Turecko vyhostilo amerického islamistu, chystá deportace i dalších dvaceti lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 11. 2019 16:23
Turecko v pondělí začalo s deportací zajatých bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) do jejich domovských zemí. Podle tureckého ministerstva vnitra již zemi opustil americký a německý bojovník, ještě tento den by je měl následovat dánský příslušník IS. V příštích dnech Ankara plánuje vyhostit dalších 21 lidí, informují světové agentury.
Turecká armáda v Sýrii, ilustrační foto
Turecká armáda v Sýrii, ilustrační foto | Foto: Reuters

Sedm německých islamistů by zemi mělo opustit ve čtvrtek. U 11 Francouzů, dvou Němců a jednoho Ira turecké úřady údajně už začaly podnikat potřebné kroky k deportaci. Turecko uvedlo, že v Sýrii zadrželo celkem 287 bojovníků ze zahraničí a další stovky jich už drží v zajetí. Většina z nich zřejmě zamíří do zemí Evropské unie.

Turecký opoziční server Ahval informoval, že bojovník s občanstvím USA, který byl vyhoštěn jako první, po deportaci uvízl v hraničním pásmu mezi Tureckem a Řeckem. Atény ho totiž nechtějí pustit do země a Ankara jej nehodlá přijmout zpět. Spojené státy se k jeho případu zatím nevyjádřily.

Německé ministerstvo zahraničí uvedlo, že Ankara informovala Berlín o deseti lidech mezi nimiž jsou tři muži, pět žen a dvě děti. Mluvčí německé diplomacie neví, zda se jedná o bojovníky IS, nepopřel ale, že se jedná o Němce. Dánští činitelé uvedli, že s Tureckem komunikují ohledně dánského občana, který byl v Turecku odsouzen za terorismus.

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová naopak řekla, že o tureckých plánech neví. Agentuře AFP však nejmenovaný zdroj seznámený s případem sdělil, že většina z 11 deportovaných Francouzů jsou ženy. Některé z těchto osob jsou přitom ve vězení již delší dobu, zatímco jiné byly zadrženy teprve nedávno. Po příjezdu do Francie budou podle policejní dohody mezi Paříží a Ankarou okamžitě zatčeny a stanou před soudem.

Turecko kritizuje státy Západu za to, že nechtějí přijímat zpět svoje občany, kteří odešli bojovat do Sýrie či Iráku do řad IS. Ministr vnitra Süleyman Soylu v pátek prohlásil, že Turecko není hotelem pro bojovníky IS a že země začne islamisty navracet do zemí jejich původu právě dnes. Týkat by se to mělo i těch, kterým evropské státy již odebraly občanství právě ve snaze zabránit jejich návratu.

Evropské země se k převzetí svých občanů, kteří se v minulých letech zapojili do bojů po boku IS, stavějí velmi neochotně. Jednak je pokládají za bezpečnostní hrozbu, obávají se ale také, že by proti nim při soudních procesech domácí justice jen těžko zajišťovala důkazy. Přebírání islamistů je také značně nepopulární u tamní veřejnosti.

Turecko minulý měsíc zahájilo vojenskou operaci na severovýchodě Sýrie proti kurdským milicím YPG, které považuje za teroristy. Při ní turečtí vojáci zadrželi některé uprchlé radikály z IS, kteří byli do té doby drženi v táborech a věznicích na syrském území. Většinu těchto zařízení, v nichž se nacházelo na 11.000 islamistů, střežili právě syrští Kurdové. V některých případech se ale naplnily obavy, že se radikálové dostanou na svobodu ve zmatku, který vyvolala turecká ofenziva.

 

Právě se děje

před 22 minutami

U obce Puklice na Jihlavsku havaroval autobus, na místě je zřejmě deset zraněných dětí

U obce Puklice na Jihlavsku havaroval po 14:00 autobus. Utrhla se pod ním krajnice a převrátil se na bok. Podle předběžných informací hasičů a policie je na místě deset zraněných, zřejmě dětí.

"V tuto chvíli evidujeme deset zraněných osob. Prosím, berte tento počet jako předběžný," uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová. Nehoda se stala na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka.

Připravujeme podrobnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy