Trump vyzval Čínu k odstranění cel. Je to důležité pro naše farmáře a pro mě, napsal

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 3. 2019 10:07
Americký prezident Donald Trump řekl, že požádal Čínu o okamžité odstranění veškerých celních tarifů na americké zemědělské výrobky. Žádost odůvodnil tím, že probíhající obchodní jednání mezi oběma zeměmi se vyvíjí dobře a také že v pátek neuvalil zvýšené 25procentní clo na čínské zboží, jak původně sliboval. Čína v reakci v prohlášení uvedla, že odložení zvýšení cel na své zboží dovážené do USA vítá.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Mluvčí poradní skupiny čínského parlamentu Kuo Wej-min řekl, že obě země pracují na dalších krocích, podrobnosti ale podle agentury Reuters nedodal.

Vyjádření americké hlavy státu přichází několik hodin poté, co obchodní zmocněnec USA uvedl, že pozdrží plánované zvýšení cel na čínské zboží v objemu 200 miliard dolarů (asi 4,5 bilionu korun).

"Požádal jsem Čínu o okamžité odstranění všech celních tarifů na naše zemědělské výrobky (včetně hovězího a vepřového masa atd.) na základě skutečnosti, že dobře pokračujeme v obchodních jednáních," uvedl Trump v prohlášení na Twitteru. "Je to velmi důležité pro naše farmáře - a pro mě!" dodal.

Podle agentury AP prezident nezmínil, že Peking tato cla uvalil v odvetě za kroky, které on sám nařídil. Američtí zemědělci jsou klíčovou voličskou skupinou pro Trumpa i republikánskou stranu a obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou na ně těžce dolehla.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy