Čelíme invazi, řekl Trump a vyhlásil stav nouze. USA postaví zeď na hranici s Mexikem

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 15. 2. 2019 23:33
Americký prezident Donald Trump ve Spojených státech vyhlásil stav nouze. Exekutivní nařízení, díke kterému nebude potřebovat souhlas Kongresu, aby získal peníze na stavbu zdi či ocelového plotu na hranicích mezi USA a Mexikem, vzápětí podepsal.
Foto: Reuters

"Invaze drog, invaze gangů, invaze lidí. Je to nepřijatelné," zdůvodnil Trump svůj krok.

Prezident je přesvědčen, že zeď tento problém vyřeší. "Každý ví, že zdi fungují," řekl Trump. Jako důkaz svého tvrzení zmínil Izrael, který na hranicích s palestinskými územími bariéru vybudoval. Podle Trumpa tato zeď funguje na 99,9 procenta. 

Očekává se, že rozhodnutí vyvolá sérii žalob. Jednat může i Kongres. Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a šéf senátních demokratů Chuck Schumer již pohrozili ve společném prohlášení možnými právními kroky.

"Kongres bude bránit naše ústavní práva v Kongresu, u soudů a před veřejností. K nápravě použije všechny dostupné prostředky," uvedli Schumer s Pelosiovou. "Kongres nemůže nechat prezidenta cupovat ústavu," dodali.

Aby však zneplatnili prezidentův dekret, musí zákonodárci příslušné usnesení schválit dvoutřetinovou většinou, což komentátoři považují za nepravděpodobné.

Vyhlášení nouzového stavu začal hned v pátek vyšetřovat justiční výbor Sněmovny reprezentantů. Výbor republikánského prezidenta v dopise požádal, aby ke slyšení uvolnil zástupce Bílého domu a ministerstva spravedlnosti, kteří se na krizovém opatření podíleli.

"Domníváme se, že vyhlášení nouzového stavu je hrubým porušením dělby moci a Vašich odpovědností v rámci našeho ústavního systému," stojí v dopise, který podepsal předseda Jerrold Nadler a další demokraté z výboru.

Proti prohlášení Trumpa se postavila i newyorská generální prokurátorka Letitia Jamesová, která prezidentovi pohrozila soudními kroky. "Nepostavíme se za toto zneužití moci a budeme proti němu bojovat každým právním nástrojem, který máme k dispozici," uvedla pro agenturu Reuters.

Udělal bych to už dřív…

Trump v pátek doplnil, že by stav nouze vyhlásil už dříve, ale "byl trochu nový ve své pozici".

Trump dlouhodobě neúspěšně žádal od Kongresu 5,7 miliardy dolarů (bezmála 130 miliard korun) na stavbu zdi, která má znemožnit nelegální přechod americko-mexické hranice.

Demokraté odmítli uvolnit tuto částku a v novém kompromisním návrhu zákona o financování federálních úřadů vyčlenili Trumpovi necelých 1,4 miliardy dolarů. Pokud by zákon přijat nebyl, neměla by od soboty část federálních úřadů peníze na svůj provoz. Trump zákon odpoledne podepsal.

Díky nouzovému stavu získá Trump přístup k fondům, ze kterých chce použít bezmála sedm miliard dolarů, takže celkem bude mít na zeď k dispozici zhruba osm miliard dolarů (182 miliard korun).

Dvě třetiny Američanů s Trumpem  nesouhlasí

Z průzkumu, který pro televizi CNN na počátku února vypracovala agentura SSRS, vyplývá, že s Trumpovým záměrem vyhlásit kvůli stavbě zdi na hranicích s Mexikem stav nouze nesouhlasí dvě třetiny Američanů. CNN v pátek poznamenala, že podobný výsledek vyplynul i z pěti dalších sondáží, které vyhotovila jiná americká média.

V průzkumu pro CNN prohlásilo 31 procent oslovených Američanů, že Trump by měl stav nouze na hranicích vyhlásit. Proti takovému postupu se vyslovilo 66 respondentů a tři procenta lidí na věc neměla názor.

Obdobné průzkumy vypracovaly také televize Fox News, televize ABC s listem The Washington Post, univerzita v Monmouthu a univerzita Quinnipiac, která na toto téma vyhotovila dvě sondáže. Ve všech případech byla pro stav nouze třetina respondentů a proti dvě třetiny.

Největší odpor proti stavu nouze v anketě CNN ukázali demokraté, proti jich bylo 96 procent. V případě nezávislých se stavem nouze nesouhlasilo 63 procent lidí, z respondentů hlásících se k republikánům pak 31 procent.

Video: Trumpova zeď rozdělila USA. Nejvíce se prezidenta děsí sami republikáni, říká Lukeš.

Jsou to republikáni, kdo tlačí prezidenta k tomu, aby vládu podruhé bez peněz nenechával, říká historik Igor Lukeš působící na univerzitě v Bostonu. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 15 minutami

Americké ministerstvo financí poprvé povede žena, exšéfka centrální banky Yellenová

Americký Senát schválil Janet Yellenovou do funkce ministryně financí v administrativě demokratického prezidenta Joea Bidena. Bývalá šéfka americké centrální banky (Fed) bude první ženou, která resort financí za 232 let jeho existence povede, připomněla agentura AP. Senátní výbor pro zahraniční vztahy též schválil nominaci Antonyho Blinkena do pozice šéfa americké diplomacie.

Podle agentury AP se pro Yellenovou ve 100členném Senátu vyslovilo 84 senátorů, 15 bylo proti. Očekává se, že bude hrát klíčovou roli ve schválení Bidenova stimulačního balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (bezmála 41 bilionů korun). Návrh naráží na tvrdý odpor republikánů, kterým se zdá příliš vysoký.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Demokraté formálně předali Senátu ústavní žalobu na Trumpa

Demokraté ze Sněmovny reprezentantů formálně předali ústavní žalobu na předchozího prezidenta Donalda Trumpa Senátu. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Horní komora Kongresu bude rozhodovat o tom, zda uzná republikánského exprezidenta vinným z podněcování ke vzpouře při nedávných nepokojích v sídle Kongresu.

Senátní lídři už dříve oznámili, že se žalobou budou zabývat až od 9. února, šéf demokratů v horní komoře Chuck Schumer v neděli prohlásil, že její projednávání bude spravedlivé, ale rychlé. Senát by mohl v případě uznání viny Trumpovi zakázat v budoucnu usilovat o veřejný úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy