Trumpův stav nouze nejspíš zablokuje i Senát, prezident ale může rezoluci vetovat

ČTK ČTK
4. 3. 2019 20:04
Odpůrci prezidentského dekretu o vyhlášení stavu nouze kvůli stavbě zdi na jižní hranici USA už mají v Senátu převahu. Na shromáždění v Lousvillu ve státě Kentucky to připustil republikánský šéf horní sněmovny Kongresu USA Mitch McConnell. Je přesvědčen, že prezident Donald Trump bude nakonec kongresovou rezoluci blokující stav nouze vetovat.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Stav nouze šéf Bílého domu vyhlásil v polovině února ve snaze obejít Kongres, jehož Sněmovna reprezentantů mu odepřela peníze na stavbu hraniční bariéry schválit. Postavení hraniční zdi patřilo k hlavním slibům Trumpovy předvolební kampaně. Kongres ale nevyšel vstříc jeho požadavku, aby mu letos na tento projekt schválil 5,7 miliardy dolarů (téměř 130 miliard korun). Dekretem o stavu nouze si prezident otevřel cestu k čerpání až osmi miliard z jiných vládních fondů.

Koncem února se proti stavu nouze postavila rezolucí Sněmovna reprezentantů, kde mají demokraté převahu. Další krok teď musí učinit stočlenný Senát, kde zasedá 53 republikánů. McConnell řekl, že "je jasné", že Trumpovi oponenti mají i v horní komoře dost sil, aby vyhlášení stavu nouze zablokovali. Znamená to, že kromě demokratů se proti Trumpovi postaví nejméně čtyři republikánští senátoři.

Podle ústavy má hlava státu možnost rezoluce parlamentních komor vetovat. Slovo pak budou opět mít Sněmovna reprezentantů a Senát, které ale sporný prezidentský dekret v takovém případě mohou zablokovat nejméně dvoutřetinovou většinou hlasů. McConnel prohlásil, že "s veškerou pravděpodobností" odpůrci prezidenta dostatek hlasů k takovému kroku už mít nebudou.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy