Chránilo Turecko Bagdádího? Teroristovy příbuzné zatkli v přívěsu přímo na hranici

Martin Novák Martin Novák
6. 11. 2019 13:57
Turecké speciální jednotky zatkly sestru bývalého vůdce Islámského státu abú Bakra Bagdádího. Zátah se odehrál ve městě Azaz, které leží přímo na turecko-syrské hranici.
Příbuzní Abú Bakra Bagdádího, které zadrželo Turecko. Jeho sestra (vlevo), její neteř (vpravo) a Bagdádího švagr (uprostřed).
Příbuzní Abú Bakra Bagdádího, které zadrželo Turecko. Jeho sestra (vlevo), její neteř (vpravo) a Bagdádího švagr (uprostřed). | Foto: Reuters

Pětašedesátiletá Rasmíja Avádová žila s manželem, neteří a několika dětmi v přívěsu. Turecké bezpečnostní složky ji nyní vyslýchají a podle americké stanice CNN věří, že by jim poskytnout cenné informace o tom, jak Islámský stát (IS) fungoval.

Turecký prezident Recep Erdogan prohlásil, že zdržena byla také Bagdádího manželka. "USA sdělily, že se Bagdádí zabil v tunelu, a vyvolaly kolem toho komunikační kampaň. Já zde oznamuji poprvé: My jsme dopadli jeho ženu a nedělali jsme kolem toho povyk jako oni (Američané). V Sýrii jsme zatkli i jeho sestru a švagra," řekl Erdogan v projevu.

Ankara vydává úterní akci za důkaz, že Turecko aktivně bojuje proti teroristické hrozbě a zbytkům Islámského státu (IS). "Dopadení Bagdádího sestry je dalším důkazem úspěšnosti naší protiteroristické strategie," napsal na Twitteru Erdoganův mluvčí Fahrettin Altun.

Experti na konflikt v Sýrii a Iráku ale pochybují o tom, že Turecko, které 9. října zahájilo ofenzivu proti syrským Kurdům, proti Islámskému státu aktivně bojovalo či bojuje.

Samotný fakt, že Bagdádího Američané dopadli v syrské provincii Idlíb jen pět kilometrů od turecké hranice, byl velkým překvapením. Za předpokládané místo jeho úkrytu řada analytiků a pracovníků zpravodajských služeb považovala syrsko-irácké pomezí nebo západní Irák.

Nečinné Turecko?

Bývalý poradce amerických ministrů zahraničí David L. Phillips napsal v komentáři pro list Wall Street Journal, že přibývá svědectví o faktické turecké ochraně Bagdádího na severu Sýrie.

"Turecko se na operaci, která vedla k dopadení Bagdádího, nijak nepodílelo. Přestože se americký prezident Donald Trump tvářil, že to nevidí, a oficiálně mu poděkoval," uvedl Phillips.

Vesnice Baríša, kde Bagdádí žil, se nachází pod kontrolou syrské ozbrojené skupiny Hurras al-Dín a v oblasti má turecká armáda kontrolní stanoviště. Proto se nabízí otázka, proč klíčové informace o pobytu vůdce teroristů dodali Spojeným státům syrští Kurdové a Iráčané, nikoliv turecká rozvědka (MIT).

Turecko od roku 2013 finančně a vojensky pomáhalo několika syrským organizacím, které bojovaly proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Včetně těch islamistických. Zbraně a pomoc ale často končily v rukou Islámského státu. Turci také čelili obvinění, že nebrání přílivu zahraničních rekrutů této teroristické organizace do Sýrie přes své území a že s Islámským státem obchodují.

Ideologie Islámského státu nezmizí

Jusuf Canli, komentátor velkého tureckého deníku Hürriyet, v rozhovoru pro Aktuálně.cz připouští, že kritika Ankary je v tomto ohledu částečně oprávněná.

"Je pravda, že Turecko bylo příliš mírné vůči Islámskému státu. Mělo udělat víc. Je například těžké dostat z hlavy otázku, jak se mohlo stát, že vůdce Islámského státu Bagdádí byl zabit při operaci v syrské provincii Idlíb jen několik kilometrů od turecké hranice. Tedy v oblasti, kde se Turecko podílí na zajišťování bezpečnosti," připomíná někdejší šéfredaktor vlivného listu.

Islámský stát sice už v Sýrii a Iráku neovládá žádné území, tisíce jeho bojovníků ale přežilo. Džihádistická ideologie, kterou IS vyznával, bude mít dál své následovníky a své vyznavače. Po smrti Bagdádího islamistické skupiny po celém světě zveřejňovaly videa, jak jejich příslušníci vyjadřují přísahou věrnost novému vůdci Ibrahímu Kurajšímu. Záběry pocházejí z Bangladéše, Filipín nebo Afghánistánu.

"Jejich toxická ideologie hned tak nezmizí. Naštvaní, ponížení a frustrovaní lidé - mnozí z nich velmi mladí a s malým vzděláním - jí budou nadále přitahováni," upozorňuje americký profesor Walter Russell Mead, který vyučuje mezinárodní vztahy na Bard College v New Yorku.

Podle něj to ale nástupci Bagdádího budou mít po porážce jeho chalífátu přece jen těžší. "Bagdádí sliboval naplnění proroctví, vizí a velkolepých snů. On a jeho lidé tvrdili, že Bůh jim dává sílu a vede je k vítězství. Každý ale vidí, že se mýlili," dodal Mead.

Podívejte se na videozáznam operace proti Bagdádímu, který zveřejnil Pentagon

Američané ukázali záběry z akce, při které se na severozápadě Sýrie vyhodil do vzduchu i se svými dětmi abú Bakr Bagdádí. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 34 minutami

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zpěvák Elton John musel přerušit koncert, přišel během něj o hlas. Vypadal, že se rozpláče, popsala média jeho odchod z pódia

Britský umělec Elton John byl donucen přerušit svůj koncert na Novém Zélandu. Viditelně zklamaný hudebník přišel během nedělního vystoupení na stadionu v Aucklandu o hlas. "Úplně jsem ztratil hlas. Nemůžu zpívat. Musím jít. Omlouvám se," řekl svým fanouškům Elton John. Již na začátku koncertu přítomné informoval o tom, že mu lékaři diagnostikovali zápal plic.

Jak popsala britská BBC, sir Elton John vypadal, že propukne v pláč, když se opřel o své piano a potřásl hlavou. Když následně za pomoci několika asistentů opatrně odešel z pódia, jeho fanoušci ho zahrnuli obrovským potleskem.

Britský zpěvák trpí lehčí formou zápalu plic, který v angličtině nese název walking pneumonia, tedy zápal plic, při němž se chodí. Jeho příznaky nebývají tak dramatické, připomínají spíše lehký zánět průdušek. Jde hlavně o kašel, bolest na hrudi, bolest v krku a bolest hlavy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy