Všude byly roušky a plasty. Slavná potápěčka popsala, jak vypadá moře během pandemie

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
25. 7. 2020 8:48
Na konci června se pětatřicetiletá světová rekordmanka ve volném potápění oblékla do neoprenu a za pozornosti kamer a fotoaparátů se ponořila do Bosporského průlivu. Tentokrát ale Sahika Ercumenová nesoutěžila. Potápěla se, aby poukázala na enormní znečištění vody. "Byl to tak trochu ponor do plastů. Tolik nepořádku jsem nečekala," řekla serveru Aktuálně.cz.

Turecká potápěčka se ponořila mezi roušky, jednorázové rukavice, plastové i skleněné lahve a nedopalky cigaret. Chtěla upozornit na to, jak se během pandemie koronaviru navýšilo množství odpadu, který lidi produkují a jenž pak nakonec končí ve vodě.

"Potopit se přímo v Istanbulu bylo jedním z mých snů. Všimla jsem si znečištění poblíž Bosporu a řekla jsem si, že se tam musím potopit, abych na vlastní oči viděla, jak situace ve skutečnosti vypadá. Bohužel jsem narazila na spoustu roušek, rukavic a lahviček od dezinfekce. Bylo to smutné," popisuje s odstupem svůj zážitek.

Mladá Turkyně má přitom zkušenosti z potápění po celém světě. Je držitelkou několika světových rekordů ve volném potápění, tedy bez dýchacích přístrojů. V roce 2011 se dostala do Guinnessovy knihy rekordů, když překonala ženský i mužský rekord v dálkovém potápění pod ledem. V rakouském jezeře Weißensee uplavala na jeden nádech přes 109 metrů.

"Potápím se už přes 20 let a každý rok vidím pod vodou víc plastu než ryb," tvrdí pětatřicetiletá profesionálka.

Znečištění lidským odpadem se podle ní nevyhnulo žádné místo. "Na světě ve skutečnosti neexistuje místo, kde není voda znečištěná lidmi. V důsledku proudů, vln, větrů a dešťů se odpad dostane kamkoliv. Chráněná území ale mají mnohem silnější ekosystém, takže jsou odolnější a v lepší kondici."

Voda je můj život, chci jí to oplatit

A právě na tragickou situaci znečištěných moří a jezer chce Ercumenová upozorňovat. Na Světový den oceánů, který připadá na 8. června, ji OSN jmenovala v rámci svého rozvojového programu obhájkyní života pod vodou.

Ponor v Bosporu byl jednou z prvních akcí, kterou v nové roli uspořádala. Zároveň šlo o jedno z nejvíce znečištěných míst, která navštívila.

Sahika Ercumenová chce vodě oplatit to, co od ní získala. Cesta k profesionálnímu potápění a zlomení několika světových rekordů pro ni nebyla jednoduchá - Ercumenová od malička měla zdravotní problémy.

"Trpím astmatem a jako malá jsem kvůli tomu nemohla vůbec sportovat. Když jsem konečně začala plavat, naučila jsem se pracovat s dechem a potápět se, naprosto mi to změnilo život," vysvětluje. "Voda mi zachránila život."

Turecko je po Německu druhým největším výrobcem plastů v Evropě, píše server Al Jazeera. Každý rok vyprodukuje miliony tun plastového odpadu a pouze zlomek se zrecykluje nebo spálí. Země přitom zároveň přijímá plast z cizích zemí, například v roce 2018 sem bylo dovezeno celkem 226 tisíc tun plastového odpadu. Až loni v prosinci turecká vláda oznámila, že import omezí.

Turecké jižní pobřeží je také tím nejvíce znečištěným v celém Středozemním moři, uvádí Světový fond na ochranu přírody (WWF). Na každý kilometr tureckého pobřeží denně připluje 30 kilogramů plastů.

Pandemie jednorázových plastů

Na znečištění moří v důsledku pandemie koronaviru a mnohem větší spotřebu jednorázových plastů včetně roušek a rukavic upozorňuje například i francouzská nezisková organizace Opération Mer Propre (Operace čisté moře), kterou založil potápěč a aktivista Laurent Lombard.

Ten v polovině května vytahoval použité ochranné pomůcky ze Středozemního moře a spolu s dobrovolníky začal čistit francouzskou Riviéru ještě předtím, než se na ni vrátí turisté. "Jak by se vám líbilo plavat letos v létě v covidu?" ptal se ironicky na svém Facebooku.

I ekologové a environmentalisté upozorňují na to, že pandemie koronaviru bude mít ničivý dopad na životní prostředí. Běžně lidstvo vypustí do oceánu osm milionů tun plastového odpadu ročně. OSN varuje, že do roku 2050 bude v mořích větší množství plastu než ryb. Plastový odpad tvoří ve světovém oceánu i celé plující ostrovy.

"Oceány jsou ohrožené nejen znečištěním, ale také oteplováním a přílišným nebo nelegálním rybolovem. Plasty jsou všude. Moře je moje přirozené prostředí, je jako můj druhý domov a je mi z toho opravdu smutno," říká potápěčka Sahika Ercumenová.

Video: Bosporský průliv plný roušek a plastů

Moře je plné roušek a rukavic, varuje turecká potápěčka Sahika Ercumen. Může za to i vítr a déšť. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 43 minutami

GIBS nezjistila, že by informace z kauzy soudce Sováka vynášeli policisté. Prověřování odložila

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odložila prověřování úniků informací v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Nezjistila, že se některý z policistů dopustil trestného činu. GIBS se záležitostí zabývala od poloviny prosince. Únik informací do médií kritizovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Vinila z něj žalobce, což ale odmítla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Vyhodnocením všech získaných materiálů a informací nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníka bezpečnostního sboru. Celá věc tak byla uložena ad acta," řekla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Benešová v lednu uvedla, že by se GIBS měla kauzou zabývat. Zároveň žádala Bradáčovou o prověření úniků. V případu soudce Sováka obviněného z korupce a ovlivňování soudních řízení podle ní některá média měla přístup k interním informacím.

Benešová také uvedla, že vzhledem k rozsahu a detailnosti informací je pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení. Pražské vrchní státní zastupitelství, jehož státní zástupce Sovákovu kauzu dozoruje, se proti kritice ohradilo. Únik ze spisů ze strany policie pak odmítl i šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Mazánek i Bradáčová poukázali na to, že k únikům došlo až poté, co příslušné dokumenty obdržely strany trestního řízení - tedy mimo jiné stíhaní lidé a jejich obhájci.

Soudce Sovák čelí obvinění kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Soudce tvrdí, že úplatky nebral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy