Ankara - Turecko vydalo v souvislosti s předloňskou vraždou ruského velvyslance v Ankaře zatykač na osm osob, které podle něj spáchání činu nařídili. Jednou z nich je i duchovní Fethullah Gülena, kterého Ankara viní ze zosnování pokusu o převrat v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters, která upozornila, že zatýkání Turecko nařídilo den před návštěvou ruského prezidenta Vladimira Putina.
Turecký policista Mevlüt Mert Altintaş zastřelil v prosinci 2016 ruského velvyslance Andreje Karlova na vernisáži v ankarské galerii. Během činu dal najevo, že se jedná o pomstu za severosyrské město Halab (Aleppo), které bylo předtím terčem bombardování především ruského letectva. Policie vraha krátce po útoku zabila.
Podle tureckého listu Habertürk úřady rozhodly o zadržení osmi osob, neboť podle nich vraždu ruského diplomata nařídily. Zatykač byl vydán i na duchovního Fethullaha Gülena, kterého Ankara dlouhodobě obviňuje ze zosnování předloňského pokusu o vojenský převrat. Gülen, který žije ve Spojených státech, obvinění odmítá a tvrdí, že puč zinscenoval turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve snaze upevnit si moc v zemi.
Turecké úřady už dříve zadržely v souvislosti v Karlovovou vraždou sedm osob včetně tří policistů. Střelec byl sám policistou, v době činu byl ale mimo službu. Agentura Reuters upozornila, že Altintaşovo chování v době vraždy naznačuje, že byl příznivcem radikální formy islámu. Hnutí duchovního Gülena přitom hlásá toleranci a mezináboženský dialog.
K vydání příkazu k zadržení osmi osob v souvislosti s vraždou ruského velvyslance došlo jen den před začátkem dvoudenní návštěvy ruského prezidenta v Turecku. Vladimir Putin se během ní setká s Erdoganem a íránským prezidentem Hasanem Rúháním. Moskva, Ankara a Teherán jsou garanty takzvaného astanského mírového procesu, který se snaží o snížení napětí ve válkou zmítané Sýrii.