Žena z Alabamy, která se v Sýrii přidala k islamistům, žádá úřady o návrat domů

ČTK ČTK
10. 11. 2019 7:07
Žena z amerického státu Alabama, která se v Sýrii připojila k takzvanému Islámskému státu (IS), znovu žádá americké úřady, aby se mohla vrátit domů. Vláda její návrat odmítá, podle ní žena není americkou občankou. Hoda Muthanaová nyní žije spolu se svým synem v uprchlickém táboře na severovýchodě Sýrie, napsala agentura AFP.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

V rozhovoru s televizní stanicí NBC News, který byl zveřejněn v sobotu, Muthanaová prohlásila, že "lituje každé věci", již Islámský stát udělal. Žena se k islamistům připojila v roce 2014. Extremistická ideologie ji zaujala, už když žila se svou rodinou v Alabamě.

"Každý, kdo věří v Boha, věří, že si lidé zaslouží druhou šanci bez ohledu na to, jak škodlivé byly jejich hříchy," uvedla v rozhovoru Muthanaová. Interview televizi poskytla v uprchlickém táboře v Sýrii, který kontrolují kurdské jednotky. Žije tam se svým dvouletým synem Adamem.

Jak se Muthanaová novinářům svěřila, bojí se o svůj život, protože by se mohla stát terčem útoku obyvatel tábora, kteří jsou stále stoupenci Islámského státu.

"Od prvního dne jsem nepodporovala popravy, které Islámský stát prováděl. Nepodporuji žádné jiné jejich zločiny ani sebevražedné útoky," uvedla.

Americká vláda dosud umožnila návrat několika americkým občankám napojeným na islamisty i dětem těchto žen, nikoli ale Muthanaové. Washington argumentuje tím, že není americkou občankou. Narodila se sice v USA, ale je dcerou diplomata, který tehdy pracoval pro jemenskou vládu.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo nazval Muthanaovou teroristkou. Žena se v Sýrii provdala za tři příslušníky Islámského státu, všichni zahynuli v boji.

Podle expertů se aktivně podílela na propagandě islamistů a vyzývala k útokům ve Spojených státech. Schvalovala rovněž atentát z roku 2015 ve Francii na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo, při němž zahynulo 12 osob a který je připisován islamistům.

Hoda Muthanaová-žena z Alabamy, která se připojila k IS
Hoda Muthanaová-žena z Alabamy, která se připojila k IS | Foto: ČTK
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Podmínky ve zpracovatelském průmyslu se dále zlepšovaly, index ale mírně klesl

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v červenci dále zlepšovaly, nicméně index PMI mírně klesl na 62 bodů z červnových 62,7 bodu. I tak jde o druhý nejlepší údaj od začátku sběru dat v červnu 2001. Informovala o tom společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem.

"Český zpracovatelský sektor v červenci mírně ztratil na tempu, ale jeho expanze byla přesto robustní. Průzkum naznačil, že růst výstupu možná na konci druhého čtvrtletí dosáhl vrcholu, ale přesto byl - i přes bezprecedentní narušení odběratelsko-dodavatelských řetězců a nedostatky materiálu - značný," uvedla ekonomka IHS Markit Sian Jones.

Narušení odběratelsko-dodavatelských řetězců podle průzkumu v červenci vedlo k růstu cen vstupů na nový rekord. "Výkony dodavatelů se zhoršily do největší míry v historii průzkumu vzhledem k silné globální poptávce po vstupech a výrazným materiálovým nedostatkům. Dodavatelé následně zvýšili své ceny," uvedla společnost IHS Markit. Navíc podle průzkumu velká většina výrobců zpracovatelského zboží během července převedla vyšší cenovou zátěž na zákazníky. Tempo zvýšení cen výstupů tak bylo nejrychlejší od začátku sběru dat v lednu 2003, upozornila IHS Markit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy