Turecko má pomoci Evropě s karikaturami

David Koubek
21. 2. 2006 17:59
Praha – Turecko, muslimská země na cestě do Evropské unie, má pomoci vyřešit spor mezi Evropou a muslimským světem kvůli karikaturám proroka Mohameda.
Turecký ministr zahraničí Abdullah Gül.
Turecký ministr zahraničí Abdullah Gül. | Foto: Aktuálně.cz

Evropská unie pozvala tureckého ministra zahraničí Abdullaha Güla, aby představil svoje návrhy, jak záležitost kolem karikatur urovnat.

Gül: Svoboda slova, ale respekt náboženství

"Turecký ministr zahraničí byl vyzván, aby otevřel diskusi na toto téma na schůzce ministrů zahraničních věcí v Mnichově 11. března," potvrdila včera dánskému deníku Politiken mluvčí rakouského předsednictví EU Nikola Johannesová.

"Svoboda slova je zásadní otázka. Chceme, aby se každý mohl vyjadřovat svobodně. Svoboda slova však neznamená urážet svaté proroky, které někteří lidé uznávají," řekl minulý čtvrtek ministr Gül na společné tiskové konferenci s českým ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou.

V Turecku, které sousedí s Íránem, Irákem i Sýrií, se na rozdíl od některých muslimských zemí nekonaly násilné protesty proti evropským zemím, v jejichž novinách karikatury vyšly.

Turecko - most mezi světem Islámu a Evropou

Poslední demonstrace proti karikaturám v neděli v Istanbulu se podle tureckých médií zúčastnilo asi 50 tisíc lidí. I když protest organizovala mimoparlamentní ultrakonzervativní islamistická strana Saadet, obešel se stejně jako předchozí turecké demonstrace bez násilností.

"Tureckým muslimům se karikatury nelíbí, považují je za urážlivé. Ale nejsou takoví, aby se při protestech uchylovali k násilí," řekl Kerim, který pracuje v Istanbulu pro mezinárodní firmu.

Turecko by tak mohlo využít svého postavení muslimské země, s níž zároveň Brusel vede rozhovory o vstupu do Evropské unie, a zprostředkovat rozhovory mezi muslimským světem a Evropskou unií.

Turecký vyjednavač pro členství v EU, ministr Ali Babacan, stejně jako český ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL), vnímají vstup této země do Unie jako strategickou otázku především kvůli spojení muslimského světa s Evropou.

Evropský poslanec za KDU-ČSL Jan Březina je však proti "Záměr EU svěřit Turecku roli prostředníka při řešení mezinárodněpolitické krize okolo karikatur považuji za velmi riskantní krok, který zcela přehlíží dosavadní vystupování Turecka a jeho zahraničněpolitické reprezentace zejména na půdě mocné Organizace islámské konference," uvádí se v jeho dnešním tiskovém prohlášení.

Zprostředkování i s Hamasem

Pokus sblížit obě strany podnikli turečtí diplomaté už minulý týden, kdy se setkali se zástupci palestinského hnutí Hamas, které nyní v Palestině sestavuje vládu.

Delegace Hamasu vedená Chalídem Mišalem nebyla oficiálně do Turecka pozvána a nesešela se s ministerským předsedou Recepem Tayyipem Erdoğanem, "pouze" s ministrem zahraničí.

Podle oficiálního vyjádření vlády, které včera večer tlumočil ministr sravedlnosti Cemal Çiçek, Turkové Hamasu tlumočili stanovisko mezinárodního společenství.

"Rozhovory s Hamasem by mohly pomoci k mírové snaze v regionu a ve světě," řekl Çiçek po jednání vlády novinářům.

 

Právě se děje

Další zprávy