Varování před tsunami dříve vydala také japonská meteorologická služba. Později uvedla, že u japonského tichomořského ostrova Hačidžódžima, přibližně 290 kilometrů jižně od Tokia, byly vidět vlny dosahující zhruba 40 centimetrů.
Zemětřesení vycházelo podle Evropského seizmologického střediska z hloubky 63 kilometrů, podle americké geologické služby USGS naopak z 32 kilometrů a mělo sílu 7,6, nikoliv 7,5 stupně. Bližší podrobnosti o případných škodách nejsou v tuto chvíli k dispozici.
Filipínský úřad varuje, že se očekává ničivá tsunami provázená velmi vysokými vlnami, což může trvat i několik hodin. Varování vyzývá lidi žijící na pobřeží k okamžité evakuaci do výše položených míst ve vnitrozemí. Rybáři, kteří jsou daleko od pobřeží, by naopak měli zůstat v hlubokých vodách. Nařízená evakuace platí pro oblasti Surigao Del Sur a Davao Oriental. Kolem 18:00 SEČ však americký výstražný systém varování před očekávanou tsunami na Filipínách stáhl.
Na sociálních sítích již kolují záběry silných otřesů na Filipínách. Úřad neočekává významné škody v důsledku zemětřesení, ale varovalo před následnými otřesy. Místní policejní velitel Raymark Gentallan agentuře Reuters řekl, že zemětřesení v blízkosti ohniska ve městě Hinatuan podle dostupných informací nezpůsobilo ztráty na životech, ale oblast je nyní bez elektřiny.
Japonská veřejnoprávní stanice NHK uvedla, že vlna tsunami, která bude podle odhadů metr vysoká, zřejmě dorazí k japonským břehům v 01:30 v neděli (dnes 17:30 SEČ). Tichomořské centrum pro varování před tsunami uvedlo, že na základě síly a místa zemětřesení očekává, že zasáhne jižní Filipíny a části Indonésie, Palau a Malajsie.
Filipíny leží v takzvaném ohnivém kruhu. Setkávají se zde tektonické desky a zemětřesení jsou proto častá. V roce 1990 zemětřesení o síle 7,7 stupně připravilo na severu Filipín o život téměř 2000 lidí.