Žena z Alabamy, která se v Sýrii přidala k islamistům, žádá úřady o návrat domů

ČTK ČTK
10. 11. 2019 7:07
Žena z amerického státu Alabama, která se v Sýrii připojila k takzvanému Islámskému státu (IS), znovu žádá americké úřady, aby se mohla vrátit domů. Vláda její návrat odmítá, podle ní žena není americkou občankou. Hoda Muthanaová nyní žije spolu se svým synem v uprchlickém táboře na severovýchodě Sýrie, napsala agentura AFP.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

V rozhovoru s televizní stanicí NBC News, který byl zveřejněn v sobotu, Muthanaová prohlásila, že "lituje každé věci", již Islámský stát udělal. Žena se k islamistům připojila v roce 2014. Extremistická ideologie ji zaujala, už když žila se svou rodinou v Alabamě.

"Každý, kdo věří v Boha, věří, že si lidé zaslouží druhou šanci bez ohledu na to, jak škodlivé byly jejich hříchy," uvedla v rozhovoru Muthanaová. Interview televizi poskytla v uprchlickém táboře v Sýrii, který kontrolují kurdské jednotky. Žije tam se svým dvouletým synem Adamem.

Jak se Muthanaová novinářům svěřila, bojí se o svůj život, protože by se mohla stát terčem útoku obyvatel tábora, kteří jsou stále stoupenci Islámského státu.

"Od prvního dne jsem nepodporovala popravy, které Islámský stát prováděl. Nepodporuji žádné jiné jejich zločiny ani sebevražedné útoky," uvedla.

Americká vláda dosud umožnila návrat několika americkým občankám napojeným na islamisty i dětem těchto žen, nikoli ale Muthanaové. Washington argumentuje tím, že není americkou občankou. Narodila se sice v USA, ale je dcerou diplomata, který tehdy pracoval pro jemenskou vládu.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo nazval Muthanaovou teroristkou. Žena se v Sýrii provdala za tři příslušníky Islámského státu, všichni zahynuli v boji.

Podle expertů se aktivně podílela na propagandě islamistů a vyzývala k útokům ve Spojených státech. Schvalovala rovněž atentát z roku 2015 ve Francii na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo, při němž zahynulo 12 osob a který je připisován islamistům.

Hoda Muthanaová-žena z Alabamy, která se připojila k IS
Hoda Muthanaová-žena z Alabamy, která se připojila k IS | Foto: ČTK
 

Právě se děje

před 26 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 32 minutami

U obce Puklice na Jihlavsku havaroval autobus, na místě je zřejmě deset zraněných dětí

Na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka na Jihlavsku havaroval v pátek odpoledne autobus. Zřejmě se vyhýbal protijedoucímu autu a převrátil se na bok. V autobuse se zranilo několik dětí, podle odhadů hasičů asi deset. Mluvčí policie Dana Čírtková řekla, že zranění snad nebudou vážná.

Dopravce přistavil k nehodě náhradní autobus. "Zatím byly tři děti s lehkým zraněním z místa převezeny, ale ještě probíhá ošetřování dětí na místě ve druhém autobuse," řekla Čírtková.

Nehoda byla ohlášena po 14:00. "Řidič autobusu z dosud nezjištěných příčin, ale zřejmě z důvodu vyhýbání se protijedoucímu vozidlu, najel na krajnici. Ta krajnice se utrhla, autobus se převrátil na bok a narazil částečně do stromu," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy