Referendum o Brexitu nestačí. Nejvyšší soud nařídil britské vládě, že musí získat souhlas parlamentu

Simona Fendrychová Ondřej Houska Simona Fendrychová, Ondřej Houska
Aktualizováno 24. 1. 2017 12:38
Aby se mohl spustit tzv. Brexit, bude potřebovat vláda premiérky Theresy Mayové souhlas britského parlamentu. Rozhodl tak Nejvyšší soud. Výsledek loňského referenda, ve kterém Britové hlasovali pro odchod z Evropské unie, tak musí potvrdit i poslanci. Ti ale jednání o vystoupení z EU nejspíš bez problémů schválí. Premiérka Mayová chce jednání začít do konce března.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn – Na cestě k Brexitu přibyla britské vládě jedna z obávaných překážek. Výsledek loňského referenda, ve kterém se Britové rozhodli pro odchod z Evropské unie, nemůže premiérka Theresa Mayová převést do praxe bez souhlasu britského parlamentu.

Na základě úterního rozhodnutí Nejvyššího soudu musí obě komory Westminsteru dát souhlas k aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy.

Jeho spuštěním přitom začíná dvouleté vyjednávací období, které má skončit odloučením Spojeného království od zbylé sedmadvacítky.

Jednotlivé parlamenty Skotska, Walesu a Severního Irska naopak podle Nejvyššího soudu ve věci Brexitu rozhodovat nebudou. Přitom právě skotští a severoirští politici jsou k odchodu z EU kritičtí. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová po verdiktu prohlásila, že je ještě více vidět, že Skotsko bude muset vzít vlastní budoucnost do svých rukou. Narážela tím na případné vyhlášení referenda o nezávislosti.

Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn podle Reuters prohlásil, že se nebude spuštění článku 50 snažit zmařit. Požaduje ale, aby vláda parlamentu poskytla plán Brexitu a zůstala během jednání odpovědná.

K Nejvyššímu soudu se premiérka sama odvolala poté, co vrchní soud v Londýně na začátku loňského listopadu vyšel vstříc námitkám tamní podnikatelky Giny Millerové. Ta doufala, že parlament může výsledek referenda zvrátit a Británie nakonec unii neopustí.

Brexit zřejmě projde

Očekává se, že Dolní sněmovna i Sněmovna lordů vyjednávání o Brexitu odhlasují. Jejich zapojení by ale mohlo teoreticky oddálit jeho začátek.

Premiérka Mayová chce jednání začít do konce března.

Podle britských médií si ale poslanci jen těžko dovolí ignorovat vůli voličů, kteří odhlasovali Brexit, i když většina z nich upřednostňovala setrvání Británie v unii.

"Jsem si jistá, že britský parlament zajistí, aby platil názor občanů, a bude respektovat jejich demokratické rozhodnutí," řekla Mayová.

Tvrdý Brexit

Premiérka minulý týden oznámila, že si její vláda zvolila takzvaný "tvrdý Brexit". To znamená, že po odchodu z unie nebude chtít zůstat součástí jednotného evropského trhu, který umožňuje volný pohyb zboží, služeb, pracovní síly a kapitálu.

Británie podle Mayová vedle jednotného trhu odejde i z evropské celní unie. V rámci ní spolu členské země obchodují bez cel a mají společný celní sazebník vůči třetím zemím. Odchod z celní unie Británii umožní uzavírat samostatné obchodní dohody s ostatními státy světa.

Foto: Reuters

Zároveň by to ale znamenalo, že po odchodu z unie, ke kterému nejspíš dojde na jaře 2019, ztratí britské firmy výhodný přístup na evropský trh a budou muset obchodovat jen podle pravidel Světové obchodní organizace.

To by pro ně znamenalo kontroly zboží na hranicích a cla. Těmto překážkám by čelily i evropské firmy vyvážející do Británie. Pro Brity je ale evropský trh z hlediska podílu na hrubém domácím produktu (HDP) mnohem významnější než britský trh pro unii jako celek.

Britové chtějí podle Mayové zůstat v některých odvětvích ekonomiky součástí celní unie, aby nedošlo k narušení obchodu se zbytkem EU. Je ale otázkou, jestli ostatní země unie na takovou dohodu, kterou s EU žádná jiná země nemá, přistoupí.

Británie si chce s unií nakonec vyjednat smlouvu o volném obchodu, i když to nejspíš bude trvat několik let. Podle Mayové si přeje "odstranění co možná největšího počtu obchodních bariér".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy