Ankara - Turecká vláda plánuje rozsáhlé investice v oblastech na východě země, které obývá kurdská menšina. Informoval o tom deník The New York Times.
Podle tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana by zlepšení života Kurdů mělo omezit jejich podporu separatistickým organizacím.
Turecká vláda plánuje investovat v chudých regionech v přepočtu asi 200 miliard korun.
Jednou z investic bude vznik kurdského kanálu turecké televize. Navíc má televize spustit také pořady v perštině a arabštině.
Vláda se chce zalíbit EU
Turecký premiér také slíbil, že z peněz budou během pěti let postaveny dvě rozlehlé přehrady, ze kterých povedou zavlažovací kanály. Vláda chce vyasfaltovat řadu kurdských silnic a také odstranit minová pole u hranice se Sýrií.
Čtěte reportáž: Přehrada zatopí vzácné kulturní dědictví
Na východě Turecka žije odhadem 15 milionů Kurdů, kteří jsou povětšinou daleko chudší než Turci. "Všechno, co vidíme na západě země, můžeme brzy vidět i na východě," prohlásil nyní premiér Erdogan.
Turecký přístup ke kurdské menšině dlouhodobě kritizuje Evropská unie, se kterou Turecko jedná o přijetí.
Turecká vláda se unii snaží chystanými opatřeními zalíbit. "Není pro nás jiná možnost než plné členství," řekl nyní turecký premiér.
Chystají se i nové zákony, například by měla být brzy hotova zákonná norma rozšiřující svobodu slova.
Turecký boj s povstalci
Turecko, významný spojenec Západu, roky bojuje s kurdskými ozbrojenými skupinami, které usilují o větší autonomii či samostatnost Kurdistánu a které se ukrývají v horách na jihovýchodě Turecka a v Iráku.
Boje v posledních pětadvaceti letech zapříčinily smrt desítek tisíc lidí.
Proti povstalcům ze Strany kurdských pracujících (PKK) byla zaměřena i poslední akce turecké armády. Tisíce vojáků na konci února překročily hranici s Irákem, kde měly zničit základny kurdských povstalců.
Proti zásahu protestovala irácká vláda i OSN.