Trumpův hlavní stratég Bannon končí. Přitížil mu i rozhovor pro liberální list

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 8. 2017 21:29
Americký prezident Donald Trump propouští hlavního stratéga Bílého domu Steva Bannona, funkci má opustit ještě v pátek. Oficiální oznámení mělo přijít už dříve tento týden, ale bylo odloženo kvůli nepokojům ve Virginii.
Trumpův hlavní poradce Stephen Bannon.
Trumpův hlavní poradce Stephen Bannon. | Foto: Reuters

Washington - Hlavní stratég Bílého domu Steve Bannon ještě v pátek opustí funkci. Domluvil se na tom s personálním šéfem Johnem Kellym. Sdělila to mluvčí Bílého domu Sarah Huckabeeová Sandersová. Informovala o tom agentura Reuters. Bannon je mnohými považován za problematického politika s krajně pravicovými názory. Za jeho jmenování hlavním stratégem byl prezident USA Donald Trump silně kritizován.

"Personální šéf Bílého domu John Kelly a Steve Bannon se dnes společně domluvili, že Bannon po dnešním dni funkci opustí," uvedla Sandersová v prohlášení. "Jsme mu vděčni za práci, kterou odvedl a přejeme mu to nejlepší," pokračovala.

Agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj, který se případem zabýval, uvedla, že Bannon dostal šanci odstoupit s podmínkami, které si určí. " V posledních týdnech prezident dospěl ke konečnému rozhodnutí," uvedl zdroj s tím, že Bannon dostal šanci odstoupit dobrovolně, ale administrativa věděla, že mu nakonec bude muset dát výpověď.

Bannon svou situaci tento týden zhoršil, když poskytl rozhovor liberálnímu listu American Prospect, v němž podle některých podkopával Trumpovu politiku vůči KLDR. Sám Bannon se prý domníval, že mluví se zaměstnanci vysoké školy a rozhovor je mimo záznam.

"V Bílém domě je o jednoho rasistu méně, to však nic nemění na tom, kdo sedí za prezidentským stolem," řekl v reakci na Bannonovo propuštění mluvčí centrály opozičních demokratů Michael Tyler. "Donald Trump už desítky let přispívá k posilování nenávisti v komunitách. Patří k tomu i jeho nedávný pokus rozdělit naší zemi a dát hlas těm, kteří propagují nadřazenost bílé rasy," dodal.

Bannon se stal terčem kritiky už několikrát v minulosti. Trump ho podle Reuters však dosud nepropustil, zejména kvůli jeho klíčové roli v prezidentské kampani.

Trump by kvůli propuštění Bannona podle Reuters mohl přijít o řadu stoupenců z řad krajní pravice. Nicméně krok pravděpodobně přispěje ke zklidnění napětí mezi republikány.

Přestože republikáni disponují většinou hlasů v obou komorách Kongresu, dosud se jim nepodařilo splnit legislativní cíle, včetně změn v zdravotním systému. Nemalý podíl na tom mají právě vnitrostranické spory.

Trump dal Bannonovi výpověď přesně rok a den poté, co ho postavil do čela své kampaně.

Americký list NYT o tom, že se Trump chystá Bannona propustit, s odvoláním na dva nejmenované zdroje v administrativě, informoval už před oficiálním prohlášením. NYT mimo jiné uvedl, že podle zdroje blízkého Banonovi vrchní stratég podal výpověď už 7. srpna. Oficiální oznámení prý mělo přijít tento týden, ale bylo odloženo kvůli nepokojům ve Virginii.

Další Trumpův poradní výbor se rozpadá

Téměř všichni členové dalšího poradního výboru amerického prezidenta, tentokrát výboru pro umění a humanitní vědy, oznámili v pátek svou rezignaci. Informovala o tom agentura AP s tím, že Bílý dům na její žádost o komentář zatím nereagoval. Donald Trump se kvůli své kontroverzní reakci na víkendové násilnosti v Charlottesvillu ve Virginii dostává do izolace, napsala agentura Reuters. Trump uvedl, že podle něj na násilí nesou vinu jak neonacisté, tak jejich odpůrci.

V pátečním dopise oznámilo rezignaci 16 ze 17 členů poradního výboru pro umění a humanitní vědy, mezi nimi i herec Kal Penn či umělec Chuck Close. "Rovnítko, které nesprávně protlačujete mezi neonacisty a jejich odpůrce, nemůže obstát. Fakt, že administrativa odmítla rychle a jasně odsoudit rakovinu nenávisti, jen napomáhá těm, kteří si přejí, aby Amerika byla nemocná," uvádějí v dopise členové výboru.

"Kdybychom Vaši nenávistnou rétoriku ignorovali, podíleli bychom se na Vašich slovech i činech," stojí v dopise. "Teorie nadřazenosti bílé rasy, diskriminace a nevybíravé poznámky to nejsou americké hodnoty. Vaše hodnoty nejsou americké hodnoty. Musíme mít a máme hodnoty lepší. Pokud Vám to není jasné, pak Vás vyzýváme, abyste na svou funkci rezignoval," uvádí se v dopise členů poradního výboru.

Poradní výbor pro umění a humanitní vědy založil v roce 1982 prezident Ronald Reagan a všechny stávající členy jmenoval bývalý prezident Barack Obama.

Během týdne Trump už rozpustil průmyslovou radu, fórum pro strategii a poradní sbor pro infrastrukturu. Členové těchto poradních orgánů se svých míst vzdávali taktéž kvůli prezidentovu hodnocení násilností v Charlottesvillu.

Zpožděné odsouzení rasistických útoků dokazuje, že Donald Trump ze sebe neumí normálně dostat, že odmítá neonacisty, říká profesor Igor Lukeš. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy