Čelíme invazi, řekl Trump a vyhlásil stav nouze. USA postaví zeď na hranici s Mexikem

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 15. 2. 2019 23:33
Americký prezident Donald Trump ve Spojených státech vyhlásil stav nouze. Exekutivní nařízení, díke kterému nebude potřebovat souhlas Kongresu, aby získal peníze na stavbu zdi či ocelového plotu na hranicích mezi USA a Mexikem, vzápětí podepsal.
Foto: Reuters

"Invaze drog, invaze gangů, invaze lidí. Je to nepřijatelné," zdůvodnil Trump svůj krok.

Prezident je přesvědčen, že zeď tento problém vyřeší. "Každý ví, že zdi fungují," řekl Trump. Jako důkaz svého tvrzení zmínil Izrael, který na hranicích s palestinskými územími bariéru vybudoval. Podle Trumpa tato zeď funguje na 99,9 procenta. 

Očekává se, že rozhodnutí vyvolá sérii žalob. Jednat může i Kongres. Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a šéf senátních demokratů Chuck Schumer již pohrozili ve společném prohlášení možnými právními kroky.

"Kongres bude bránit naše ústavní práva v Kongresu, u soudů a před veřejností. K nápravě použije všechny dostupné prostředky," uvedli Schumer s Pelosiovou. "Kongres nemůže nechat prezidenta cupovat ústavu," dodali.

Aby však zneplatnili prezidentův dekret, musí zákonodárci příslušné usnesení schválit dvoutřetinovou většinou, což komentátoři považují za nepravděpodobné.

Vyhlášení nouzového stavu začal hned v pátek vyšetřovat justiční výbor Sněmovny reprezentantů. Výbor republikánského prezidenta v dopise požádal, aby ke slyšení uvolnil zástupce Bílého domu a ministerstva spravedlnosti, kteří se na krizovém opatření podíleli.

"Domníváme se, že vyhlášení nouzového stavu je hrubým porušením dělby moci a Vašich odpovědností v rámci našeho ústavního systému," stojí v dopise, který podepsal předseda Jerrold Nadler a další demokraté z výboru.

Proti prohlášení Trumpa se postavila i newyorská generální prokurátorka Letitia Jamesová, která prezidentovi pohrozila soudními kroky. "Nepostavíme se za toto zneužití moci a budeme proti němu bojovat každým právním nástrojem, který máme k dispozici," uvedla pro agenturu Reuters.

Udělal bych to už dřív…

Trump v pátek doplnil, že by stav nouze vyhlásil už dříve, ale "byl trochu nový ve své pozici".

Trump dlouhodobě neúspěšně žádal od Kongresu 5,7 miliardy dolarů (bezmála 130 miliard korun) na stavbu zdi, která má znemožnit nelegální přechod americko-mexické hranice.

Demokraté odmítli uvolnit tuto částku a v novém kompromisním návrhu zákona o financování federálních úřadů vyčlenili Trumpovi necelých 1,4 miliardy dolarů. Pokud by zákon přijat nebyl, neměla by od soboty část federálních úřadů peníze na svůj provoz. Trump zákon odpoledne podepsal.

Díky nouzovému stavu získá Trump přístup k fondům, ze kterých chce použít bezmála sedm miliard dolarů, takže celkem bude mít na zeď k dispozici zhruba osm miliard dolarů (182 miliard korun).

Dvě třetiny Američanů s Trumpem  nesouhlasí

Z průzkumu, který pro televizi CNN na počátku února vypracovala agentura SSRS, vyplývá, že s Trumpovým záměrem vyhlásit kvůli stavbě zdi na hranicích s Mexikem stav nouze nesouhlasí dvě třetiny Američanů. CNN v pátek poznamenala, že podobný výsledek vyplynul i z pěti dalších sondáží, které vyhotovila jiná americká média.

V průzkumu pro CNN prohlásilo 31 procent oslovených Američanů, že Trump by měl stav nouze na hranicích vyhlásit. Proti takovému postupu se vyslovilo 66 respondentů a tři procenta lidí na věc neměla názor.

Obdobné průzkumy vypracovaly také televize Fox News, televize ABC s listem The Washington Post, univerzita v Monmouthu a univerzita Quinnipiac, která na toto téma vyhotovila dvě sondáže. Ve všech případech byla pro stav nouze třetina respondentů a proti dvě třetiny.

Největší odpor proti stavu nouze v anketě CNN ukázali demokraté, proti jich bylo 96 procent. V případě nezávislých se stavem nouze nesouhlasilo 63 procent lidí, z respondentů hlásících se k republikánům pak 31 procent.

Video: Trumpova zeď rozdělila USA. Nejvíce se prezidenta děsí sami republikáni, říká Lukeš.

Jsou to republikáni, kdo tlačí prezidenta k tomu, aby vládu podruhé bez peněz nenechával, říká historik Igor Lukeš působící na univerzitě v Bostonu. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Útok ozbrojenců na tržišti v severní Nigérii si vyžádal nejméně 43 mrtvých

Neznámí ozbrojenci v severonigerijském státě Sokoto zabili nejméně 43 lidí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kancelář místního guvernéra. Dřívější informace hovořily o 30 mrtvých. Střelba začala na tržišti ve městě Goronyo v neděli večer a pokračovala do dnešního rána, uvedl v prohlášení guvernér Aminu Waziri Tambuwal.

Místní obyvatel a obchodník Iliyasu Abba agentuře Reuters sdělil, že v márnici ve všeobecné nemocnici v Goronyu je 60 těl. Dalším lidem se podle zdroje podařilo před střelci uprchnout, ale utrpěli zranění. "Ozbrojenci vtrhli na trh, jelikož tam bylo mnoho zákazníků a obchodníků," řekl. Útočníci podle něj nejprve trh obklíčili a pak začali střílet do všech směrů. Ozbrojenci podle Abby také nejprve přemohli policii, která se proti nim pokusila zakročit. Mluvčí policie na žádost o komentář nereagoval.

Místní guvernér v prohlášení požádal, aby byly do oblasti vyslány armádní posily.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

KLDR odpálila podle Soulu a Tokia balistickou raketu

Severní Korea odpálila do moře východně od svých břehů nejméně jednu balistickou raketu, oznámily světové agentury s odvoláním na jihokorejskou a japonskou armádu. Prvotní informace hovořily o blíže neurčené střele. KLDR tak pokračuje v sérii testů, se kterými začala před několika týdny, podotkla agentura AFP. Japonský premiér Fumio Kišida zároveň uvedl, že Severní Korea  odpálila zřejmě dvě rakety.

Jedna balistická raketa byla odpálena z blízkosti pobřežního města Sinpcho, kde se nachází severokorejská ponorková základna a režim tam uskladňuje vybavení pro zkušební odpaly raket z podvodních plavidel, přiblížila agentura Reuters, podle níž z tohoto místa KLDR v minulosti vypálila i jiné druhy raket.

Zdroj: ČTK
Další zprávy