Turecká naděje na EU žije, ale pohasíná

man
8. 11. 2006 14:55
Brusel - Evropská komise v hodnotící zprávě pokárala Turecko za to, že pro vstup do Unie dělá málo. Ještě mu však dala čas na nápravu.

Brusel tvrdí, že turecké reformy jsou pomalé a nedostastečné. Dalším problémem je fakt, že Ankara odmítá otevřít své přístavy a letiště kyperským lodím a letadlům.

Kypr je překážkou

Kypr vstoupil do EU stejně jako Česká republika v roce 2004 a pro Brusel je nepřijatelné, že s ním Turecko odmítá komunikovat a obchodovat. Musí to změnit do poloviny prosince, jinak komise pohrozila "dalšími opatřeními".

Zřejmě by pak Brusel přerušil s Tureckem vstupní rozhovory.

Turecká vláda ale odmítá s Kyprem jednat, dokud EU a další státy nezruší embargo na tureckou část Kypru, vytvořenou na severu ostrova v roce 1974 po vpádu turecké armády.

Turecký premiér Recep Erdogan.
Turecký premiér Recep Erdogan. | Foto: Reuters

Ochrana kyperských Turků, kteří si dříve stěžovali na diskrimnaci ze strany Řeků, je pro Turecko zásadní věcí, z níž nehodlá ustoupit. Ostrov je rozdělen na etnicky řeckou a tureckou část už přes třicet let a snahy o jeho sjednocení nejsou úspěšné.

"Jakákoliv turecká vláda, která by schválila jednostranné ústupky v otázce Kypru, by spáchala politickou sebevraždu," řekl agentuře Reuters expert na tureckou problematiku Wolfango Piccoli ze společosti Eurasia Group.

Stoiber: Skončeme to

Kypru využívájí dlouhodobí kritici sbližování Turecka s Evropskou unií. Například bavorský premiér Edmund Stoiber v rozhovoru pro deník Die Welt uvedl, že rozhovory s Ankarou by měly být zmrazeny.

Stoiber se opakovaně vyslovil proti členství Turecka v unii. Proti je i spolková kancléřka Angela Merkelová, která Ankaře nabízí pouze "speciální partnerství".

Dalšími státy, kde panuje k tureckému členství odpor, a to jak mezi politiky, tak ve veřejnosti, jsou Francie a Rakousko. Opačný názor převládá ve Velké Británii.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Odpůrci tureckého připojení mají strach z toho, že Evropa nebude schopna bez problémů absorbovat dalších více než 70 milionů muslimů a že Turecko unii ekonomicky neúměrně zatíží, protože bude vyžadovat vysoké dotace do zemědělství.

HDP na osobu je v Turecku přibližně stejné jako v Rumunsku: kolem sedmi a půl tisíce dolarů. V zemědělství pracuje 40 procent obyvatelstva, což je oproti členským zemím unie výrazně vyšší číslo.

V samotném Turecka podpora vstupu do EU v posledních měsících poklesla, ale přesto je většina Turků tomuto kroku stále nakloněna.

Pryč s "urážkou turectví"

Komise také vyzývá Ankaru, aby neodkladně změnila paragraf předpokládající tresty za urážku "turectví" a aby posílila civilní kontrolu nad armádou.

Kromě svobody projevu se musí Turecko také polepšit, pokud jde o ochranu náboženských a národnostních menšin a práv žen, a zajistit úplná práva a svobody pro kurdské obyvatelstvo na jihovýchodě země.

Premiér Recep Erdogan slíbil, že sporný paragraf 301, který umožňuje trestat v zemi kohokliv za tzv. urážku turectví, bude odstraněn. Kritici tvrdí, že paragraf ve skutečnosti omezuje svobodu slova a slouží k represím vůči novinářům, spisovatelům a kritickým intelektuálům.

Členství nejdříve za sedm let

"Jsme připraveni splnit veškerá kritéria Evropské unie a chceme se stát demokratičtější zemí," slíbil dnes v Bruselu turecký ministr zahraničí Abdullah Gül.

Jako nejbližší termín, kdy by mohlo Turecko do unie vstoupit, je uváděno období mezi lety 2013 až 2015. Ale jen v případě, že  Brusel vstupní rozhovory nepřeruší.

 

Právě se děje

Další zprávy