Nálety zabraly, Islámský stát už nebohatne hlavně z ropy

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
7. 2. 2015 19:27
Experti ještě nedávno odhadovali, že džihádistická organizace si prodejem ropy denně přišla až na tři miliony dolarů.
Rafinérie poblíž syrského města Rakka.
Rafinérie poblíž syrského města Rakka. | Foto: Reuters

Washington - Hlavním zdrojem příjmů Islámského státu už zřejmě není ropa. Tento týden to na tiskové konferenci v Pentagonu oznámil mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby.

"Víme, že tržby z ropy už nejsou hlavním zdrojem jejich příjmů v dolarech," řekl kontradmirál s tím, že přesná čísla poskytnout nemůže.

Kirby uvedl, že neví, kdy zmíněná změna nastala. Podotkl ale, že bez příjmů radikální organizace rozhodně není. "Dostávají mnoho darů. Také mají významný program na černém trhu."

Další podrobnosti novinářům k tomuto tématu během brífinku v Pentagonu ale neposkytl.

Nezávislost na darech ze zahraničí

Islámský stát si nezákonným prodejem - de facto pašováním - ropy přichází na obrovské peníze.

Během svého postupu pod kontrolu získal několik ropných polí v Sýrii i Iráku. Během uplynulých měsíců se ale ukázalo, že pro teroristickou organizaci to má silné i slabé stránky.

Na jednu stranu to pro uskupení představuje výhodu ve financování, protože oproti jiným teroristickým organizacím nemusí z tak velké části záviset na příspěvcích ze zahraničí, připomněla Kate Brannenová, která na serveru Foreign Policy pokrývá politiku amerického ministerstva obrany.

Džihádistická organizace si podle odhadů Mezinárodní energetické agentury (IEA) byla schopna produkcí a prodejem ropy na černém trhu přijít zřejmě na jeden až tři miliony dolarů denně, a to i přes značně sníženou prodejní cenu.

Agentura AFP loni v říjnu s odkazem na amerického odborníka na terorismus napsala, že IS se zřejmě stal nejbohatší teroristickou skupinou na světě. Jeho měsíční příjmy se kromě desítek milionů dolarů z prodeje ropy skládaly například i z peněz za výkupné a vydírání. Podle časopisu Forbes je IS nejbohatším teroristickým uskupením, jaké kdy svět viděl.

Snadný cíl pro údery ze vzduchu

Ropná pole a zejména rafinerie ale na druhou představují jasně definované cíle pro zásahy ze vzduchu, které USA a jejich spojenci oficiálně spustili loni v srpnu v Iráku a následující měsíc i v sousední Sýrii.

Server agentury Bloomberg informoval, že zatímco ještě v srpnu IEA odhadovala, že IS kontroluje na 70 000 barelů denně, do října se kvůli náletům jeho produkce snížila na 20 000 barelů denně. Většina produkce přitom spadá na území Iráku.

Prostřednictvím vzdušných útoků se spojencům podařilo poškodit islamisty ovládanou ropnou síť. Zároveň s tím také snížili jejich schopnost vyrábět benzin a naftu.

Proti rafineriím cílila celá řada úderů. Koncem září se během pár dnů podařilo zničit nejméně 12 islamisty ovládaných zařízení v syrské provincii Dajr az-Zaur a alespoň tři další u hranic s Tureckem.

V listopadu pro změnu irácká armáda oznámila, že se jí podařilo islamisty vytlačit z okolí největší irácké ropné rafinérie v Bajdží, kterou zevnitř bránil oddíl vládních vojáků. Boje v jejím okolí ale pokračovaly ještě v lednu.

Minulý týden se bojovalo také u ropných polí u iráckého Kirkúku. Agentura Reuters v pondělí uvedla, že tamní produkce zůstává pozastavena.

Bagdád v souvislosti s ropou před pár dny varoval, že nízká cena ropy by mohla ohrozit výsledek boje vládních sil s islamisty.

 

Právě se děje

Další zprávy