Ankara/Istanbul - Tlak na tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana sílí. A kabinet pohrozil, že by protivládní protesty mohla utnout armáda.
Potyčky mezi Erdoganovými odpůrci a policisty totiž v ulicích měst pokračují už osmnáctým dnem.
Nejnověji se k protivládním protestům připojily i dva největší odborové svazy v zemi, které vyhlásily prozatím jednodenní generální stávku.
Navíc chtějí uspořádat protestní pochody na istanbulské náměstí Taksím, odkud policie v sobotu demonstranty vyhnala, což nespokojené občany, které premiér nazývá extremisty, ještě pobouřilo.
Odboroví předáci se nechali slyšet, že se chtějí jednodenní stávkou zasadit o zastavení policejního násilí, jemuž byli Turci v Istanbulu vystaveni.
Tím by ale vše nemuselo končit.
Vicepremiér Bülent Arinç totiž v televizi prohlásil, že vláda nevylučuje použití "všech svých možností" a rozmístění armády v neklidných městech.
Je to vůbec poprvé, co politici pohrozili demonstrujícím nasazením vojáků.
500 zatčených
Premiér Erdogan sice v noci ze čtvrtku na pátek učinil symbolický ústupek, když slíbil, že bude výstavba obchodního centra v parku Gezi, jež protesty podnítila, pozastavena až do rozhodnutí soudu, demonstrantům to ale nestačilo.
Na Taksímu zůstali až do sobotního večera, kdy je už poněkolikáté rozehnala policie. Stejně jako v předchozích dnech při tom použila obušky, slzný plyn a gumové projektily.
Podle právníků sdružených v organizaci Turkish bar bylo zatčeno na pět stovek lidí, přičemž advokáti s nimi v mnoha případech nemohou mluvit, a dokonce jim nebylo sděleno ani to, kde jsou zadržováni.
Obrazem: Tak se centrum Istanbulu proměnilo v bojiště:
Pohřešovaní lékaři
Server BBC s odkazem na šéfa turecké lékařské asociace napsal, že je nezvěstných pět lékařů a tři sestry, kteří ošetřovali zraněné demonstranty. Turecké ministerstvo zdravotnictví práci lékařského personálu "vyšetřuje" s tím, že doktoři a sestry pracují bez úředního pověření.
Ministerský předseda ale dál trvá na svém. Protesty podle něj vyvolávají extremisté, kteří budou jeden po druhém identifikováni.
Všechny přístupové cesty na Taksimské náměstí policie uzavřela, zástupci nespokojených občanů ale tvrdí, že jsou připraveni dobýt ho zpět. Podle CNN je situace napjatá také v hlavním městě Ankaře, odkud jsou rovněž hlášeny potyčky.
Protesty v objektivu tureckého fotografa: