Jsou nesmlouvaví a na rozdíl od Obamy mohou uspět. Středoškoláci po masakru bojují za omezení zbraní

Daniel Anýž Daniel Anýž
21. 2. 2018 13:52
Studenti z Parklandu na Floridě, kde při středečním útoku zemřelo 17 lidí, možná přinutí politiky zpřísnit podmínky, za jakých si Američané smějí pořídit zbraň.
Studenti napříč USA vyšli ze škol. Chtějí zpřísnit zákony o držení zbraní. | Video: Reuters

Washington - Poté, co dvacetiletý mladík Adam Lanza v roce 2012 na základní škole Sandy Hook v Connecticutu zastřelil 20 prvňáků a šest dospělých, se nestalo nic.

Podobně tragické útoky následovaly. V říjnu například osamělý střelec v Las Vegas z oken svého apartmá v hotelu povraždil 58 návštěvníků country koncertu. A opět se nic zásadního nezměnilo.

Nyní jsou to středoškoláci z Parklandu na Floridě, kdo možná pohne Kongresem i americkým prezidentem a poprvé po desítkách let přinutí americké politiky zpřísnit zbraňové zákony v USA. V jejich škole minulou středu bývalý student povraždil 17 lidí.

Prezident Donald Trump v úterý pověřil ministerstvo spravedlnosti, aby vydalo zákaz prodeje přídavného zařízení, které z poloautomatických zbraní činí v podstatě samopal, s kterým je útočník schopný vypálit stovky střel za minutu.

Právě toto zařízení, takzvaný bump stock, použil loni střelec v Las Vegas. Už v pondělí pak Trump uvedl, že by podpořil zákon, který by zpřísnil kontrolu totožnosti a bezúhonnosti lidí, kteří si chtějí pořídit zbraň.

Konkrétně by se měla zlepšit federální databáze FBI, ve které oficiální prodejci zbraní prověřují, zda se lidé, kteří si u nich chtějí koupit zbraň, nedopustili trestného činu nebo nemají jiný problém, který by je pro držení zbraně diskvalifikoval.

Obama neuspěl

O obou výše zmíněných opatřeních se přitom už diskutovalo v minulosti, ale nikdy nedošlo k jejich naplnění. Možným zákazem "bump stocků" se Kongres zabýval hned v prvních dnech po útoku v Las Vegas. Během několika týdnů ale tato iniciativa utichla.

Zlepšení databáze FBI navrhoval po tragédii v Sandy Hook tehdejší prezident Barack Obama, ale republikánský Kongres jeho podnět v roce 2013 smetl ze stolu. Tentokrát má ovšem návrh zákona v Kongresu, jak informují americká média, nadstranickou podporu.

Tím rozdílem jsou středoškoláci z Floridy, kteří při útoku přišli o svoje spolužáky. Jejich energická, hlasitá a k dosavadní nečinnosti politiků nesmlouvavě tvrdá a otevřená kampaň rezonuje americkou společností.

"Tito teenageři jsou inspirací pro celou zemi, tlačí dospělé k zodpovědnosti způsobem, který jsme tady podle mě ještě neviděli," řekl listu Washington Post Robin Lloyd z organizace pro prevenci násilí, kterou založila kongresmanka Gabrielle Giffordsová, jež byla v roce 2012 těžce postřelena na předvolebním mítinku v Arizoně.

Prostřednictvím médií a sociálních síti (s hashtagy jako #NeverAgain či #Enough) středoškoláci z Floridy aktivizují mladé lidi i v jiných místech USA. Ve středu by měl studenty, společně s učiteli a rodiči zastřelených středoškoláků, přijmout prezident Donald Trump. Na 24. března také svolali do Washingtonu celonárodní demonstrace pod názvem Pochod za naše životy.

V té době už by mělo být jasnější, zda se zmíněný návrh na posílení federální kontrolní databáze pro zájemce o zbraň skutečně stane zákonem připraveným k Trumpovu podpisu.

Střelec ze seznamu trestanců

Legislativa by měla výrazně zlepšit systém, v rámci kterého příslušné úřady v jednotlivých státech USA posílají do federální databáze záznamy o všech trestních obviněních ve svých státech.

Návrh zákona vypracovala nadstranická skupina senátorů už loni na podzim v reakci na masové střílení v kostele v Texasu, kde bylo v listopadu zabito 26 lidí.

Následně se ukázalo, že střelec měl trestní záznamy a byl souzen vojenským soudem. Tyto informace se ale nedostaly do federálního registru, a střelec si tak své zbraně pořídil zcela legálně.

Jeden z předkladatelů návrhu, demokratický senátor z Connecticutu Chris Murphy, na svém Twitteru napsal, že ochota prezidenta Trumpa legislativu podpořit ukazuje, že politická debata o zbraňovém násilí v USA se po poslední tragédii na Floridě "rychle posouvá".

Murphy ale zároveň upozornil, že nikdo by neměl předstírat, že tento jeden nový zákon by byl sám o sobě "odpovídající odpovědí na epidemii masových střeleb".

Zbraní bude ještě víc

Většina komentářů v amerických médiích a také odborníci, kteří se problematikou zbraňových zákonů v USA dlouhodobě zabývají, však upozorňují, že možný zákaz "bump stocků" a lepší kontrola zájemců o zbraně jsou maximem, čeho lze ve zbraňové kontrole dosáhnout.

Jiné přísnější normy, například zákaz vybraných typů zbraní, patrně nelze očekávat. To jen potvrzuje úterní rozhodnutí zákonodárného sboru státu Florida. Tamní, republikány ovládaný parlament v úterý zamítl návrh demokratů na zákaz vysokokapacitních zásobníků a takzvaných útočných zbraní, mezi které patří i puška AR-15, již střelec z Parklandu použil.

Počtu a druhu zbraní, které si Američané smějí pořizovat, se žádná nová opatření s největší pravděpodobností nedotknou. A spíše to může být naopak - zbraní může být mezi Američany ještě více.

Po každém masovém střílení totiž silně zazní i názor, že nejlepším řešením by bylo, kdyby bylo mezi bezúhonnými občany více zbraní, aby se mohli lidé sami bránit. Tento názor se v posledních letech už promítl do praxe, konkrétně do uvolňování zbraňových zákonů, především na úrovni jednotlivých států USA.

Podle deníku Wall Street Journal v posledních šesti letech, tedy od vraždění v Sandy Hook, celkem dvanáct amerických států schválilo zákon, podle kterého lidé už nepotřebují povolení k tomu, aby při sobě mohli skrytě nosit ruční zbraň. Řada států v poslední době nově dovolila, aby lidé mohli nosit zbraně do veřejných parků, na koncerty, do barů či do kostela.

Bouchačky do škol a dětem?

Zbraně se rovněž dostávají i do škol. Do učeben na veřejných školách v Texasu či v Oklahomě (u privátních záleží na jejich rozhodnutí) je smějí přinést jejich majitelé, učitelé nebo i studenti. A obdobná povolení podle Wall Street Journal v podobě návrhů aktuálně zvažují v nejméně v dalších dvaceti státech USA. Nový zákon v Iowě pak umožnil, aby pod dohledem dospělé osoby mohly vlastnit zbraně i děti mladší čtrnácti let.

David Kopel, profesor práv z Denverské univerzity, který se zároveň zasazuje za volný přístup ke zbraním, je přesvědčen, že po střílení na střední škole v Parklandu bude mít názor, že ve školách by měly být zbraně, ještě větší váhu.

"Nikdo nechce, aby si každý nosil zbraň na rodičovskou schůzku," uvedl Kopel pro Wall Street Journal. Ale stále "více a více lidí" podle něj bude souhlasit například s tím, aby ve školách byli "ozbrojení a ve střelbě vycvičení učitelé".

Trumpovy limity

A své limity, kam až může zajít v případné kontrole zbraní, má i prezident Donald Trump. Ve své předvolební kampani a také po nástupu do Bílého domu se jasně přihlásil k Národní střelecké asociaci (NRA), mocné lobbistické organizaci hájící zájmy výrobců a majitelů zbraní.

V předvolební kampani 2016 NRA na Trumpovu podporu utratila bezmála 30 milionů dolarů. Po svém zvolení se stal Donald Trump loni prvním prezidentem od Ronalda Reagana, který promluvil na výroční konferenci NRA.

"Nenamlouvejme si, že na straně prezidenta jde o nějaké velké ústupky," komentoval senátor Chris Murphy pro deník New York Times zbraňové návrhy, se kterými teď Trump přišel.

"Pokud je to vše, jak je Bílý dům ochoten reagovat na zbraňové násilí, tak je to zcela nedostačující," je přesvědčen senátor Murphy. Podle některých komentářů ale Trump nepůjde dále, než s čím by souhlasila NRA.

Se zákazem "bump stocků" NRA v zásadě nemá problém, jak už uvedla po střílení v Las Vegas. Ale například omezení prodeje některých druhů zbraní by se už tvrdě postavila.

Video: Studenti popsali útok ve floridské škole, při kterém zemřelo 17 lidí

Viděl jsem mrtvá těla a všude kolem nich krev. Studenti popsali útok v americké škole. | Video: Reuters, Asociated Press
 

Právě se děje

před 21 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy