Turecko je členství v EU vzdálenější než kdy předtím, říká německý ministr zahraničí

ČTK ČTK
18. 3. 2017 17:56
Poté co prezident Erdogan označil dnešní Němce a Nizozemce za fašisty a byl uvězněn německo-turecký novinář, se vztahy mezi Tureckem a ostatními evropskými zeměmi prudce zhoršily.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Turecko nikdy nebylo členství v Evropské unii tak vzdálené jako nyní. Uvedl to německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel v interview, které v sobotu zveřejnil týdeník Spiegel. Vyslovil se také pro zvláštní vztah s Británií po jejím odchodu z EU, takzvaném Brexitu.

Gabriel řekl, že názor na členství Turecka v EU změnil právě kvůli Brexitu. Prý měl vždy pochybnosti, jestli se má Turecko stát členem či ne, ale byl s tímto míněním ve své SPD, která byla většinově pro, v menšině. Nelíbila se mu ale ani myšlenka kancléřky Merkelové, která hovořila o "privilegovaném partnerství", protože mu připadalo, že by Turci byli Evropany druhé kategorie.

Poté co prezident Erdogan označil dnešní Němce a Nizozemce za fašisty a byl uvězněn německo-turecký novinář, se vztahy mezi Tureckem a ostatními evropskými zeměmi prudce zhoršily. "Dnes je Turecko členství v Evropské unii vzdálenější než kdykoli předtím," řekl německý ministr. Na turecké provokace Německo ale nebude reagovat, protože to by Erdoganovi jen poskytlo strašáka pro jeho volební kampaň, dodal.

Turecká policie navíc v posledních třech dnech provedla rozsáhlou razii, při níž zatkla 740 lidí včetně 18 dětí kvůli podezření na spojení se zakázanou Stranou kurdských pracujících (PKK). Při zatýkání úřady zabavily různá zařízení, dokumenty a více než desítku zbraní, sdělila turecká státní tisková agentura AA.

K Brexitu Gabriel uvedl, že bude záhodno udržet si s Británií "zvláštní vztah," až opustí EU. Pro EU to bude podle něj důležitý a poučný proces, možná dlouhodobě poslouží i jako model pro vztahy s jinými zeměmi mimo unii.

Gabriel vede německé ministerstvo zahraničí od ledna, kdy vystřídal Franka-Waltera Steinmeiera, který byl zvolen německým prezidentem a úřadu se ujme zítra.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy