Turecké noviny vydaly článek o napětí mezi vládou a armádou. Drzost, za to zaplatíte, hrozí Erdogan

ČTK ČTK
28. 2. 2017 18:26
Turecký list Hürriyet vydal článek o napětí mezi armádou a vládou. Prezident Racep Tayyip Erdogan mu nyní vyhrožuje, že za zveřejnění článku s titulkem "Nevolnost v generální štábu armády" zaplatí. "Ten titulek, to je drzost," komentoval Erdogan na tiskové konferenci článek, ve kterém se píše, že je armáda hluboce nespokojena nedávnými vládními kroky. Pod článkem je podepsána Hande Firatová, která během nepokojů dala prezidentovi možnost obrátit se na obyvatele země s výzvou, aby se proti převratu postavili.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | Foto: Reuters

Istanbul - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterý pohrozil tureckému listu Hürriyet, že "zaplatí" za zveřejnění kontroverzního článku o napětí mezi armádou a vládou. V textu pod titulkem "Nevolnost v generálním štábu armády" se uvádí, že armáda je hluboce znepokojena nedávnými vládními kroky, například zrušením zákazu nošení muslimských šátků pro vojačky, informovala agentura AFP.

"Ten titulek, to je drzost," řekl v úterý Erdogan na tiskové konferenci před odjezdem na oficiální návštěvu Pákistánu. Prezident dodal, že nikdo nemá právo stavět proti sobě armádu a vládu. "Kdokoli, kdo se je bude snažit stavět proti sobě, zaplatí," prohlásil.

"Myslím, že takový přístup je neodpustitelný v době, kdy více než kdy jindy potřebujeme jednotu, bratrství a solidaritu," dodal Erdogan, který upozornil, že o záležitosti jednal s náčelníkem generálního štábu Hulusim Akarem.

Erdoganův režim se pustil do rozsáhlých čistek ve společnosti, včetně armády, po loňském údajném pokusu o státní převrat. Ankara z puče podezírá okolí islámského kazatele Fethullaha Gülena, který žije v americkém exilu.

Deník Hürriyet je vlajkovou lodí skupiny Dogan Media, která rovněž vlastní televizní stanice D a CNN-Türk. List je považován za umírněný a pravidelně vydává články řady provládních publicistů.

Pod kontroverzním sobotním článkem je podepsána novinářka Hande Firatová, kterou vzápětí provládní média obvinila z podněcování k novému státnímu převratu. Byla to přitom Firatová, která jako moderátorka CNN-Türk během probíhajících nepokojů kolem puče v přímém přenosu telefonovala s Erdoganem a umožnila mu obrátit se na obyvatele země s výzvou, aby se proti převratu postavili.

Sobotní článek Firatové stačil na to, aby už v pondělí zahájila generální prokuratura v Istanbulu vyšetřování, zda v armádě stále existuje frakce podporující snahu o násilné Erdoganovo sesazení. Armáda v úterý reagovala prohlášením, že tvrzení v článku jsou nepodložená.

 

Právě se děje

Další zprávy