Rušení protiruských sankcí není na programu, sdělil Trump po setkání s Mayovou

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 27. 1. 2017 23:03
Podle Theresy Mayové se s Donaldem Trumpem shodli, že NATO je a musí být základem společné obrany nejen proti možnému vojenskému ohrožení, ale i v boji proti terorismu či kybernetickým útokům. Řeč byla rovněž o protiruských sankcích, proti jejichž rušení se Mayová vyslovila; Trump uvedl, že tento krok, tedy jejich zrušení, zatím není na programu. Oba státníci zdůraznili, že jejich cílem je posílení vzájemných obchodních vazeb a udržení "zvláštního vztahu" mezi Spojenými státy a Británií.
Theresa Mayová a Donald Trump
Theresa Mayová a Donald Trump | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Donald Trump při pátečním setkání s britskou premiérkou potvrdil, že stoprocentně stojí za Severoatlantickou aliancí a že NATO je základem společné obrany. Novinářům to řekla Theresa Mayová, která jako vůbec první státník od Trumpova nástupu do funkce jednala v Bílém domě s jeho novým šéfem.

"Amerika a Británie společně tvoří maják prosperity a vlády práva," prohlásil Trump s tím, že obě země chtějí posílit své obchodní vztahy.

Podle Mayové se oba lídři shodli, že NATO je a musí být základem společné obrany nejen proti možnému vojenskému ohrožení, ale i v boji proti terorismu či kybernetickým útokům. Trump, který v minulosti opakovaně označil alianci za zastaralou, se tentokrát před novináři k tématu NATO nevyjádřil.

Britská premiérka během tiskové konference otevřela i další téma, na něž nemá s Trumpem zcela shodný názor: postoj k Rusku. Nový šéf Bílého domu opakovaně prohlašuje, že hodlá zlepšit vztahy s Kremlem a podle svých poradců zvažuje zrušení protiruských sankcí přijatých po anexi Krymu a hackerských útocích spojených s předvolební kampaní.

Mayová prohlásila, že protiruské sankce by měly zůstat v platnosti do chvíle, než se na Ukrajině podaří uvést do praxe minské dohody. Podle Trumpa, který bude v sobotu telefonicky jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, zatím není rušení protiruských postihů na programu.

Trump dodal, že by chtěl mít s Putinem "fantastické vztahy", ale že realita možná bude jiná.

Zatímco novináře na tiskové konferenci zajímala především zmíněná bezpečnostní témata, oba státníci dali najevo, že prioritou schůzky bylo jednání o vzájemné obchodní dohodě. Ta by Británii umožnila úspěšně nasměrovat svou ekonomiku na cestu do světa po Brexitu, tedy po odchodu z EU, zatímco pro Trumpa by byla příkladem toho, že USA mohou fungovat mimo velká obchodní partnerství typu transpacifické dohody či smlouvy s EU.

Podle amerického prezidenta, který dlouhodobě podporuje odchod Británie z unie, bude Brexit "úžasný" a "svobodná a nezávislá" Británie se bude těšit z historicky nejpevnějšího vztahu se Spojenými státy.

Média si všímají také nezvykle galantního chování prezidenta Trumpa k dámě a jeho poměrně diplomatický slovník bez větších výstřelků.

Republikáni Trumpa varují: Protiruské sankce rozhodně nerušte

Zmírnění či zrušení protiruských sankcí, o kterém Trump uvažuje, ostatně narazilo u některých vlivných republikánských zákonodárců. Senátor John McCain Trumpa před tímto krokem varoval a řekl, že v případě zrušení sankcí spolu s kolegy zapracuje postihy proti Rusku do zákona.

Trump bude s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v sobotu telefonicky jednat poprvé od svého nástupu do funkce. Před vstupem do Bílého domu jeho nový šéf hovořil o plánech na zlepšení vztahů Washingtonu a Moskvy a jeho poradkyně Kellyanne Conwayová  uvedla, že zrušení či zmírnění sankcí není vyloučeno.

"Všechny tyto možnosti jsou ve hře... Víte, co řekl prezident, Amerika je na prvním místě, a to se týká i zahraniční politiky," řekla Conwayová v rozhovoru s televizní stanicí Fox News.

Před přílišnou vstřícností vůči Kremlu však Trumpa varovali někteří přední republikáni včetně senátorů a někdejších prezidentských kandidátů McCaina a Lindsaye Grahama. McCain dnes prohlásil, že věří, že si Trump tento "unáhlený postup" rozmyslí.

Rusko nikde nebude mít stejné zájmy jako USA

"Pokud ne, společně s kolegy vypracuji zákon o sankcích proti Rusku," uvedl McCain, který označil Putina za vraha, jehož země nikdy nebude mít stejné zájmy jako USA.

Po ruské anexi Krymu a po hackerských útocích na americké úřady a politické strany, které americké tajné služby připsaly Rusku, vyhlásil protiruské sankce prezident Barack Obama prostřednictvím exekutivních nařízení, která může Trump zrušit.

Putin po prosincovém přijetí nejnovějších protiruských postihů a po vyhoštění 35 ruských diplomatů z USA nezvykle neučinil odvetný krok s tím, že si počká na reakci nového šéfa Bílého domu.

Hosty speciálu DVTV a Aktuálně.cz k inauguraci Donalda Trumpa byli Eliška Hašková Coolidge, Igor Lukeš a Michael Žantovský. | Video: Martin Veselovský, Pavel Tomášek
 

Právě se děje

před 9 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy