyní se jejich cena pohybuje kolem 4,90 libry. To znamená růst o více než 200 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy