Rozhovor: Turecko nebude EU jen brát

David Koubek, Ankara
17. 2. 2006 15:00
Ankara /Od zvláštního zpravodaje/ - Deník Aktuálně.cz získal exkluzivní rozhovor s vyjednavačem Turecka pro vstup do EU. Uvnitř: VIDEO.

V rozhovoru, který turecký státní ministr Ali Babacan poskytl deníku Aktuálně.cz a Českému rozhlasu 1 - Radiožurnál, mimo jiné říká: "Evropská unie musí lépe pochopit Turecko, než ho přijme."

Babacan v těchto dnech jednal s českým ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou. Ten tvrdí, že přijetí Turecka je pro EU strategickým krokem, ovšem podmiňuje jeho vstup splněním všech podmínek a vyjednávacích kapitol.

Turecko, země s 72 miliony obyvatel, zahájila přístupové rozhovory loni v listopadu. První přihlášku do EU - tehdy šlo o Evropské hospodářské společenství - však země podala již v roce 1963.

A: Kdy bude Turecko připraveno na vstup do Evropské unie?

Jak dlouho bude trvat celý proces, je teď těžké odhadnout. Bude to nějakou dobu trvat. Odhaduje se, že celý přístupový proces potrvá osm až deset let.

Ali Babacan
Ali Babacan | Foto: Aktuálně.cz

Technická práce může být ukončena dříve. Ale potřebujeme především čas na to, abychom se ujistili, že země Evropské unie dovedou Turecko lépe pochopit. Cítíme rozdíl mezi tím, jak je Turecko vnímáno, a jaké skutečně je. Odstranit tento rozpor bude trvat.

Náš stát se však také bude měnit. Turecko bude - za 8 až 10 let - jiná země. Evropská unie se koneckonců za tu dobu také promění.

Pro nás je teď důležité projít reformami, přiblížit instituce a pravidla Turecka institucím a pravidlům EU. A mezitím potřebujeme dojít k lepšímu vzájemnému porozumění. V tomto ohledu bude hrát klíčovou roli sociální dialog. Připravujeme výměnné studentské programy a konference. Budeme se snažit zajistit, aby dnešní Evropská unie dokázala Turecko lépe pochopit.

A: Myslíte si tedy, že za deset let už si budou EU a Turecko rozumět?

Zlepšení vzájemného pochopení znamená především porozumět vzájemným přínosům členství Turecka v EU.

Infobox

  • Státní ministr Ali Babacan se vloni stal hlavním vyjednavačem vstupu Turecka do EU.
  • Nejmladší a jeden z nejvlivnějších tureckých ministrů zakládal Stranu spravedlnosti a rozvoje.
  • Je blízkým spolupracovníkem premiéra Recepa Tayyipa Erdogana.

Neznamená to, že Turecko bude jen dostávat a Evropa jen dávat. Nebo obráceně. Je to oboustranně výhodný proces. Evropa na tom vydělá, Turecko taky. Věříme, že ke konci přístupového procesu bude pro vstup Turecka do EU velká podpora na obou stranách.

O KURDECH A LIDSKÝCH PRÁVECH

A: Turecko je často kritizováno za přístup k lidským právům. V otázce kurdské menšiny byly učiněny pouze určité pokroky. Uznáte kurdskou minoritu?

Musím připustit, že Turecko nemá v ohledu lidských práv dobrou pověst. Kvůli nim byl ostatně vězněn i současný premiér Erdogan.

Procházíme těžkým obdobím. Na druhou stranu cítíme velkou podporu a silnou politickou vůli změnit prostředí lidských práv, svobod, demokratického systému, a také zajistit, že Turecko bude právním státem. V posledních několika letech jsme udělali základní změny.

Politické reformy na papíře jsou však jedna věc. Je to také mentální změna, změna postoje, která trvá dlouho.

O CHUDOBĚ A PRÁCI

A: Máte speciální program pro východní část Turecka?

Zdůrazňujeme například ekonomický program, který by měl odstranit rozdíly mezi regiony. Vláda investuje do infrastruktury, škol a nemocnic.

Na druhé straně se na jihovýchodě Turecka potýkáme s problémem terorismu. Kvůli špatné bezpečnostní situaci není tato oblast dostatečně rozvinutá. Snažíme se také získat mezinárodní podporu. Oblast, o které mluvíme, má velký potenciál, je to brána na Blízký východ.

A: Myslíte si tedy, že situace v oblasti se zlepší díky ekonomické pomoci?

Problém je především bezpečnostní. Pokud ten odstraníme, ekonomické problémy se vyřeší daleko rychleji. Nezáleží na tom, kolik zde utratí vláda, ale zda si zde investoři troufnou investovat.

Mohou zde být lepší silnice, školy, nemocnice, ale dokud zde nejsou pracovní místa, pak se problém nevyřeší.

O MOSTU VÝCHOD-ZÁPAD

A: Jak byste Evropanům jednoduše popsal výhody, které bude mít Evropská unie z toho, že mezi sebe přijme Turecko?

Je jich hodně. Za prvé: Projekt Evropské unie je nejdůležitější mírový proces po druhé světové válce. Je to místo, kde vedle sebe existují různé kultury, etnika, náboženství a jazyky. Je to různorodá společnost. Existují zde univerzální demokratické hodnoty společné pro všechny státy. Evropská unie však sousedí s oblastí, ve které je nejednoduchá situace.

Ali Babacan
Ali Babacan | Foto: Aktuálně.cz

Turecko je pro tento region velice důležitá země. Je to most mezi Západem a Východem, mezi různými kulturami a civilizacemi. Evropská unie s Tureckem bude různorodější, bude to místo, kde se civilizace stýkají v harmonii a míru.

Vstup Turecka znamená hodně pro budoucí bezpečnost a stabilitu EU. Vnímání unie východním světem se po rozšíření o Turecko zásadně změní.

Turecko však také přispěje evropskému hospodářství. Pokud se podíváte na údaje o ekonomickém růstu a na budoucí potenciál, výhled Evropské unie není příliš slibný. Turecko je však dynamickou zemí. Naše populace je mladá a dynamická, a hospodářský růst dosahuje daleko vyšších hodnot, než je průměr EU.

Turecko přinese evropským ekonomikám dynamiku a čerstvý růst.
 
Věříme, že Turecko přispěje EU z hlediska stability, bezpečnosti, sociálních i ekonomických otázek.

Turecko nebude člen EU, který jen něco vezme, ale který také něčím přispěje. Jak už jsem řekl, bude to oboustranně výhodný proces.#reklama

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

před 43 minutami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy