Ankara - Turecká vláda zablokovala YouTube, informuje server Hürriyet.
Kabinet premiéra Recepa Tayyipa Erdogana tak učinil poté, co se na populárním videoserveru objevily nahrávky z jednání bezpečnostní rady, na níž se mimo jiné řešila situace ve válkou zmítané Sýrii.
Podle ministerstva zahraničí byly záznamy "částečně upraveny".
Rozhodnutí padlo necelý týden poté, co Turecký telekomunikační úřad TIB zablokoval přístup na mikroblogovací síť Twitter. Ve středu mu ale soud nařídil, aby zákaz zrušil. TIB má ale na jeho odblokování 30 dnů.
Televize bez licence
Turecká rada pro rozhlasové a televizní vysílání navíc ve čtvrtek odebrala celostátní licenci televizi Kanaltürk, která je známá právě kritikou Erdogana.
Stanice spojovaná s premiérovým protivníkem - umírněným islámským duchovním Fethullahem Gülenem - nyní může vysílat pouze regionálně.
Fatih Karac ze společnosti, která televizi provozuje, agentuře AP řekl, že vysílací rada argumentuje soudním verdiktem z roku 2010. Podle něj je ale odebrání licence motivováno politicky, obzvláště těsně před nedělními obecními volbami.
Ty jsou - pro korupčním skandálem zmítanou vládní Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP) - považovány za test. A Erdogan předem avizoval, že pokud nevyhraje, odejde z politiky.
"Všechno to vyhladíme"
Současný ministerský předseda se dlouhodobě netají odporem k celosvětové síti. V minulosti ji označil za zhoubnou. Twitter mu je trnem v oku především kvůli opozici, která server využívá ke svolávání protivládních demonstrací.
"Všechno to vyhladíme," hřímal minulý týden před několika tisíci příznivci. "Mezinárodní společenství může říkat to či ono. Mě to vůbec nezajímá. Každý uvidí, jak je Turecká republika silná."
Země, která by se ráda stala členem Evropské unie, je označována za jednoho z největších cenzorů internetu.