Washington/Pchjongjang - Severní Korea by se měla "dát dohromady", nebo se dostane do potíží, jaké měla málokterá země před ní, prohlásil to ve čtvrtek americký prezident Donald Trump. Jeho dřívější varování Pchjongjangu prý možná nebylo dost tvrdé.
Trump v úterý na tiskové konferenci při pobytu ve svém letovisku v New Jersey prohlásil, že "Severní Korea by raději neměla dál Spojeným státům vyhrožovat, pokud ale bude, narazí na ohnivou zlobu, jakou svět neviděl". Ve čtvrtek k tomu dodal, že toto varování možná nebylo dost pádné. KLDR provedla v poslední době několik raketových testů, při nichž vyzkoušela nově vyvinuté mezikontinentální balistické rakety, schopné údajně zasáhnout kontinentální Ameriku.
Trump v pátek večer SELČ své výhrůžky zopakoval v Bedminsteru v New Jersey, kde tráví dovolenou. Řekl, že severokorejský vůdce bude "rychle litovat, pokud podnikne něco proti Guamu, jinému americkému území nebo některému americkému spojenci". "Bude tohoto litovat opravdu a rychle," prohlásil prezident. Kritikům, kteří poukazují na ostrost jeho výroků, Trump vzkázal, že "desítky milionů Američanů" tento tvrdý postoj vůči jaderné hrozbě KLDR schvalují.
Zakažme Trumpovi úder
Americký kongresman David Cicilline dokonce žádá přerušení parlamentních prázdnin a svolání zvláštní schůze Sněmovny reprezentantů, jejímž výsledkem by byl zákon zakazující preventivní úder proti KLDR. Poslanci by se prý měli okamžitě sejít, aby prezidentu Donaldu Trumpovi zabránili realizovat jeho hrozby. Zákon by měl stanovit, že hlava státu nesmí provést preventivní úder bez souhlasu Kongresu.
I přes vzájemné roztržky však podle agentury AP americká vláda v ústraní už několik měsíců potichu udržuje diplomatické kontakty se Severní Koreou. Napsala to agentura s odvoláním na nejmenované osoby obeznámené se situací. Díky těmto kontaktům se v červnu podařilo dostat ze severokorejského vězení amerického studenta Otto Warmbiera, rozhovory ale dále pokračují a věnují se i jiným problémům, tvrdí agentura.
Pravidelně kontakty podle AP udržují zvláštní americký vyslanec pro záležitosti KLDR Joseph Yun a vysoký severokorejský diplomat Pak Song-il, který je členem stálého severokorejského zastoupení v OSN. Američtí úředníci jejich kontakty označují za "newyorský kanál". Yun je jediný americký diplomat, který teď s KLDR jedná.
Rozhovory Yuna s Pakem zatím nijak nepřispěly k urovnání nynější roztržky mezi Washingtonem a Pchjongjangem, která vyvolává obavy z válečného konfliktu. Mohou se ale stát základem budoucího závažnějšího dialogu o severokorejských jaderných zbraních, pokud se Donald Trump a Kim Čong-un zřeknou nynější bojovné rétoriky, uvádí americká agentura.
"Máme jiné komunikační cesty, které jsou jim otevřené, mají-li zájem diskutovat," prohlásil na nedávné bezpečnostní konferenci ve filipínské Manile americký ministr zahraničí Rex Tillerson. Podle AP to ukazuje na určitou míru pragmatismu v americkém přístupu navzdory tvrdému slovníku Bílého domu.
Ministerstvo zahraničí USA nechce AP o Yunových newyorských kontaktech sdělit žádné informace a komentář nemá ani Bílý dům. Severokorejská mise při OSN jen potvrdila kontakty s USA, které vedly před dvěma měsíci k propuštění Warmbiera.
Trump je podle AP v přístupu ke KLDR pružnější, než byl jeho předchůdce Barack Obama. Styky obdobné "newyorskému kanálu" existovaly už za Obamovy vlády, ale Obama jich v posledních sedmi měsících svého mandátu nevyužíval. Trump toto spojení obnovil hned po své inauguraci, napsala agentura AP.