Ankara - Turecká vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) nebude zakázána. Ústavní soud, který se posledních několik týdnů zabýval stížností na její údajně nepřípustné islámistické snahy, dnes rozhodl, že stranu potrestá jen finanční pokutou.
Ministr práce Faruk Celik označil verdikt za vítězství demokracie v Turecku. Také podle agentury Reuters přinese rozhodnutí soudu úlevu po měsících politické nejistoty, která zasáhla i turecké finanční trhy.
Stížnost na AKP v březnu podal státní zástupce Abdurrahman Yalçinkaya.
Premiér Recep Tayyip Erdoğan i prezident Abdullah Gül podle něj otevřeným přihlášením se k islámu začali ohrožovat principy přísného sekularismu, ostře střeženého již od dob zakladatele moderního Turecka Mustafy Kemala řečeného Atatürk.
AKP se naopak hájila tím, že celý proces je politicky zmanipulovaným úderem namířeným proti velké popularitě strany a jejímu reformnímu proevropskému úsilí.
Pokud by soud činnost AKP zakázal, šlo by o první vládní stranu v historii, která by takto musela zaniknout. Již v minulosti turecký ústavní soud zakázal ideovou předchůdkyni AKP, Stranu blahobytu (Refah), ta ale v té době nebyla u moci.
Před dnešním verdiktem se spekulovalo o možných formách postihu strany počínaje jejím odstřižením od státních dotací až po nejtvrdší verzi v podobě pozastavení politické činnosti celého 71členného předsednictva strany.
Erdoğan a Gül se proto podle tureckých médií o víkendu tajně sešli, aby zvážili možnost založení nové strany.
Podle listu Turkish Daily News se oba politici sešli v domě Gülova švagra Mehmeta Tekelioğlua. Na schůzce dvou mužů, kteří AKP v roce 2001 zakládali, údajně padla i dohoda o rozdělení postů v případné nástupnické straně.
Jiří Zlatuška Stojí Turecko před státním převratem v rukavičkách? |