Turecko přesunuje těžké zbraně k hranici se Sýrií

Martin Novák Martin Novák
29. 6. 2012 0:34
Kofi Annan navrhuje pro Sýrii přechodnou vládu národní jednoty. Rusko je opět proti
Turecká stíhačka Phantom.
Turecká stíhačka Phantom. | Foto: Reuters

Damašek/Ankara - Dlouhé konvoje s těžkou vojenskou technikou a mnoha vojáky poslalo Turecko na hranici se Sýrií.

Svědci uvádějí, že Turci přesunuli na hranici i baterie protiletadlových zbraní a tanky. Vojáci se rozmisťují podél západní části společné hranice v provincii Hatay, která sousedí se syrskou provincií Idlíb.

Jde o oblast, kterou má z velké části pod kontrolou povstalecká Syrská svobodná armáda a dochází tam k přestřelkám i přímo na hraniční čáře.

Turecký premiér Recep Erdogan v úterý varoval Damašek, že od této chvíle bude turecká armáda reagovat střelbou na jakékoliv narušení hranice ze syrské strany.

Napětí mezi oběma zeměmi vyvolalo sestřelení turecké stíhačky syrskou protivzdušnou obranou. Erdogan Syřanům vyčítá, že útočili bez varování, které je v takových případech obvyklé.

Není také zatím jasné, zda byl v momentě sestřelení turecký letoun v mezinárodním, nebo syrském prostoru.

Od začátku povstání syrská armáda při střetech s rebely několikrát zasáhla palbou turecké území a podle tureckého premiéra vlétly syrské bojové helikoptéry do tureckého prostoru.

Foto: Martin Novák

Erdoganova úterní slova podle všeho znamenají, že pokud se to stane znovu, Turci budou palbu opětovat, nebo syrskou helikoptéru sestřelí.

Přes tureckou hranici dostává Svobodná syrská armáda zbraně, i když její bojovníci tvrdí, že většinu výzbroje získávají od překupníků nebo z armádních skladů ze Sýrie.

Tvrdé boje mezi vojáky, loajálními prezidentu Bašáru Asadovi, a povstalci jsou hlášeny z mnoha míst v zemi. Od Dará na jihu přes Damašek až po Dajr az-Zaúr daleko na východě Sýrie.

Podle deníku Guardian, který se odvolává na informace z místa, vláda ztratila kontrolu nad Dajr az-Zaúrem poté, co na 400 vojáků dezertovalo a přidalo se k povstalcům.

V centru Damašku před budovou justičního paláce explodovala silná nálož. Zničila několik automobilů, zatím nejsou zprávy o mrtvých a raněných.

Zvláštní vyslanec OSN Kofi Annan po neúspěšném pokusu o vyjednání příměří navrhuje jako řešení vytvoření vládní národní jednoty, ve které by zasedli jak představitelé režimu, tak zástupci opozice.

Není však jasné, zda tento plán předpokládá odchod Bašára Asada, nebo zda by setrval v prezidentské funkci. Opoziční Syrská národní rada už oznámila, že pokud Asad neodejde, nemůže být o žádné společné vládě ani řeči.

Zničené automobily po čtvrtečním výbuchu v Damašku.
Zničené automobily po čtvrtečním výbuchu v Damašku. | Foto: Reuters

"Pokud nebude jasně stanoveno, že Asad musí rezignovat, je pro nás plán nepřijatelný," oznámil člen vedení Syrské národní rady Samir Našár.

Annan chce návrh předložit na sobotním summitu v Ženevě, kterého se zúčastní politici několika zemí.

Ruský ministr zahraničí během čtvrtka dementoval dřívější zprávy, že Moskva návrh na přechodnou vládu podporuje. Rusko podle něj usiluje o příměří, zatímco politické řešení konfliktu podle Lavrova nemůže být Syřanům vnuceno zvenčí.

Rusko a Írán jsou největší spojenci Asada, zatímco většina arabských zemí, Evropská unie a Spojené státy žádají jeho odchod.

V současné fázi se konflikt dostal do patové situace. Opozice nemá dost sil na svržení Asadova režimu a ten zase není schopen povstání, rozšířené už na celou zemi, zcela potlačit.

 

Právě se děje

Další zprávy