Internet je zhouba, hřímá turecký premiér Erdogan

ČTK ČTK
20. 3. 2014 18:53
Turecký premiér opět pohrozil zákazem Twitteru, který turecká opozice ji využívá k organizování protivládních protestů. Společnost Google řadí Turecko v cenzuře internetu hned vedle Číny.
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan.
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan. | Foto: Reuters

Ankara - Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan opět pohrozil zákazem komunitních internetových sítí včetně mikroblogového Twitteru, a to navzdory případným negativním reakcím ze strany mezinárodního společenství.

Už v minulosti přitom Erdogan označil internetovou komunikaci za zhoubnou, protože turecká opozice ji využívá k organizování protivládních protestů.

"Všechno to vyhladíme," hřímal Erdogan před několika tisíci svých příznivců na shromáždění v severozápadní provincii Bursa. "Mezinárodní společenství může říkat to, či ono. Mě to vůbec nezajímá. Každý uvidí, jak je Turecká republika silná," řekl.

Velké protesty v Istanbulu začaly loni v červnu původně kvůli kácení stromů v parku Gezi u Taksimského náměstí. Postupně se k nim přidávalo stále více lidí, až se demonstrace rozšířily po celé zemi. Při střetech s policií bylo zraněno na osm tisíc lidí, několik tisíc osob bylo zatčeno.

Protivládní nepokoje trvají dodnes, a to kvůli korupčním skandálům Erdoganovy vlády i jejím kontroverzním krokům. V únoru Turci vyšli do ulic kvůli zákonu, který zpřísňuje dohled nad internetem.

Erdogan označil za jednoho z původců istanbulských protestů před několika měsíci právě mikroblogovou síť Twitter. Naposledy se mu síť stala trnem v oku po zveřejnění jeho údajného telefonického rozhovoru, v němž svého syna nabádá, aby na bezpečné místo ukryl zpronevěřené miliony.

Společnost Google řadí Turecko v cenzuře internetu hned vedle Číny.

 

Právě se děje

Další zprávy