Turecký soud zakázal nosit šátky na univerzitách

gaz
5. 6. 2008 20:50
Pokrývky odporují světskému rázu Turecka

Ankara - Pokus prolomit zákaz nošení muslimských šátků na tureckých vysokých školách tamní vládě nevyšel.

Ústavní soud ve čtvrtek zrušil změny v ústavě, které v parlamentu v únoru prosadily vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) a Strana nacionalistické akce (MHP).

Reformovaný dokument povoloval studentkám univerzit nosit na kampusech šátek. Ten je v zemi považován za symbol islámu a změna ústavy pak kritiky vykládána jako snaha zvrátit sekulární status státu, který si Turecko úzkostlivě hlídá již od svého založení roku 1923.

Soud dal tomuto výkladu za pravdu: Všech jedenáct soudců se postavilo proti nošení pokrývky. "Vládní reforma podkopává sekulární charakter Turecka," uvedli.

Manželka tureckého premiéra Emine Erdoganová nosí šátek i na setkání se zahraničními návštěvami. Opozice ji za to kritizuje.
Manželka tureckého premiéra Emine Erdoganová nosí šátek i na setkání se zahraničními návštěvami. Opozice ji za to kritizuje. | Foto: Reuters

Zákaz nosit šátky na univerzitách začal platit rozhodnutím soudu roku 1989.

AKP svůj pokus znovu je povolit zdůvodňovala tím, že mnoho tureckých žen raději zavrhovalo univerzitní vzdělání, než by  odložilo oblíbenou část svého oděvu.

Do ústavy proto vpravila (nyní zrušenou) pasáž: "Nikdo nemůže být zbaven svého práva na vyšší vzdělání kvůli oděvu, aniž by porušil obecné morální zásady a trestní zákon."

Šátky ne, AKP taky ne?

Současný proces je podle analytiků předzvěstí, jak soud rozhodne o dalším kontroverzním návrhu: Plánu zakázat AKP a 71 jejím členům na pět let znemožnit členství v jakékoli jiné politické straně.

Včetně prezidenta Abdulláha Gülla a premiéra Recepa Tayyipa Erdoğana.

"Pokud soud podpoří odvolání opoziční Lidové republikánské strany (proti změně ústavy), posílí to prokurátorovo tažení za zrušení vládní strany," citovala agentura Reuters tureckého novináře Semiha Idize. "Prokurátorův návrh totiž úzce souvisí s problematikou šátků."

Od roku 1960 turecký ústavní soud zakázal více než dvacet politických stran, v roce 2001 mimo jiné předchůdkyni AKP. Ta má teď v parlamentu pohodlnou většinu, minulý rok ve volbách získala 47 procent hlasů.

Pozorovatelé se obávají, že debata okolo zákazu vládní strany zemi ekonomicky ochromí. Pozorně ji sleduje i Evropská unie.

Pokud bude AKP skutečně zakázána, vytvoří její poslanci pravděpodobně novou stranu. Obvinění z islamizace země odmítají. 

 

Právě se děje

Další zprávy