Trumpův bývalý šéf kampaně Manafort se sám přihlásil k výslechu ohledně ruských peněz

ČTK ČTK
24. 3. 2017 23:00
Paul Manafort, bývalý šéf Trumpovy volební kampaně, se dobrovolně přihlásil k výslechu v kongresovém výboru pro tajné služby. Výbor vyšetřuje vazby Trumpova štábu s Moskvou. Právě Manafort čelí obvinění, že byl během kampaně v kontaktu s Rusy a že dostával peníze od bývalého proruského prezidenta Ukrajiny Viktora Janokovyče. Odstoupil tehdy kvůli tomu ze své funkce.
Paul Manafort.
Paul Manafort. | Foto: Reuters, Reuters

Washington - Bývalý šéf volební kampaně prezidenta Donalda Trumpa Paul Manafort se dobrovolně uchází o slyšení v kongresovém výboru pro tajné služby, který vyšetřuje vazby Trumpova štábu s Ruskem. Oznámil to v pátek ve Washingtonu šéf výboru Devin Nunes. Manafort má prý zájem o rozhovor, jeho doba a obsah se ale teprve upřesňují.

Bývalý Trumpův klíčový poradce se v poslední době dostal do problémů, když vyšly najevo informace o údajných platbách, které za své služby dostával od někdejšího ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, stoupence těsných vztahů s Moskvou. Objevily se rovněž zprávy, že Manafort vypracoval strategický plán propagace režimu ruského prezidenta Vladimira Putina na východě i západě Evropy a v postsovětských zemích.

Výbor Sněmovny reprezentantů pro zpravodajské služby se snaží proniknout do pozadí informací tajných služeb, že Rusové se loni pokoušeli kampaň před prezidentskými volbami v USA ovlivnit v Trumpův prospěch. K tomuto vyšetřování se později připojil i skandál kolem Trumpova tvrzení, že tehdejší prezident Barack Obama nechával během kampaně odposlouchávat Trumpovy kanceláře v newyorském mrakodrapu Trump Tower.

Do šetření se zapojil i senátní výbor pro tajné služby, ale podle televize CNN leží hlavní odpovědnost za objasnění obou kauz na Federálním úřadu pro vyšetřování (FBI). Oba parlamentní výbory jsou složené z poslanců dvou znepřátelených stran, tedy demokratů a republikánů, a natolik politicky rozdělené, že podle CNN nemohou kauzu uspokojivě rozluštit.

Nový konflikt mezi demokraty a republikány vyvolalo v pátek Nunesovo rozhodnutí zrušit veřejné slyšení plánované na příští úterý s účastí zástupců bývalé Obamovy vlády. Místo něj chce, údajně na nátlak Bílého domu, uspořádat uzavřené jednání za účasti šéfů amerických tajných služeb. Demokraté s takovým postupem nesouhlasí.

V reakci na Manafortovu žádost Nunes prohlásil, že o slyšení před jeho výborem se může přihlásit kdokoli. "Nevrátíme se ale do dob mccarthyismu, kdy se před komisi povolávali Američané jen podle novinových článků," poznamenal s odkazem na éru dramatického hledání komunistických spiklenců, které ochromilo politický život v USA v polovině minulého století.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy