Bývalý šéf Trumpovy kampaně inkasoval statisíce od Janukovyče, tvrdí ukrajinský poslanec

ČTK ČTK
21. 3. 2017 18:27
Ukrajinský poslanec Serhij Leščenko má prý důkaz, že Trumpův bývalý šéf kampaně Paul Manafort inkasoval peníze od tehdejšího proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Manafort právě kvůli podezření z kontaktů s ruskou rozvědkou odstoupil z funkce. Podle Leščenka dostal Manafort v říjnu 2009 od Janukovyčovy Strany regionů 750 000 dolarů. Manafortův mluvčí obvinění odmítl.
Paul Manafort.
Paul Manafort. | Foto: Reuters, Reuters

Kyjev/Washington - Bývalý šéf volebního štábu Donalda Trumpa Paul Manafort podle kyjevského poslance tajně inkasoval statisíce dolarů od ukrajinské Strany regionů v době vlády proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Dokumenty, jež to údajně dokazují, v úterý podle agentury Unian médiím předložil poslanec Serhij Leščenko. Hodnověrnost jejich obsahu nelze ověřit.

Manafort rezignoval z funkce šéfa Trumpova volebního týmu loni v srpnu právě kvůli obviněním, že pobíral peníze od Janukovyče a jeho lidí. Americká média ho v této souvislosti obvinila i z kontaktů s agenty ruské rozvědky, což Manafort popírá. Na Ukrajině působil v letech 2007-12 jako politický konzultant Janukovyčova režimu, který udržoval těsné styky s Moskvou.

Kauza údajných styků Trumpova štábu s ruskou rozvědkou je nyní v centru pozornosti amerických politiků i médií. Záležitostí se zabývá několik výborů amerického Kongresu, podle tvrzení vyšetřovatelů se ruské tajné služby během loňské volební kampaně snažily poškodit demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou a pomoci Trumpovi. Konkrétní důkazy o vědomé spolupráci Trumpova týmu s Moskvou však předloženy nebyly.

Už loni v létě se v americkém tisku objevily informace o tom, že Manafort dostal od ukrajinských politiků značnou hotovost. Důkazy prý tehdy našla ukrajinská protikorupční prokuratura.

Nyní přišel poslanec Leščenko s verzí, že Manafort tajně v říjnu 2009, tři měsíce před prezidentskými volbami na Ukrajině, dostal od Strany regionů 750 000 dolarů (18,7 milionů korun). Peníze prý byly na jeho konto zaslány přes středoasijský Kyrgyzstán nikoli za poradenství, ale jako fiktivní platba od firmy Neocom Systems, která sídlí v daňovém ráji v Belize. Šlo údajně o úhradu za prodej počítačů.

Leščenko prý dokumenty o této transakci získal od osob, které užívaly bývalou Manafortovu kyjevskou kancelář po jeho odjezdu z Ukrajiny. V ní se údajně výkazy o finančních operacích našly.

Manafortův mluvčí Jason Maloni agentuře AP řekl, že tvrzení ukrajinského poslance je nepodložené a musí být "šmahem odmítnuto". Leščenko, bývalý dlouholetý zástupce šéfredaktora listu Ukrajinska pravda, působí nyní ve vedení křesťanskodemokraticky orientované parlamentní strany Demokratická aliance.

 

Právě se děje

Další zprávy