reklama
 
 

"Úžasný úspěch," zhodnotil Donald Trump výsledky asijské cesty. Prestiž USA prý nikdy nebyla větší

Aktualizováno 15. 11. 2017 22:26
Prezident USA Donald Trump ve středu v projevu zhodnotil americkou zahraniční politiku v prvním roce svého vládnutí.

Washington - Za "úžasný úspěch" ve středu v projevu v Bílém domě označil prezident Donald Trump svou nedávnou asijskou cestu, která ho zavedla do Japonska, Jižní Koreje, Číny, Vietnamu a na Filipíny.

V projevu, proneseném s vehemencí hodnou volební kampaně, zhodnotil americkou zahraniční politiku v prvním roce svého vládnutí. Prestiž Spojených států nebyla podle prezidenta nikdy větší než nyní. "NATO, věřte mi, je se mnou velmi spokojené, jakož i se vším, co jsem udělal," řekl mimo jiné Trump.

Smyslem všech zahraničněpolitických akcí nynější vlády je sloužit zájmům amerického lidu a prosazovat jeho zájmy, řekl Trump.

Konstatoval, že jeho asijská cesta sledovala tři hlavní cíle: spojit svět proti hrozbě jaderných zbraní KLDR, posílit spojenectví a hospodářskou spolupráci s regionálními partnery a "konečně" prosadit v mezinárodním obchodě spravedlnost a vzájemnost.

Americký prezident v obsáhlém, předem připraveném projevu podrobně vypočítal úspěchy, kterých podle něj bylo během jeho cesty do východní Asie dosaženo. Zvlášť vyzdvihl shodu v bezpečnostních otázkách a zdůraznil, že cesta přinesla Spojeným státům spoustu nových pracovních míst.

O krátkém setkání s ruským vůdcem Vladimirem Putinem ve Vietnamu se ve své rekapitulaci Trump nezmínil. "Milí občané, budoucnost nebyla nikdy zářivější," uzavřel americký prezident své prohlášení.

Protože personál Bílého domu tentokrát zapomněl postavit na řečnický pult tradiční sklenku s vodou, neváhal se Trump občerstvovat doušky přímo z lahve, kterou našel na podlaze a kterou si otevřel. Prostor pro dotazy přítomným novinářům nedal.

Trump: Pokud nebudeme mít jinou možnost, zničíme Severní Koreu

Trump: Pokud nebudeme mít jinou možnost, zničíme Severní Koreu | Video: The White House |  01:38

autor: ČTK | 15. 11. 2017 22:05

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama