Turecko musí dodržovat lidská práva i právní stát, řekla Mayová v Ankaře

ČTK ČTK
28. 1. 2017 17:17
Podle britské premiérky Theresy Mayové musí Turecko i po pokusu o státní převrat dodržovat lidská práva. Turecko a Británie se rovněž dohodly na vytvoření pracovní skupiny, která se bude po odchodu Británie z Evropské unie zabývat obchodními vztahy mezi oběma zeměmi.
Theresa Mayová při setkání s prezidentem Erdoganem.
Theresa Mayová při setkání s prezidentem Erdoganem. | Foto: Reuters

Ankara - Turecko musí po pokusu o státní převrat z loňského července udržet právní stát a dodržovat lidská práva, řekla v sobotu britská premiérka Theresa Mayová v Ankaře po setkání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Mayová rovněž uvedla, že je hrdá na to, že Británie po nezdařením puči stála na straně tureckého vedení.

Ankara po pokusu o převrat začala provádět rozsáhlé čistky, během nichž přišlo o práci či bylo propuštěno z úřadu přes 100 000 lidí, včetně soudců, prokurátorů, policistů nebo učitelů. Evropská unie tento postup kritizuje, Turecko je ale zároveň jejím klíčovým spojencem při řešení migrační krize.

Turecko a Británie se podle Mayové rovněž dohodly na vytvoření pracovní skupiny, která se bude po odchodu Británie z Evropské unie zabývat obchodními vztahy mezi oběma zeměmi. Britská premiérka se během příprav na takzvaný brexit, který by měl nastat přibližně za dva roky, snaží posílit obchodní vztahy se státy mimo Evropskou unii, připomněla agentura Reuters.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy