Žena z Alabamy, která se v Sýrii přidala k islamistům, žádá úřady o návrat domů

ČTK ČTK
10. 11. 2019 7:07
Žena z amerického státu Alabama, která se v Sýrii připojila k takzvanému Islámskému státu (IS), znovu žádá americké úřady, aby se mohla vrátit domů. Vláda její návrat odmítá, podle ní žena není americkou občankou. Hoda Muthanaová nyní žije spolu se svým synem v uprchlickém táboře na severovýchodě Sýrie, napsala agentura AFP.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

V rozhovoru s televizní stanicí NBC News, který byl zveřejněn v sobotu, Muthanaová prohlásila, že "lituje každé věci", již Islámský stát udělal. Žena se k islamistům připojila v roce 2014. Extremistická ideologie ji zaujala, už když žila se svou rodinou v Alabamě.

"Každý, kdo věří v Boha, věří, že si lidé zaslouží druhou šanci bez ohledu na to, jak škodlivé byly jejich hříchy," uvedla v rozhovoru Muthanaová. Interview televizi poskytla v uprchlickém táboře v Sýrii, který kontrolují kurdské jednotky. Žije tam se svým dvouletým synem Adamem.

Jak se Muthanaová novinářům svěřila, bojí se o svůj život, protože by se mohla stát terčem útoku obyvatel tábora, kteří jsou stále stoupenci Islámského státu.

"Od prvního dne jsem nepodporovala popravy, které Islámský stát prováděl. Nepodporuji žádné jiné jejich zločiny ani sebevražedné útoky," uvedla.

Americká vláda dosud umožnila návrat několika americkým občankám napojeným na islamisty i dětem těchto žen, nikoli ale Muthanaové. Washington argumentuje tím, že není americkou občankou. Narodila se sice v USA, ale je dcerou diplomata, který tehdy pracoval pro jemenskou vládu.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo nazval Muthanaovou teroristkou. Žena se v Sýrii provdala za tři příslušníky Islámského státu, všichni zahynuli v boji.

Podle expertů se aktivně podílela na propagandě islamistů a vyzývala k útokům ve Spojených státech. Schvalovala rovněž atentát z roku 2015 ve Francii na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo, při němž zahynulo 12 osob a který je připisován islamistům.

Hoda Muthanaová-žena z Alabamy, která se připojila k IS
Hoda Muthanaová-žena z Alabamy, která se připojila k IS | Foto: ČTK
 

Právě se děje

před 1 hodinou

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy