Turecko stáhlo ze Sýrie vojáky střežící hrob šáha Sulajmána

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 2. 2015 9:28
Podle armády evakuaci neprovázely žádné násilnosti, nicméně při nehodě, jež se stala během operace, zemřel jeden turecký voják.
Turečtí vojáci v Sýrii. Ilustrační snímek.
Turečtí vojáci v Sýrii. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Ankara - Turecká armáda v noci na dnešek evakuovala ze Sýrie téměř čtyři desítky vojáků, kteří v oblasti severosyrského Halabu střežili hrob šáha Sulajmána, dědečka zakladatele Osmanské říše. Jeho ostatky vojáci také odvezli, oznámil dnes turecký premiér Ahmet Davutoglu.

Do operace se zapojilo skoro 600 tureckých vojáků, kteří do Sýrie vjeli s kolonou tvořenou stovkou vojenských vozidel, mezi kterými bylo 39 tanků, uvedl premiér. Zatímco jedna skupina zamířila k hrobce, druhá se vydala do oblasti v blízkosti hranice s Tureckem, kam úřady v Ankaře plánují přemístit hrob šáha Sulajmána.

"Dali jsme tureckým ozbrojeným silám rozkaz, aby chránily naše duchovní hodnoty a postaraly se o bezpečnost našich vojáků," řekl podle agentury AP Davutoglu. Vláda v Ankaře koncem loňského roku řekla, že bojovníci z radikálního hnutí Islámský stát (IS) se přibližují k hrobce.

Do Turecka se vrátilo 38 vojáků, řekl také premiér. Podle dřívějších informací armády evakuaci neprovázely žádné násilnosti, nicméně při nehodě, jež se stala během operace, zemřel jeden turecký voják.

Turecko se odmítá aktivně zapojit do mezinárodní operace proti IS vedené Spojenými státy. Částečně je to podle agentury Reuters proto, že by chtělo, aby se útoky mezinárodní koalice zaměřily nejen na povstalce z IS, ale i na jednotky syrského prezidenta Bašára Asada. Turecko nepožádalo své spojence z mezinárodní koalice proti IS o svolení k dnešní akci, ani po nich nechtělo pomoc, pouze je informovalo, když operace začala, uvedl Davutoglu.

Hrobka se stala tureckým výsostným územím na základě smlouvy s Francií v roce 1921, tedy v době, kdy Francie spravovala Sýrii. Ankara opakovaně varovala, že hrobku bude hájit před útoky povstalců. V 70. letech minulého století Turecko hrob přemístilo na jeho poslední místo z jiné lokality, která měla být zaplavena při stavbě nové přehrady.

IS a další islamistické skupiny, které se kloní k salafistickému výkladu islámu a považují uctívání hrobů za modlářství, už v Sýrii zdemolovaly řadu hrobek a mešit, připomněla agentura Reuters. Turečtí vojáci dnes zničili komplex, v němž se nacházel hrob šáha Sulajmána, pravděpodobně kvůli tomu, aby se nedostal do rukou IS, píše agentura AP.

Šáh Sulajmán, turkický vůdce, zřejmě utonul v Eufratu ve 13. století. Jeho následovníci pak zamířili na sever na území současného Turecka a založili Osmanskou říši. Někteří historici podle AP informace o Sulajmánově hrobu zpochybňují, mohou být podle nich jen vymyšlené pro posílení historické identity Turků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Svržená barmská vůdkyně Su Ťij dostala dalších šest let vězení za korupci

Svržená barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij byla v pondělí odsouzena k dalším šesti rokům vězení. Soud v Barmě, které vládne vojenská junta, ji shledal vinnou ve čtyřech případech korupce. Informovaly o tom agentury Reuters a AP s odvoláním na obeznámený zdroj.

Sedmasedmdesátiletá Su Ťij byla usvědčena ze zneužití prostředků charitativní nadace nesoucí jméno její matky Do Kchin Ťij ke stavbě domu a také z pronajímání vládní půdy s nepodloženou slevou. Su Ťij veškerá obvinění odmítla a očekává se, že její obhájci podají odvolání.

Podle agentury AP se soud konal za zavřenými dveřmi bez přístupu médií či veřejnosti. Právníkům Su Ťij bylo zakázáno poskytnout o soudním jednání jakékoli informace.

Nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij byla zatčena loni v únoru, kdy se k moci v Barmě dostala armáda a svrhla civilní vládu Su Ťijiny Národní ligy pro demokracii. Původně byla politička držena v domácím vězení, poté strávila několik měsíců na tajném místě v metropoli Neipyijtu a v červnu byla převezena do věznice v hlavním městě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy