Turecko stáhlo ze Sýrie vojáky střežící hrob šáha Sulajmána

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 2. 2015 9:28
Podle armády evakuaci neprovázely žádné násilnosti, nicméně při nehodě, jež se stala během operace, zemřel jeden turecký voják.
Turečtí vojáci v Sýrii. Ilustrační snímek.
Turečtí vojáci v Sýrii. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Ankara - Turecká armáda v noci na dnešek evakuovala ze Sýrie téměř čtyři desítky vojáků, kteří v oblasti severosyrského Halabu střežili hrob šáha Sulajmána, dědečka zakladatele Osmanské říše. Jeho ostatky vojáci také odvezli, oznámil dnes turecký premiér Ahmet Davutoglu.

Do operace se zapojilo skoro 600 tureckých vojáků, kteří do Sýrie vjeli s kolonou tvořenou stovkou vojenských vozidel, mezi kterými bylo 39 tanků, uvedl premiér. Zatímco jedna skupina zamířila k hrobce, druhá se vydala do oblasti v blízkosti hranice s Tureckem, kam úřady v Ankaře plánují přemístit hrob šáha Sulajmána.

"Dali jsme tureckým ozbrojeným silám rozkaz, aby chránily naše duchovní hodnoty a postaraly se o bezpečnost našich vojáků," řekl podle agentury AP Davutoglu. Vláda v Ankaře koncem loňského roku řekla, že bojovníci z radikálního hnutí Islámský stát (IS) se přibližují k hrobce.

Do Turecka se vrátilo 38 vojáků, řekl také premiér. Podle dřívějších informací armády evakuaci neprovázely žádné násilnosti, nicméně při nehodě, jež se stala během operace, zemřel jeden turecký voják.

Turecko se odmítá aktivně zapojit do mezinárodní operace proti IS vedené Spojenými státy. Částečně je to podle agentury Reuters proto, že by chtělo, aby se útoky mezinárodní koalice zaměřily nejen na povstalce z IS, ale i na jednotky syrského prezidenta Bašára Asada. Turecko nepožádalo své spojence z mezinárodní koalice proti IS o svolení k dnešní akci, ani po nich nechtělo pomoc, pouze je informovalo, když operace začala, uvedl Davutoglu.

Hrobka se stala tureckým výsostným územím na základě smlouvy s Francií v roce 1921, tedy v době, kdy Francie spravovala Sýrii. Ankara opakovaně varovala, že hrobku bude hájit před útoky povstalců. V 70. letech minulého století Turecko hrob přemístilo na jeho poslední místo z jiné lokality, která měla být zaplavena při stavbě nové přehrady.

IS a další islamistické skupiny, které se kloní k salafistickému výkladu islámu a považují uctívání hrobů za modlářství, už v Sýrii zdemolovaly řadu hrobek a mešit, připomněla agentura Reuters. Turečtí vojáci dnes zničili komplex, v němž se nacházel hrob šáha Sulajmána, pravděpodobně kvůli tomu, aby se nedostal do rukou IS, píše agentura AP.

Šáh Sulajmán, turkický vůdce, zřejmě utonul v Eufratu ve 13. století. Jeho následovníci pak zamířili na sever na území současného Turecka a založili Osmanskou říši. Někteří historici podle AP informace o Sulajmánově hrobu zpochybňují, mohou být podle nich jen vymyšlené pro posílení historické identity Turků.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy