Tuňákům ve Středomoří zvoní hrana, tvrdí ochranáři

man
13. 3. 2008 10:18
Podle aktivistů rybáři hazardují s přežitím ryby
Blíží se doba, kdy se bez rybí pochoutky budeme muset obejít, nebo ji výrazně omezit ?
Blíží se doba, kdy se bez rybí pochoutky budeme muset obejít, nebo ji výrazně omezit ? | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Řím - Přes opakované výzvy k co nejrychlejším opatřením směřuje podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) stav tuňáků ve Středozemním moři ke katastrofě a drastickému úbytku.

Rybářských lodí neustále přibývá, dohodnuté povolené kvóty téměř všechny země překračují a vše ještě více zhoršuje nelegální rybolov.

Výsledkem je ohrožení samotné existence tuňáků ve Středomoří.

Příliš mnoho rybářů

Momentálně brázdí vody Středozemního moře s cílem chytat tuňáky 617 lodí z jedenácti zemí. Dohromady mají kapacitu ulovit a uskladnit na 55 tisíc tun ryb ročně, zatímco mezinárodně povolená kvóta je 26 tisíc tun.

(Článek pokračuje pod grafikou)

Foto: Aktuálně.cz


EU slibuje nápravu

Největšími hříšníky jsou podle WWF Turecko, Chorvatsko, Itálie a Libye.

Evropská unie si například na loňský rok stanovila limit 16 tisíc tun, ale překročila ho o čtyři tisíce tun. Od roku 2009 chce EU po tři roky kvótu snížit, aby se úbytek ryb dorovnal.

Podle WWF je to ale pozdě. "Je třeba konat nyní, ihned. Aby ještě bylo možné zachránit ve Středozemním moři tuňáka modroploutvého," citovala agentura AFP představitele Světového fondu pro ochranu přírody Sergiho Tudelu.

USA navrhly zákaz

Problémy s tuňákem modroploutvým jsou i v Atlantickém oceánu. USA vloni navrhly úplný zákaz jeho lovu na tři roky v Atlantiku i Středomoří..

Podle expertů ale mohou za úbytek ryb hlavně nelegální rybáři, kteří prý mají na svědomí zhruba polovinu všech ulovených tuňáků.

 

Právě se děje

Další zprávy