Čeští Syřané: Asad padne, ale vyteče ještě mnoho krve

Martin Novák Martin Novák
2. 4. 2012 16:50
Prezidenta prý donutí k odchodu jen síla. Někteří Syřané se ale bojí extremismu
Zničené ulice Homsu.
Zničené ulice Homsu. | Foto: Reuters

Praha - Zhruba 400 až 500 lidí čítá v České republice syrská komunita. Přesný počet Čechů syrského původu nikdo nezná, protože tady nemají žádnou organizaci nebo klub.

Sledují z dálky přes rok trvající povstání proti režimu Bašára Asada , které si v jejich původní vlasti už vyžádalo přes devět tisíc životů. Desetitisíce Syřanů jsou ve vězení a syrská armáda ostřeluje města, kde působí oddíly povstalecké Svobodné syrské armády.

V Praze se uskutečnilo loni několik demonstrací před syrským velvyslanectvím, přišly na ně desítky místních Syřanů.

Organizoval je také Rashid Khalil, překladatel a tlumočník z Teplic. Ten tvrdí, že konflikt v Sýrii se nevyřeší, dokud Asad a jeho rodina neodejdou.

"Nepůjde to ale bez nějakého zásahu zvenčí, bez vytvoření bezpečných zón. Asad neodejde, dokud k tomu nebude donucen silou," říká Rashid Khalil.

Další "Čechosyřan" docent Hassan Charfo z Prahy také patří k odpůrcům režimu. Podle něj bude boj dlouhý, ale nakonec opozice dříve či později vyhraje.

"Asad se vzdá, jen když bude pod silným tlakem a nebude mít na vybranou. Ale lidé už nepůjdou zpět, budou bojovat dál. Bude to velmi krvavé a horší a těžší, než to bylo v Tunisku, Egyptě, Jemenu i Libyi."

Přece jen odlišný názor zastává inženýr Mohammed Jobran z Brna. Změny a reformy prý podporoval, ale…

Demonstrace v Damašku.
Demonstrace v Damašku. | Foto: Reuters

"Skoro každý Syřan si přál změny a reformy, boj proti korupci. Já také, ale teď si mi nelíbí, když vidím, jak se do věci stále více vkládají radikální kazatelé a jak se v Sýrii usazuje extremismus, který tam dříve nebyl. Demonstrace byly původně nenásilné, ale pak se objevily projevy nějakých kazatelů ze Saúdské Arábie a začaly boje. Aby nás poučovala Saúdská Arábie, kde například ženy ani nesmějí řídit auta, to mě skoro až uráží," tvrdí Mohammed Jobran.

Bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan navrhl v březnu šestibodový plán k ukončení násilí. Předpokládá stažení syrské armády z měst a zastavení palby všech stran. Násilí ale pokračuje. Armáda o víkendu ostřelovala opoziční čtvrtě Homsu, mrtví jsou hlášení i z dalších měst.

Povstalci tvrdí, že složí zbraně, až režim stáhne z měst tanky a děla. Prezident Asad  zase chce, aby rebelové přestali střílet jako první. Bezpečnostní složky režimu nadále rozhánějí všechny demonstrace.

"Asad nestáhne vojáky z měst. Kdyby to udělal, podepíše si rozsudek smrti. Ulice by se okamžitě zaplnily lidmi, kteří by žádali jeho odchod," říká Rashid Khalil.

I další čeští Syřané se shodují v tom, že budoucnost vypadá špatně a země bude dlouho krvácet.

"Bojím se občanské války, jsem spíš pesimistou. Už o tom také nerozhodují jen Syřané, jde tam i o zájmy různých zemí z okolí Sýrie," myslí si Mohammed Jobran.

Hassan Charfo nevěří, že by mírový plán Kofiho Annana přinesl řešení. "Asad tím jen získává čas, souhlasil s plánem jen naoko. Skutečnost je taková, že se bude chtít udržet u moci za každou cenu," soudí Charfo.

Představitelé zemí kritizujících Asada na nedělní schůzce v Istanbulu uznali opoziční Syrskou národní radu za legitimního zástupce všech Syřanů.

Shoda však není v otázce vyzbrojení povstalců. Zatímco Saúdská Arábie je pro, Spojené státy a Turecko si to nepřejí. Několik arabských zemí ale vytvoří fond, ze kterého půjdou peníze pro povstalce a dezertéry ze syrské armády.


Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov finanční pomoc opozici kritizoval, zároveň ale vyzval syrskou armádu, aby se stáhla z měst a začala naplňovat mírový plán. Rusko je spolu s Íránem největším spojencem Asada a dvakrát v Radě bezpečnosti OSN zablokovalo rezoluci odsuzující syrský režim.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy