Trump vyzval Čínu k odstranění cel. Je to důležité pro naše farmáře a pro mě, napsal

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 3. 2019 10:07
Americký prezident Donald Trump řekl, že požádal Čínu o okamžité odstranění veškerých celních tarifů na americké zemědělské výrobky. Žádost odůvodnil tím, že probíhající obchodní jednání mezi oběma zeměmi se vyvíjí dobře a také že v pátek neuvalil zvýšené 25procentní clo na čínské zboží, jak původně sliboval. Čína v reakci v prohlášení uvedla, že odložení zvýšení cel na své zboží dovážené do USA vítá.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Mluvčí poradní skupiny čínského parlamentu Kuo Wej-min řekl, že obě země pracují na dalších krocích, podrobnosti ale podle agentury Reuters nedodal.

Vyjádření americké hlavy státu přichází několik hodin poté, co obchodní zmocněnec USA uvedl, že pozdrží plánované zvýšení cel na čínské zboží v objemu 200 miliard dolarů (asi 4,5 bilionu korun).

"Požádal jsem Čínu o okamžité odstranění všech celních tarifů na naše zemědělské výrobky (včetně hovězího a vepřového masa atd.) na základě skutečnosti, že dobře pokračujeme v obchodních jednáních," uvedl Trump v prohlášení na Twitteru. "Je to velmi důležité pro naše farmáře - a pro mě!" dodal.

Podle agentury AP prezident nezmínil, že Peking tato cla uvalil v odvetě za kroky, které on sám nařídil. Američtí zemědělci jsou klíčovou voličskou skupinou pro Trumpa i republikánskou stranu a obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou na ně těžce dolehla.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy