Zvolený americký prezident Donald Trump uvažuje o možnostech, jak zabránit Íránu ve výrobě jaderné zbraně, přičemž jednou z posuzovaných variant je preventivní vzdušný úder, napsal web deníku The Wall Street Journal (WSJ). Zároveň upozornil, že takový přístup by znamenal radikální odklon od dosavadních amerických snah omezit jaderné ambice Íránu prostřednictvím diplomacie a sankcí. Írán dlouhodobě tvrdí, že o jadernou zbraň neusiluje.
Možnost vzdušného úderu na Írán s cílem zabránit Teheránu ve vývoji jaderné zbraně nyní podle zdrojů deníku vážněji zvažují někteří členové Trumpova přípravného týmu. O věci zároveň uvažují v kontextu pádu režimu syrského prezidenta Bašára Asada a izraelské ofenzivy proti libanonskému šíitskému hnutí Hizballáh, což v obou případech oslabilo roli Íránu jako mocného hráče v blízkovýchodním regionu. Nedávno zveřejněné zprávy o íránských jaderných aktivitách zároveň zvýšily naléhavost problému. Veškerá jednání Trumpova týmu o tom, jak zastavit Írán v jeho jaderných ambicích jsou však podle WSJ v rané fázi.
Trump izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi podle zdrojů listu při nedávných telefonátech řekl, že se obává, že se Íránu za jeho vlády podaří získat dostatek vysoce obohaceného uranu potřebného k výrobě jaderné bomby. Tomu chce Trump zabránit, ale zároveň nechce, aby to zažehlo válku, zejména pokud by do ní byly vtaženy Spojené státy.
Trumpův tým nyní zvažuje dvě možné strategie. Jedna z nich počítá s vysláním dalších amerických sil, letounů a bitevních lodí na Blízký východ a s prodejem sofistikovaných zbraní Izraeli v kombinaci s tvrdými sankcemi proti Íránu ve snaze přimět Teherán k diplomatickému řešení krize. Druhou variantou je pohrozit vojenskou silou v kombinaci se sankcemi. Kterou variantu by si Trump vybral, podle WSJ není jasné. V rozhovoru s časopisem Time publikovaném ve čtvrtek ale Trump nevyloučil válku s Íránem se slovy, že "stát se může cokoliv".