Trump uvalil na zboží z Mexika clo. Bude ho zvyšovat, dokud země nezastaví migraci

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 5. 2019 10:36
Americký prezident Donald Trump překvapivě oznámil, že Spojené státy od 10. června uvalí na veškeré zboží z Mexika pětiprocentní clo. To má podle Trumpa přimět Mexiko, aby zastavilo příliv migrantů do Spojených států. Mexický prezident v reakci na Trumpovo rozhodnutí vybídl k jednáním, do USA posílá ministra zahraničí.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

"Celní sazby se budou postupně zvyšovat, dokud problém s nelegálním přistěhovalectvím nebude napraven, pak cla budou zrušena," uvedl Donald Trump na Twitteru.

"Pokud migrační krize bude zmírněna konkrétními opatřeními v Mexiku, jejichž dopad bude určen naším jediným rozhodnutím, cla budou zrušena," upřesnil Trump v prohlášení Bílého domu. V opačném případě se cla každý měsíc zvýší o pět procentních bodů, až k 1. říjnu dosáhnou 25 procent.

Prezident, který učinil z boje proti nelegálnímu přistěhovalectví jednou ze svých priorit již během volební kampaně v roce 2016, opakovaně obviňuje Mexiko z pasivní spoluúčasti na problému a tvrdí, že mexická vláda nedělá nic, aby zabránila přílivu migrantů ze Střední Ameriky. "Po celá léta s námi Mexiko nezacházelo spravedlivě, ale nyní prosazujeme svá práva," zdůraznil Trump v prohlášení.

Trumpovo nečekané oznámení o uvalení cel paradoxně přišlo ve stejný den, kdy vláda USA zahájila proces parlamentní ratifikace nové dohody o volném obchodu (USMCA) spojující Spojené státy s Kanadou a Mexikem, poznamenala agentura AFP. Dohodu žádná z trojice zemí ještě neratifikovala, Kanada ale tento proces ve středu formálně zahájila a mexická vláda ve čtvrtek oznámila, že dohodu předkládá zákonodárcům. Také Trump chce schvalování uspíšit, proto tlačí na Kongres, aby proces dokončil do léta.

Náměstek mexického ministra zahraničí Jesús Strada varoval, že by bylo "pohromou", pokud by se Trumpova celní výhrůžka naplnila. "Pokud by se tak stalo, budeme muset reagovat energicky," prohlásil před novináři.

Politika, která má zabránit válce

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador zaslal svému americkému protějšku dopis vybízející k jednáním. "Informuji vás, že nechci konfrontaci. Navrhuji prohloubit dialog a hledat alternativní řešení problému přistěhovalectví," uvedl.

"Uvědomte si prosím, že mi odvaha nechybí, že nejsem zbabělý a ani váhavý, neboť jednám podle principů. Věřím v politiku, která byla mimo jiné stvořena k tomu, aby zabránila konfrontaci a válce," dodal prezident.

López Obrador v pátek do Washingtonu vyslal delegaci v čele s ministrem zahraničí Marcelem Ebrardem. Prezident Trumpovi zároveň vzkázal, že Mexiko k migračnímu problému rozhodně nepřistupuje pasivně a nenechává migranty volně procházet zemí. "Víte, že odpovědně v nejvyšší možné míře a bez porušování lidských práv plníme své závazky zastavovat migranty procházející naší zemí," uvedl.

Mexiko za Lópeze Obradora výrazně zpřísnilo kontroly a v posledních měsících zadrželo tisíce migrantů, zároveň ale vyzývá Spojené státy, aby neřešily následky, ale příčiny migrace.

Mexický prezident zdůraznil, že určité ideály, jako je spravedlnost a univerzální bratrství, jsou důležitější než hranice. Náměstek mexického ministra zahraničí Jesús Seade, který ve čtvrtek předal dohodu USMCA mexickému Senátu, se nad načasováním Trumpova oznámení podivil. "Právě budujeme lepší vzájemné vztahy a tohle je jako studená sprcha," řekl Seade.

Nejen dovozce avokád

Mexiko je známo především zemědělskými výrobky, jako je avokádo či tequila. V zemi se ale také každý měsíc vyrábějí statisíce aut, sídlí zde firmy podnikající ve vyspělých technologiích či v leteckém a kosmickém průmyslu. Země patří do skupiny největších ekonomik světa G20.

USA loni dovezly z Mexika zboží za 346,6 miliardy dolarů, o deset procent více než předchozí rok.

Trumpovo oznámení o clech na veškerý dovoz z Mexika vedlo k poklesu akcií japonských automobilek, které mají závody v Mexiku: akcie Toyoty, Nissanu a Hondy klesly o přibližně tři procenta, zatímco Mazdy skoro o sedm procent. Poklesla také hodnota evropských akcií, ztrácejí hlavně automobilky kvůli clům USA vůči Mexiku.

Jižní hranice USA je v posledních měsících vystavena silnému náporu migrantů, zejména ze středoamerických států Salvadoru, Hondurasu a Guatemaly, odkud prchají před chudobou a zločinností.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman chce ocenit policistu, který zasahoval ve Vejprtech

Prezident Miloš Zeman plánuje udělit na podzim medaili policistovi, který v neděli s nasazením života pomohl obětem požáru ve Vejprtech na Chomutovsku. O tragédii bude v pondělí jednat s premiérem Andrejem Babišem. Uvedl to v pořadu Rádia Frekvence 1 z vysílaném z Lán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy