Trump uvalil na zboží z Mexika clo. Bude ho zvyšovat, dokud země nezastaví migraci

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 5. 2019 10:36
Americký prezident Donald Trump překvapivě oznámil, že Spojené státy od 10. června uvalí na veškeré zboží z Mexika pětiprocentní clo. To má podle Trumpa přimět Mexiko, aby zastavilo příliv migrantů do Spojených států. Mexický prezident v reakci na Trumpovo rozhodnutí vybídl k jednáním, do USA posílá ministra zahraničí.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

"Celní sazby se budou postupně zvyšovat, dokud problém s nelegálním přistěhovalectvím nebude napraven, pak cla budou zrušena," uvedl Donald Trump na Twitteru.

"Pokud migrační krize bude zmírněna konkrétními opatřeními v Mexiku, jejichž dopad bude určen naším jediným rozhodnutím, cla budou zrušena," upřesnil Trump v prohlášení Bílého domu. V opačném případě se cla každý měsíc zvýší o pět procentních bodů, až k 1. říjnu dosáhnou 25 procent.

Prezident, který učinil z boje proti nelegálnímu přistěhovalectví jednou ze svých priorit již během volební kampaně v roce 2016, opakovaně obviňuje Mexiko z pasivní spoluúčasti na problému a tvrdí, že mexická vláda nedělá nic, aby zabránila přílivu migrantů ze Střední Ameriky. "Po celá léta s námi Mexiko nezacházelo spravedlivě, ale nyní prosazujeme svá práva," zdůraznil Trump v prohlášení.

Trumpovo nečekané oznámení o uvalení cel paradoxně přišlo ve stejný den, kdy vláda USA zahájila proces parlamentní ratifikace nové dohody o volném obchodu (USMCA) spojující Spojené státy s Kanadou a Mexikem, poznamenala agentura AFP. Dohodu žádná z trojice zemí ještě neratifikovala, Kanada ale tento proces ve středu formálně zahájila a mexická vláda ve čtvrtek oznámila, že dohodu předkládá zákonodárcům. Také Trump chce schvalování uspíšit, proto tlačí na Kongres, aby proces dokončil do léta.

Náměstek mexického ministra zahraničí Jesús Strada varoval, že by bylo "pohromou", pokud by se Trumpova celní výhrůžka naplnila. "Pokud by se tak stalo, budeme muset reagovat energicky," prohlásil před novináři.

Politika, která má zabránit válce

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador zaslal svému americkému protějšku dopis vybízející k jednáním. "Informuji vás, že nechci konfrontaci. Navrhuji prohloubit dialog a hledat alternativní řešení problému přistěhovalectví," uvedl.

"Uvědomte si prosím, že mi odvaha nechybí, že nejsem zbabělý a ani váhavý, neboť jednám podle principů. Věřím v politiku, která byla mimo jiné stvořena k tomu, aby zabránila konfrontaci a válce," dodal prezident.

López Obrador v pátek do Washingtonu vyslal delegaci v čele s ministrem zahraničí Marcelem Ebrardem. Prezident Trumpovi zároveň vzkázal, že Mexiko k migračnímu problému rozhodně nepřistupuje pasivně a nenechává migranty volně procházet zemí. "Víte, že odpovědně v nejvyšší možné míře a bez porušování lidských práv plníme své závazky zastavovat migranty procházející naší zemí," uvedl.

Mexiko za Lópeze Obradora výrazně zpřísnilo kontroly a v posledních měsících zadrželo tisíce migrantů, zároveň ale vyzývá Spojené státy, aby neřešily následky, ale příčiny migrace.

Mexický prezident zdůraznil, že určité ideály, jako je spravedlnost a univerzální bratrství, jsou důležitější než hranice. Náměstek mexického ministra zahraničí Jesús Seade, který ve čtvrtek předal dohodu USMCA mexickému Senátu, se nad načasováním Trumpova oznámení podivil. "Právě budujeme lepší vzájemné vztahy a tohle je jako studená sprcha," řekl Seade.

Nejen dovozce avokád

Mexiko je známo především zemědělskými výrobky, jako je avokádo či tequila. V zemi se ale také každý měsíc vyrábějí statisíce aut, sídlí zde firmy podnikající ve vyspělých technologiích či v leteckém a kosmickém průmyslu. Země patří do skupiny největších ekonomik světa G20.

USA loni dovezly z Mexika zboží za 346,6 miliardy dolarů, o deset procent více než předchozí rok.

Trumpovo oznámení o clech na veškerý dovoz z Mexika vedlo k poklesu akcií japonských automobilek, které mají závody v Mexiku: akcie Toyoty, Nissanu a Hondy klesly o přibližně tři procenta, zatímco Mazdy skoro o sedm procent. Poklesla také hodnota evropských akcií, ztrácejí hlavně automobilky kvůli clům USA vůči Mexiku.

Jižní hranice USA je v posledních měsících vystavena silnému náporu migrantů, zejména ze středoamerických států Salvadoru, Hondurasu a Guatemaly, odkud prchají před chudobou a zločinností.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy